Trwa ładowanie...
na śniegu
28-11-2012 09:48

Słowacja: Nowe kolejki linowe na Chopoku

Stanowiący jedną z największych atrakcji narciarskich Słowacji szczyt Chopok (2004 m n.p.m.) w Tatrach Niżnich będzie od sezonu zimowego ponownie dostępny kolejkami linowymi zarówno od północy jak i od południa.

Słowacja: Nowe kolejki linowe na ChopokuFot: jasna.sk
d7en0gt
d7en0gt

1 grudnia zacznie funkcjonować kolejka linowa Funitel, docierająca na Chopok od północy, od strony ośrodka sportowo-wypoczynkowego Jasna na Liptowie. W systemie ciągłym będą się na niej poruszać 22 kabiny z 24 miejscami każda, dowożąc na szczyt do 2480 osób na godzinę. Dzięki zastosowaniu podwójnych lin nośnych Funitel jest w stanie kursować przy prędkości wiatru aż do 120 kilometrów na godzinę.

Położoną na wysokości 1349 m n.p.m. dolną stację Funitelu połączy z Jasną szynowa kolejka linowa Twinliner z jednym 50-miejscowym wagonem, pokonującym 124-metrową różnicę poziomów. Tory kolejki, zdolnej przewieźć maksymalnie 324 osoby na godzinę, ułożono na 26 podporach.

Również w najbliższym sezonie zimowym ruszy nowa kolejka linowa na Chopok *od południa ze znajdującego się na wysokości 1488 m n.p.m. ośrodka *Kosodrevina. Jej 15-miejscowe gondole zapewnią maksymalną przepustowość 2800 osób na godzinę, wytrzymując prędkość wiatru do 90 kilometrów na godzinę.

Inwestycje te zastąpią zdemontowane narciarskie wyciągi krzesełkowe, jakie kursowały z obu stron na Chopok do lat 90. ubiegłego stulecia.

d7en0gt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7en0gt