Trwa ładowanie...
dqtcnvg

Rabka-Zdrój

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

województwo małopolskie, między Krakowem a Zakopanem, w Kotlinie Rabczańskiej

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Rabka-Zdrój nazywana jest „Miastem Dzieci Świata”, ponieważ tutaj znajduje się największy ośrodek sanatoryjny dla dzieci w Polsce. Ppoza tym, Rabka-Zdrój kusi turystów górską panoramą.

Rabka-Zdrój – ogólne informacje

Rabka-Zdrój znajduje się w województwie małopolskim w powiecie nowotarskim. Znajdują się tu dwa ważne węzły komunikacyjne: z Krakowa do Zakopanego oraz z Bielska-Białej do Nowego Sącza. Gmina Rabka-Zdrój zajmuje powierzchnię 69 km2, w tym uzdrowisko Rabka-Zdrój i trzy sołectwa: Chabówka, Rdzawka i Ponice. Poza uzdrowiskiem, w Rabce-Zdroju rozwija się również prężnie turystyka.

Rabka-Zdrój – położenie, klimat, pogoda

Rabka-Zdrój położona jest w Kotlinie Rabczańskiej na wysokości 560 – 600 m.n.p.m. Przez Rabkę przepływają trzy potoki: Poniczanka, Słonka, Skomielnianka, które uchodzą do rzeki Raby. Rabka-Zdrój jest zlokalizowana u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego.

Rabka Zdrój leży w VI bioklimatycznym rejonie „podgórskim i górskim”. W Rabce-Zdrój jest dużo dni słonecznych. Położenie miasta w Kotlinie Rabczańskiej sprawia, że Rabka jest chroniona przed wiatrem.

Rabka-Zdrój – historia

Pierwsze wzmianki o Rabce-Zdroju pochodzą z XIII wieku. W 1595 roku wieś była własnością Anny z Sieniawskich Jordanowej. W połowie XIX wieku została w Rabce-Zdroju odkryte silne źródła solanki jodowo – bromowej. W 1860 roku oczyszczono 5 źródeł: Marię, Kazimierza, Helenę, Krakusa i Rafaela.

Po II wojnie światowej nastąpił wzrost zachorowań na gruźlicę wśród dzieci. Rabka, ze względu na mikroklimat, stała się centralnym punktem leczenia maluchów.

Rabka-Zdrój – uzdrowisko

Ze względu na warunki naturalne oraz wody lecznicze mające swoje źródła w Rabce-Zdroju, miasto nazywane jest uzdrowiskiem. Leczone są tutaj głównie choroby układu oddechowego i krążenia. W Rabce-Zdroju są cztery sanatoria oraz cztery szpitale uzdrowiskowe, w tym trzy przeznaczone wyłącznie dla dzieci. W Rabce-Zdroju znajduje się Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci im. dr. A. Szebesty, a także oddział terenowy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

W uzdrowisku jest 9 ujęć wód głębinowych.

Rabka-Zdrój – zabytki i atrakcje

 • Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju – mieści się w drewnianym kościółku z I połowy XVII wieku. W muzeum znajdują się przedmioty dotyczące życia górali w Beskidach;
 • Kapliczka św. Floriana w Rabce-Zdroju - z XIX wieku;
 • Muzeum Górali i Zbójników – Muzeum Gorczańskie Jana Fudali – nazywane również Domem Pod Trzema Madonnami. Chałupa została odnowiona przez lokalnego artystę Jana Fudalę. Wśród eksponatów znajdują się przedmioty regionalne i etnograficzne;
 • Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju – znajdują się tam tężnie solankowe oraz fontanna Siedmiu Słoni.

Rabka-Zdrój – Rabkoland

Rabkoland to park rozrywki dla dzieci znajduje się w obrębie Rynku obok potoków Poniczanka i Raba. Na terenie lunaparku znajduje się Muzeum Rekordów i Osobliwości w Rabce-Zdroju, w muzeum znajduje się m.in. największe piszące wieczne pióro, największy damski but na wysokim obcasie, największa bombka na choinkę. Poza tym, jest również Muzeum Orderu Uśmiechu w Rabce-Zdroju, a największą atrakcją jest sześć manekinów przedstawiających, w tym lalka przedstawiająca Annę Dymną.

Rabka-Zdrój – szlaki turystyczne

 • Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego – oznaczony kolorem czerwonym szlak prowadzi od Ustronia w Beskidzie Śląskim przez Rabkę do Wołosatego w Bieszczadach;
 • Szlak długodystansowy z Łopusznej do Brzeźnicy przez Rabkę – oznaczony kolorem niebieskim;
 • Żółty szlak łączący centrum Rabki-Zdroju ze szczytem Lubonia Wielkiego;
 • Żółty szlak prowadzący od Rabki-Zdroju do Raby Wyżnej;
 • Czarny Szlak, który łączy Rabkę-Zdrój z Głównym Szlakiem Beskidzkim.

Rabka-Zdrój – noclegi

 • pokoje gościnne w Rabce-Zdroju – od 35 pln za noc;
 • willa w Rabce-Zdroju – od 30 pln za noc;
 • ośrodek wypoczynkowy w Rabce-Zdroju – od 40 pln za noc;
 • pensjonat w Rabce-Zdroju – od 70 pln za noc.

Rabka-Zdrój – miasta w pobliżu

 • Nowy Targ (22 km);
 • Zakopane (43 km);
 • Kraków (70 km).

Rabka-Zdrój – ciekawostki

Rabka-Zdrój
Przykładowe ceny

- bilet do Rabkolandu - 33 pln dla osoby powyżej 85 cm wzrostu;
- piwo Żywiec - 5 pln;
- schab nadziewany z pieczarkami - 15 pln

Komunikacja

- PKP
- PKS
- busy

Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

415 km od Warszawy

Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqtcnvg
dqtcnvg
dqtcnvg