Trwa ładowanie...

Śladem Mikołaja Kopernika

Chcesz połączyć wypoczynek z przygodą i historią? Odwiedź Frombork - miasto, które zaoferuje Ci wspaniałą historię Mikołaja Kopernika, pozwoli zobaczyć magiczną mapę nieba i gwiazd w planetarium, a także przywita bogatą ofertą żeglugi i rejsów po Zalewie Wiślanym.

Share
Śladem Mikołaja Kopernika
Źródło: Travel Channel (autor: Jolanta Kosicka)
d3yxeba

Chcesz połączyć wypoczynek z przygodą i historią? Odwiedź Frombork - miasto, które zaoferuje Ci wspaniałą historię Mikołaja Kopernika, pozwoli zobaczyć magiczną mapę nieba i gwiazd w planetarium, a także przywita bogatą ofertą żeglugi i rejsów po Zalewie Wiślanym.

Jeśli planujesz wypoczynek nad polskim morzem lub po prostu szukasz pomysłu na weekend, zastanów się nad odwiedzeniem Fromborka. Miasto to, nazywane także Klejnotem Warmii lub Grodem Kopernika, znane jest przede wszystkim jako miejsce, w którym przez ponad 30 lat mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. To właśnie we Fromborku słynny astronom dokonał swoich rewolucyjnych odkryć i napisał dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, które zmieniło historię nauki i świata.

Gwiazdy i historia

Zwiedzanie Fromborka warto zacząć od Wzgórza Katedralnego i górującej nad całym miastem gotyckiej Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła. Dobrym dniem tygodnia do zwiedzenia tego miejsca jest niedziela, w okresie od końca czerwca do końca sierpnia – wówczas bowiem corocznie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

d3yxeba

Po zwiedzeniu katedry warto na Wzgórzu Katedralnym zobaczyć dalsze zabytki, w większości związane z życiem i pracą Mikołaja Kopernika. W pierwszej kolejności warto udać się do Muzeum Mikołaja Kopernika usytuowanego w dawnym pałacu biskupim. Po zapoznaniu się z historią i dokonaniami astronoma trzeba koniecznie zobaczyć dzwonnicę (zwaną Wieżą Radziejowskiego) oraz mieszące się w jej przyziemiu planetarium. W tym miejscu na własne oczy przekonamy się jak malowniczą i cudowną nauką jest astronomia – możemy bowiem zobaczyć mapę niema prezentującą Układ Słoneczny oraz ponad 6000 gwiazd. Na wyższym poziomie dzwonnicy znajduje się także wahadło Foucaulta i w końcu –punkt widokowy z panoramą całego miasta. Uzupełnieniem tego etapu zwiedzania Fromborka może być wizyta w Wieży Kopernika, gdzie można zobaczyć jak pracował Mikołaj Kopernik. Współczesne, nastawione głównie na dydaktykę, obserwatorium astronomiczne można obejrzeć udając się na wycieczkę na Górę Żurawią oddaloną o niecałe 2 km od miasta.

Żegluga i odpoczynek

Frombork oferuje turystom wspaniałe zabytki oraz szereg atrakcji związanych zarówno z przygodą, jak i relaksem. Na przyjezdnych czekają np. malowniczy port, w którym znaleźć można szeroką ofertę rejsów po Zalewie Wiślanym. Na miejscu znajduje się także plaża miejska czy odkryty basen. Okolice Fromborka to również wymarzone tereny do uprawiania czynnego wypoczynku – spacerów, wycieczek rowerowych (Nadzalewowa Trasa Rowerowa: Elbląg - Kadyny - Tolkmicko - Frombork - Braniewo) oraz konnych.

Travel 2011
Tematem wiodącym lipcowego odcinka programu Travel 2011, emitowanego w telewizji Travel Channel jest Frombork oraz jego ikona – Mikołaj Kopernik. Nasz gospodarz programu zaprezentuje szereg zabytków Fromborka i opowie o ich związku ze słynnym astronomem. Wśród sfilmowanych miejsc znajdą się wzgórze katedralne i przepiękna gotycka katedra, Muzeum Mikołaja Kopernika, planetarium oraz wieża. Najbliższe emisje, m.in.: 16.07, godz. 17.30, 20.07, godz. 19.30, 26.07, godz. 14.30.

d3yxeba

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yxeba
d3yxeba