Trwa ładowanie...

Śladem króla puszcz

Chciałbyś spotkać łosia w naturalnym środowisku? Podejrzeć życie żubrów gdzieś poza Białowieżą? A może marzysz o tym, by na żywo zobaczyć rysia? Coraz trudniej spełnić te marzenia. Na szczęście istnieją jeszcze miejsca, gdzie dawni królowie puszcz i lasów mają się całkiem dobrze.

Śladem króla puszczŹródło: Shutterstock.com, fot: Ondrej Prosicky
dknwn1c
dknwn1c

Kampinoski Park Narodowy

Łosie mają coraz mniej miejsca do życia, ale na szczęście nie w Kampinoskim Parku Narodowym, którego są symbolem. Zatem spotkanie z tym dostojnym zwierzęciem możliwe jest zaraz za granicami Warszawy! Najłatwiej jest o to w obwodach ochronnych, np. Sieraków albo Lipków.

Muczne

Muczne to bieszczadzka miejscowość, która może się pochwalić nietypowymi mieszkańcami. Są nimi żubry, żyjące w zagrodzie pokazowej, zlokalizowanej przy trasie ze Stuposian. Na 7 ha żyje kilkanaście osobników, mają do dyspozycji porośnięty starymi drzewami teren, nie są więc niepokojone przez natrętów. Turyści mogą oczywiście obserwować żubry, ale z odległości – do tego celu przygotowano tarasy widokowe, z których można korzystać niezależnie od pogody.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Georgii Shipin

Puszcza Borecka

Podążając tropem dzikich zwierząt, udajemy się na Mazury, do Puszczy Boreckiej. To największy kompleks leśny na Pojezierzu Ełckim, położony na wschód od jeziora Mamry. Wśród gęstych drzew żyją tu liczne gatunki zwierząt: łosie, żubry, jelenie, wilki czy rysie. Jednak ci, którzy liczą na spotkanie oko w oko z tym ostatnim zwierzakiem, mogą się rozczarować. Rysie, zagrożone wyginięciem, prowadzą nocny tryb życia i unikają człowieka, jak tylko mogą. Spotkanie z dzikim kotem na wolności to prawdziwa rzadkość.

dknwn1c

Kadzidłowo

Pozostańmy na Mazurach, tym razem w okolicy Rucianego-Nidy, gdzie na terenie Puszczy Piskiej znajduje się Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo. Stworzone tam warunki bardzo przypominają naturalne. W Kadzidłowie część zwierząt jest oswojona, dlatego turyści mogą wchodzić na niektóre wybiegi, a nawet uczestniczyć w karmieniu menażerii. Zwiedzającym towarzyszy przewodnik, który udziela informacji o mieszkańcach parku – szczególnie o rzadkich gatunkach, takich jak ryś czy puchacz.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Paul Tessie

Zwierzyniec

Gdzie jeszcze można spotkać dzikie zwierzęta? Polecamy Roztocze, a w szczególności Zwierzyniec. Miasteczko ze wszystkich stron otoczone jest lasami, przez które biegną trasy rowerowe oraz liczne szlaki turystyczne. Znajdziemy tu też mnóstwo urokliwych zakątków, jak chociażby park Zwierzyńczyk czy kościółek na wodzie. Jednak największą atrakcją jest hodowla rezerwatowa koników polskich. Zwierzęta są potomkami tarpanów, które żyły w polskich puszczach. W Zwierzyńcu mają do dyspozycji teren nad stawami Echo, pobliski las, łąki oraz dolinę rzeki Świerszcz, gdzie stworzono im warunki prawie identyczne z naturalnymi.

dknwn1c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dknwn1c