Trwa ładowanie...
d3zriwu

Malmö

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Południowa Szwecja

Strefa czasowa:

UTC+02:00

Waluta:

1 korona szwedzka = 100 öre (SEK)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock, fot: Leonid Andronov

Malmö dzieli od Szczecina zaledwie 260 km. To niedalekie miasto jest idealne do zwiedzenia na przykład na długi weekend - podobno to właśnie w Skandynawii ludzie są najszczęśliwsi. Od miasta położonego w urokliwej okolicy dzieli od nas tylko niedługa wycieczka promem lub szybki lot przez Bałtyk do Skandynawii.

Malmö - położenie

Położenie Malmö to południe Szwecji, w południowo-zachodniej części prowincji historycznej Skania, nad cieśniną Öresund.

Skania to prowincja historyczna, pełna urokliwych zakątków. Na przeciwległym brzegu cieśniny Öresund, położona jest Kopenhaga - stolica Danii. Dzieli ją od Malmö niecałe 30 km. Do Sztokholmu, czyli stolicy Szwecji, mamy aż 600 km.

Malmö - historia i współczesność

Malmö to ważny ośrodek gospodarczy w Szwecji, skupia w sobie także wiele firm zajmujących się handlem i nowoczesnymi technologiami. Przez długi czas w mieście dominował przemysł wytwórczy, włókienniczy i spożywczy. Przez lata w Malmö funkcjonowała stocznia, w której budowano łodzie podwodne.

W XIV i XVI wieku Malmö było jednym z najważniejszych miast handlowych okolic Morza Bałtyckiego, a do 1658 roku było zależne od Danii.

Oprócz Szwedów na ulicach Malmö spotkamy także sporą liczbę imigrantów z Turcji, dlatego warto zachować ostrożność.

Malmo – atrakcje

Jeśli interesują was stare budowle - z pewnością zainteresuje was zamek renesansowy Malmöhus w Malmö. Jego pierwotne założenie powstało w epoce renesansu i jest najstarszym tego typu przedsiewizięciem w kraju.

Twierdzę zbudowano w XVI wieku – stanowiła wówczas siedzibę duńskich władców. Z czasem budynek rozbudowano i dodawano kolejne jego części z biegiem lat i pełnionych przez niego funkcji. W czasach historycznych, a zwłaszcza w czasie prowadzonych między innymi z Danią wojen - budynek zamku ulegał coraz większej fortyfikacji i rozbudowie. Z czasem dodawano elementy budynku, które zmieniły nieco jego charakter. W pewnym momencie zamek funkcjonował jako więzienie, co jest częstą praktyką w europejskich miastach. Od 1937 rku do chwili obecnej zamek pełni funkcję, muzeum historii regionu, historii miasta i historii naturalnej.

Turning Torso w Malmö to budynek mieszkalny zbudowany w 2005 roku przez architekta Santiago Calatravę. Budynek ma aż 54 piętra mieszkalne, z których każde ma ponad 400 metrów kwadratowych powierzchni. Turning Torso wyróżnia się unikatową architekturą – składa się z dziewięciobocznych brył, skręconych ku górze o 10 stopni każda, co znaczy, ze szczytowa bryła jest obrócona w stosunku do podstawy o 90 stopni. Budynek posiada salę konferencyjną dla zwiedzających oraz położone w pobliżu małe muzeum. Warto odwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej w Malmö.

Malmö – transport

Do Malmö można dolecieć przede wszystkim z czterech polskich miast: Warszawy, Poznania, Wrocławia i Katowic.

Bilety nie wyniosą nas wiele, gdyż tanie linie lotnicze oferują przelot już od 100 złotych. W dotarciu na meijsce pomoga nam miedzy innymi popularne linie lotnicze Wizz Air i Ryanair. Podróż samolotem na południe Szwecji jest szybka - lot trwa niespełna dwie godziny.

Od 2000 roku nad cieśniną Öresund funkcjonuje most, który łączy Zelandię i Kopenhagę ze Szwecją i Malmö. Dzięki niemu podróż między tymi punktami jest znacznie szybsza i prostsza. Do miasta dostaniemy się samolotem na Lotnisko w Malmö albo z portu Świnoujście promem obsługiwanym przez Unity Line.

Na zwiedzanie Malmö nie potrzebujemy dużo czasu. W części centralnej tego miasta wszystkie atrakcje znajdują się na tyle blisko, że można poruszać się pieszo. Odwiedzenie atrakcji Malmö zajmie nam zaledwie kilka godzin.

Malmö – transport do Kopenhagi

Z Malmö do bliskiej Kopenhagi dojedziemy autobusem Swebus za ok. 48 zł w obie strony lub pociągiem Sj za ok. 104 zł w obie strony.

Malmö – lokalne potrawy

Z uwagi na bliskość morza warto zjeść ryby morskie i owoce morza. Popularne w Skandynawii są też klopsiki mięsne z wieprzowiny. Nie zapomnijcie zjeść zupę rybną.

Malmö
Przykładowe ceny

Butelka wody mineralnej 1,5 l - ok. 7 zł
Bułka - 42 gr
Pomidory 1 kg - 7,5 zł

Komunikacja

Samoloty
Taksówki
Promy
Samochody
Po centrum łatwością przemieścimy się pieszo

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

650 km od Warszawy, 245 km od Szczecina

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zriwu
d3zriwu
d3zriwu