Trwa ładowanie...

Norwegia - sposób na słońce

Po raz pierwszy Słońce zagości zimową porą w norweskim mieście Rjukan, położonym w głębokiej dolinie. A to za sprawą wielkich luster zainstalowanych na zboczu gór. Skierują one promienie słoneczne na miejski plac.

Norwegia - sposób na słońceŹródło: G.Lanting, Licencja Wikipedia Commons
d2nxz9g
d2nxz9g

Po raz pierwszy słońce zagości zimową porą w norweskim mieście Rjukan, położonym w głębokiej dolinie. A to za sprawą wielkich luster zainstalowanych na zboczu gór. Skierują one promienie słoneczne na miejski plac.

Do tej pory ponure przemysłowe miasto z okręgu *Telemark *od marca do września było kompletnie pozbawione światła słonecznego. Od wielu lat jedynym rozwiązaniem dla pragnących słońca mieszkańców było wjechanie kolejką linową na szczyt góry.

Według koordynatora projektu, konstrukcja jest prawie gotowa. Trzeba jednak poczekać do września, aby system w pełni przetestować. Wtedy, jak głosi wiadomość na portalu turystycznym: "Plac stanie się słonecznym miejscem spotkań w mieście pogrążonym w ciemnościach".

Ogromne lustra będą sterowane przez komputer. Zasilą je baterie słoneczne, które spowodują automatyczne mycie lustrzanych paneli oraz ustawienie ich w odpowiedniej pozycji. Podobne rozwiązanie zostało z sukcesem wprowadzone we włoskiej wiosce Viganella.

IAR/dailymail.co.uk/ mag/dyd

d2nxz9g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nxz9g