Trwa ładowanie...
d3wat37
porady
20-02-2007 15:40

Makarska

Centrum miasta jest zabytkowe, tu też znajduje się port, z którego wypływają statki na wyspę Brač. W nowszej części miasta usytuowano hotele oraz tętniące życiem bary i restauracje.

d3wat37
d3wat37
(fot. Piotr Chrzanowski)
Źródło: (fot. Piotr Chrzanowski)

Makarska, naturalny port na południowym wybrzeżu pótwyspu Sv. Petar, liczy 15 000 mieszkańców. Centrum miasta jest zabytkowe, tu też znajduje się port, z którego wypływają statki na wyspę Brač. W nowszej części miasta usytuowano hotele oraz tętniące życiem bary i restauracje.

Zwiedzanie

PLAC ANDRIJE KAĆICIA (Kaćićev trg).
Stanowi centralne miejsce Makarski. Stoi tu pomnik upamiętniający XVIII-wiecznego poetę chorwackiego Andrija Kaćicia Miošicia. Najważniejszą budowlą placu jest XVII-wieczny jednonawowy kościół św. Marka (crkva sv. Marka). Warto zwrócić uwagę na główny ottarz autorstwa weneckiego rzeźbiarza, Pietro Onighiego. Z XVIII w. pochodzi studnia naprzeciw kościoła.

d3wat37

FRANCISZKAŃSKI KLASZTOR NMP (Franjevaćki samostan sv. Marije).
Czynny latem od 9.00 do 12.00 i od 17.00 do 19.00, poza sezonem od 11.00 do 12.00
Znajduje się we wschodniej części miasta, przy ul. Franjevaćki put. Wybudowany został w XVI w. Skrywa kolekcję barokowych obrazów kościelnych.
Przyklasztorne Muzeum Mięczaków (Malakološki muzej,
ul. Franjevaćki put 1
tel. (021) 611256)
zgromadziło jedną z największych na świecie kolekcję muszli.

Okolice Makarskiej

PARK KRAJOBRAZOWY BIOKOVO
Masyw Biokovo ciągnie się wzdłuż Riwiery Makarskiej, a większą jego część zajmuje park krajobrazowy (Park prirode \"Biokovo\", www.biokovo.com). Wapienne, nagie skały o szarej barwie przeplatają się z grabowymi lasami i rozległymi łąkami. Najwyższy szczyt masywu to Sveti Jure - Góra św. Jerzego osiągająca 1762 m. Prowadzi nań kręta, wąska i niebezpieczna droga, którą od kwietnia do października mogą jeździć samochody. Ze szczytu roztaczają się przepiękne widoki na wybrzeże i wyspy. W parku przebiega granica dwóch stref klimatycznych: śródziemnomorskiej i kontynentalnej, co jest przyczyną częstych zmian pogody. Spośród żyjących tu zwierząt należy wymienić kozice i wilki, a spośród ptaków orła przedniego, gadożera, wieszczka, modraka i jerzyka.

SIEDZIBA PARKU.
Makarską, Trg Tina Ujeuića 1/1
tel./faks (021) 616924
e-mail park-prirode-biokovo@st.htnet.hr
www.biokovo.com
Wejście do parku znajduje się za miejscowością Gornji Tućepi.

BRELA
Brela znajduje się 15 km na północny zachód od Makarski, u podnóża masywu Biokovo. Założyli ją Rzymianie między I a IV w. Liczy 1500 mieszkańców, którzy utrzymują się z rolnictwa i turystyki. W ostatnich latach wybudowano tu olbrzymie hotele. Malutką marinę chętnie odwiedzają żeglarze. Kościół Matki Bożej z Karmelu (crkva Gospe od Karmela) jest zabytkiem z XVIII w., kościół św. Stefana (crkva sv. Stjepana) pochodzi z XIX w.

BAŚKA VODA
Miejscowość oddalona o 9,5 km od Makarski, licząca 2200 mieszkańców. Jeden z najstarszych ośrodków turystycznych na wybrzeżu. Cechą charakterystyczną są długie kamieniste plaże, wzdłuż których rosną piniowe lasy.

d3wat37
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wat37