WP
x-news

Manchester - co warto zobaczyć?

Manchester, miasto w środkowej Anglii, dotąd było popularne głównie wśród kibiców piłki nożnej. Jednak ostatnio okazuje się, że jest przyjazne także dla wielbicieli sztuki i wydarzeń kulturalnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Manchester - co warto zobaczyć?
(SakhanPhotography - Fotolia.com)
WP

*Manchester *jest położony u podnóża gór Pennińskich, nad rzeką Irwell. Znajduje się w hrabstwie metropolitarnym Wielki Manchester (Greater Manchester) i stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny. Założono go w 1086 roku w pobliżu rzymskiej warowni. Obecnie to drugie po Londynie centrum życia kulturalnego i naukowego w Wielkiej Brytanii.

Manchester - Stolica Północy
Nazywany jest Stolicą Północy i nic w tym dziwnego. Liczy ponad milion mieszkańców, którzy z równą pasją spędzają czas w pubach i muzeach, jak i na meczach piłkarskich. Co warto tu zobaczyć? Na pewno wdrapać się na wieżę zegarową ratusza i podziwiać widok na całe miasto, odwiedzić Muzeum Futbolu oraz udać się do Comedy Store - miejsca, które rozbawi do łez każdego wielbiciela kabaretów i tzw. stand-upów.

Manchester - największe atrakcje
Miasto z ponad tysiącletnią historią może się poszczycić wieloma zabytkami. Warto odwiedzić najstarszą dzielnicę miasta - Castelfield, w której pełno jest wiktoriańskich domów, a ulice przecinają kanały i mostki. Najbardziej imponującym tutejszym budynkiem jest XV-wieczna katedra z kolegiatą pw. Najświętszej Maryi Panny, św. Denisa i św. Jerzego. Inne miejsce, które warto zobaczyć to Muzeum Nauki i Przemysłu (Museum of Science and Industry) zajmujące prawie 3 ha powierzchni, gdzie możemy zobaczyć najstarszą na świecie stację kolejową.

WP

Manchester - bilety
Z Warszawy do Manchesteru dolecimy już za ok. 88 zł. W mieście kursuje 18 linii kolei, łączących centrum Manchesteru (Piccadilly Train Station) z lotniskiem i większością miejscowości regionu oraz 4 linie tramwajowe. Cena biletu na autobus waha się od 2,20 do 4 funtów, grupowy/rodzinny bilet to koszt od 4,40 do 8,50 funtów. Za przejazd tramwajem zapłacimy od 2,50 do 5 funtów, bilet rodzinny/grupowy to koszt od 6,20 do 10 funtów.

Jeden dzień w Manchesterze
Dziennikarz Jakub Porada udał się w krótką i tanią podróż do Manchesteru. Porada zobaczył m.in. pomnik Fryderyka Chopina i słynny wieżowiec Beetham Tower. Dziennikarz przejrzał również płyty w sklepie muzycznym na Oldham Road, zjadł obiad w chińskiej dzielnicy oraz odwiedził Gay Village - jedną z najstarszych i największych wiosek gejów w Europie. Na koniec podróżnik udał się zobaczyć znany manchesterski klub The Hacienda.

at/if

Tu musisz być tej zimy!

WP

Zobacz na własne oczy, jak wygląda raj na ziemi!

Najlepsze promocje lotnicze! – Sprawdź

Polub WP Turystyka
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP