Trwa ładowanie...
24-03-2011 14:38

Najmniejsza wyspa świata

Archipelag Scilly obejmuje około 140 wysepek u wybrzeży Kornwalii. Tylko pięć z nich jest zamieszkanych, a ich łączna powierzchnia ma niewiele ponad 16 kilometrów kwadratowych.

Najmniejsza wyspa świataŹródło: Licencja Creative Commons, Flickr.com: Tony Crowe
d283s42
d283s42

Archipelag Scilly obejmuje około 140 wysepek u wybrzeży Kornwalii. Tylko pięć z nich jest zamieszkanych, a ich łączna powierzchnia ma niewiele ponad 16 kilometrów kwadratowych.

Największą wyspą jest St Mary's o rozmiarach 4 km na 2,8 km. Zamieszkuje ją około 1700 osób, co stanowi 75 proc. całej populacji archipelagu. Dużą popularnością wśród przybyszów cieszy się również Tresco, na której mieszka ponad 150 osób. Znajduje się na niej ogród Tresco Abbey Garden, w którym można podziwiać roślinność z subtropikalnych regionów świata.

Naukowcy sądzą, że na początku naszej ery w archipelagu było więcej wysp. Wskazują na to również zapiski Fenicjan i starożytnych Greków. Jednak podnoszenie się poziomu mórz przyczyniło się do ich zalania. Podczas odpływów możliwe jest piesze przemieszczanie między nimi.

Unikalne środowisko, klimat oraz dobra komunikacja morska i lotnicza przyczyniły się do rozwoju turystyki, która stanowi 85 % dochodów mieszkańców wysp. Najwięcej jest ich w okresie letnim. Archipelag przyciąga również miłośników ptaków, ponieważ w trakcie ich migracji można spotkać gatunki pochodzące nawet z Ameryki Północnej i Syberii.

d283s42

Tutejszy klimat jest bardzo delikatny, a zimy należą do najcieplejszych w kraju. W ciągu roku są tylko dwa dni mrozu. To również najbardziej słoneczne miejsce Wielkiej Brytanii. Nasłonecznienie w lipcu wynosi średnio 7,6 godzin na dobę.

W brytyjskim archipelagu znajduje się także osobliwa wysepka, nosząca nazwę Bishop Rock (na zdjęciu). Widnieje w Księdze Rekordów Gueinessa, jako najmniejsza zabudowana wyspa świata. Jedyną budowlą jest niezamieszkana latarnia morska, mająca 49 metrów wysokości. Pierwszą zaczęto budować już w 1847 roku, jednak została zniszczona przez naturę jeszcze przed jej ukończeniem. Dzisiejsza konstrukcja powstała w 1858 roku, a światło zabłysło w niej dokładnie 1 września.

Jak dotrzeć na Scilly?

Prom pasażerski odpływa z miasta Penzance w Kornwalii. Podróż do Hugh Town na wyspie ST Mary’s trwa 2 godziny i 40 minut w jedną stronę, a cena biletu otwartego wynosi 95 funtów. Jednodniowa wycieczka jest tańsza – ceny zaczynają się od 25 funtów. Można się tam dostać również helikopterem – lot w obie strony kosztuje 170 funtów.

if/sc

Uwaga! Rozpoczynamy plebiscyt na NAJWIĘKSZY ABSURD TURYSTYCZNY. Czekamy na wasze zdjęcia z podróży, pokazujące dziwne miejsca, rzeczy bądź wydarzenia. Zdjęcia przesyłajcie na adres miasta@serwis.wp.pl+'?' )

d283s42
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d283s42