Trwa ładowanie...
12-08-2016 13:56

Madagaskar - co zobaczyć w stolicy wyspy?

Czwarta co do wielkości wyspa naszego globu - Madagaskar - pod każdym względem jest unikatowa. W ciągu dwóch tygodni na na miejscu przebyliśmy ok. 3 tys. km (z czego połowę samolotami) i choć zobaczyliśmy dużo, to jednak do wielu atrakcji nie zdołaliśmy dotrzeć. To ogromna wyspa, więc nie ma sensu na siłę przeładowywać programu wyjazdu. Zdecydowanie lepiej jest odwiedzić mniej miejsc, ale na spokojnie, aby móc je w pełni docenić. Jakie atrakcje czekają w stolicy?

Madagaskar - co zobaczyć w stolicy wyspy?Źródło: dudarev mikhail/Shutterstock
d1wxf4v
d1wxf4v

Czwarta co do wielkości wyspa naszego globu - Madagaskar - pod każdym względem jest unikatowa. W ciągu dwóch tygodni na miejscu przebyliśmy ok. 3 tys. km (z czego połowę samolotami) i choć zobaczyliśmy dużo, to jednak do wielu atrakcji nie zdołaliśmy dotrzeć. To ogromna wyspa, więc nie ma sensu na siłę przeładowywać programu wyjazdu. Zdecydowanie lepiej jest odwiedzić mniej miejsc, ale na spokojnie, aby móc je w pełni docenić. Jakie atrakcje czekają w stolicy?

Antananarywa (zwana potocznie Taną) to duże, głośne, zatłoczone miasto, położone malowniczo na wzgórzach. Choć lata świetności tutejszej architektury we francuskim stylu kolonialnym minęły, wiele budowli wciąż zachwyca. Jednak już w drodze z lotniska do centrum stolicy bardzo szybko da się zauważyć wszechobecną biedę. Większość mieszkańców nadal nie ma dostępu do bieżącej wody, więc widok kolejek do studni miejskich i ludzi maszerujących z żółtymi kanistrami to nic niezwykłego. Turysta w Tanie przyciąga uwagę żebraków, handlarzy czy kieszonkowców, dlatego na spokojny spacer po ulicach raczej nie liczmy. W dzielnicy Isoraka, w której się zatrzymaliśmy, oraz sąsiedniej Antaninareninie jest jednak całkiem przyjemnie, gdyż znajdziemy tu kilka przyzwoitych restauracji, niedrogich i przyjemnych hotelików, a także sklepy z lokalnym rękodziełem.

Pałac Królowej
Główną atrakcję Tany stanowi Pałac Królowej, czyli _ Rova _, górujący nad miastem. W większości drewniany kompleks, wzniesiony w dużej mierze w XIX w., spłonął niemal doszczętnie w 1995 r. Zaczęto go odbudowywać dziesięć lat później (głównie z funduszy UNESCO, ponieważ tuż przed pożarem obiekt miał zostać wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości), ale w wyniku zamachu stanu w 2009 r. prace ustały. Na razie do samego pałacu nadal nie można wejść, ale teren wokół niego udostępniono już dla zwiedzających. Ze szczytu wzniesienia, na którym leży Rova, rozpościera się przepiękna panorama Tany, a za niewielką opłatą lokalny przewodnik opowie nam o ciekawej historii tego miejsca.

Królewskie Wzgórze Ambohimanga. Fot. Dennis van der Water/Shutterstock

d1wxf4v

Święte wzgórza
Według legendy król Andrianjaka (panujący od 1610 lub 1612 r. do 1630 r.) ogłosił, że 12 wzgórz otaczających Tanę jest świętych ze względu na ich znaczenie polityczne, historyczne lub duchowe. Ponad 100 lat później wielki król Andrianampoinimerina (1745-1810), który zapoczątkował w latach 90. XVIII w. zjednoczenie ludów Madagaskaru, niejako powtórzył tę deklarację, choć dotyczyła ona ponad dwunastu nieco innych wzniesień. Jednak liczba ta ma ogromne znaczenie w malgaskiej kosmologii i dlatego umownie używa się określenia Dwanaście Świętych Wzgórz Imerina. Warto odwiedzić najbardziej znane z nich, wpisane w 2001 r. na listę UNESCO - Królewskie Wzgórze Ambohimanga. Jest to ufortyfikowany kompleks pałacowy królów Madagaskaru, położony ok. 23 km na północ od Tany. Zajmuje on niezmiernie ważne miejsce w historii i świadomości narodowej Malgaszów. Dobrze przygotowani przewodnicy, mówiący również po angielsku, ze swadą opowiadają o faktach dotyczących wzniesienia. We wnętrzach pałacowych nie wolno robić
zdjęć, ponieważ uchodzi to za _ fady _, czyli tabu (to jeden z najciekawszych aspektów malgaskiej kultury), ale zarówno sam kompleks, jak i wspaniałe widoki rozciągające się spod jego murów, można fotografować bez ograniczeń.
Tekst: MARIANNA JĘDRZEJCZYK (Magazyn All Inclusive)/ir

[

All Inclusive
All Inclusive

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

d1wxf4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wxf4v