Trwa ładowanie...
10-05-2010 16:37

Pińczów

Pińczów to malowniczo położone zabytkowe miasto w dolinie Nidy. Od północy miejscowość tę otula Garb Pińczowski, kredowe wzniesienie, z którego roztacza się wspaniała panorama rzeki. Perłą polskiej architektury epoki renesansu jest wznosząca się na Klasztornym Wzgórzu kamienna kaplica św. Anny, wykonana w warsztacie Santi Gucciego.

PińczówŹródło: Hachette Polska
dkmj21d
dkmj21d

Pińczów to malowniczo położone zabytkowe miasto w dolinie Nidy. Od północy miejscowość tę otula Garb Pińczowski, kredowe wzniesienie, z którego roztacza się wspaniała panorama rzeki. Perłą polskiej architektury epoki renesansu jest wznosząca się na Klasztornym Wzgórzu kamienna kaplica św. Anny, wykonana w warsztacie Santi Gucciego.

Na Wzgórzu Zamkowym znajdują się pozostałości rezydencji Oleśnickich i Myszkowskich. U podnóża obejrzymy z kolei zespół pałacowy Wielopolskich z końca XVIII wieku oraz kamienną basztę, pamiątkę XVI-wiecznego otoczenia pińczowskiego zamku. Przy rynku uwagę zwraca dawny zespół klasztorny paulinów, z kościołem św. Jana Ewangelisty z XV wieku, przebudowanym w XVII wieku. W centrum wznosi się synagoga z przełomu XVI i XVII wieku, z ekspozycją muzeum regionalnego. W Mirowie, na wschód od rynku, znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Mirowskiej, należące do barokowego zespołu klasztornego Franciszkanów. Tutaj też wznosi się tzw. „dom na Mirowie”, nazywany również „drukarnią ariańską”. Murowana kamieniczka, o boniowanej elewacji, to cenny zabytek świeckiej architektury miejskiej z przełomu XVI i XVII wieku. W Pińczowie znajduje się stacja kolejki wąskotorowej, zwanej Ekspresem Ponidzia. Jest to linia turystyczna Jędrzejów-Pińczów-Jędrzejów. W sezonie kursuje w soboty i niedziele. Zlokalizowano tu również lotnisko
aeroklubowe Aeroklubu Pińczowskiego, specjalizującego się w lotniarstwie i paralotniarstwie.

Ponidzie

Pińczów leży na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Krajobraz tworzy szeroka dolina rzeki Nidy oraz wapienne i gipsowe wzgórza. Meandry Nidy to niezwykle ciekawy szlak kajakowy. Wzgórza pełne jaskiń, dolinek, wąwozów oraz lejów krasowych stanowią z kolei malowniczy teren, idealny na wycieczki piesze i rowerowe. W wielu miejscach możemy spotkać wychodnie gipsu z błyszczącymi w słońcu gipsowymi kryształami nazywanymi „szklicą” lub „jaskółczymi ogonami”. Kryształy, należące do największych na świecie, mogą osiągać nawet 3 metry długości. Na obszarach, gdzie występują, utworzono rezerwaty. Na terenie parku, ze względu na podłoże i nasłonecznienie, można podziwiać roślinność kserotermiczną i związany z tym środowiskiem świat owadów. Jest tu dziewięć rezerwatów przyrody. Najciekawsze i najbardziej atrakcyjne to Skorocice, Skotniki Górne, Przęślin i Góry Wschodnie. Na południe i północ od Pińczowa leżą kolejne parki krajobrazowe - Kozubowski i Szaniecki. Kozubowski Park Krajobrazowy to pasmo wzniesień
poprzecinanych dziesiątkami wąwozów i dolin, powstałych w lessowym podłożu. Szaniecki Park Krajobrazowy tworzą wapienne i gipsowe wzgórza, pokryte skupiskami roślinności kserotermicznej, torfowiskowej i słonolubnej. Spotyka się tu także wychodnie gipsów wielkokrystalicznych. Ciekawostką jest rezerwat słonoroślowy w okolicach wsi Owczary, z wywierzyskami źródeł siarczano--słonych. Pińczów i jego okolica leżą na środkowym Ponidziu. Noclegi znajdziemy w samym Pińczowie, w Busku-Zdroju oraz okolicznych wsiach.

Okolice

Busko-Zdrój – obok Nałęczowa i Ciechocinka, najbardziej znane i popularne uzdrowisko nizinne w Polsce. Centrum przyrodolecznicze „Marconi”, nawiązujące architekturą do rzymskich term, zaprojektował Henryk Marconi w latach 30. XIX wieku. Kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, wybudowany w latach 1592-1621. Drewniany kościół pw. św. Leonarda z 1699 roku. Michałów - państwowa stadnina koni z hodowlą czystych arabów. Rezerwat Skorocice – wąwóz Skorocicki, 800-metrowa „gipsowa” dolina, wyrzeźbiona przez wody Potoku Skorocickiego. Jaskinia Skorocicka, o długości 280 metrów, największa jaskinia gipsowa w Polsce. Wiślica - kolegiata Narodzenia Najświętszej Marii Panny, z gotyckim sklepieniem palmowym, wspartym na kolumnach. Nad bocznym wejściem płyta fundacyjna Kazimierza Wielkiego. W ołtarzu Madonna Łokietkowa - XIII-wieczna figurka rzekomo podarowana kolegiacie przez Władysława Łokietka. Pod kolegiatą ruiny wcześniejszych świątyń romańskich oraz krypta, w której znajduje się posadzka z „płytą orantów”.
Obok gotycki dom Długosza, ufundowany dla kanoników kolegiaty. Na tyłach kolegiaty pawilon archeologiczny, z ekspozycją najstarszych zabytków Wiślicy.

dkmj21d

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Zakątki na urlop i weekend

Autor: Dariusz Jędrzejewski

dkmj21d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkmj21d