Songkran – tajski Nowy Rok

Choć oficjalnie w Tajlandii Nowy Rok obchodzi się 1 stycznia, dla większości mieszkańców tego kraju to kwiecień jest miesiącem, w którym się go świętuje. To niezwykle huczne, kolorowe i wesołe wydarzenie, podczas którego wszyscy oblewają się wodą na szczęście. Ma ona tam bogatą symbolikę i stanowi motyw przewodni tej corocznej zabawy.

Songkran – tajski Nowy Rok
Źródło zdjęć: © shutterstock.com

31.03.2016 | aktual.: 31.03.2016 20:29

Choć oficjalnie w Tajlandii Nowy Rok obchodzi się 1 stycznia, dla większości mieszkańców tego kraju to jednak kwiecień jest miesiącem, w którym się go świętuje. To niezwykle huczne, kolorowe i wesołe wydarzenie, podczas którego wszyscy oblewają się wodą na szczęście. Ma ona tam bogatą symbolikę i stanowi motyw przewodni tej corocznej zabawy.

Tajski Songkran to święto rozpoczynające się wraz z chwilą przejścia słońca ze znaku Ryb do znaku Barana, co jednocześnie oznacza wkroczenie w Nowy Rok. Rozpoczyna się oficjalnie 13 kwietnia każdego roku i trwa przez dwa dni. Nazwa Songkran w języku Tajów oznacza tyle, co "ruch" lub "zmiana miejsca".

W ostatnich latach przy nazwie tego święta pojawia się często termin "festiwal wodny". Zwyczaj oblewania się wodą jest tam bardzo stary, jednak dopiero w ostatniej dekadzie zaczął przybierać na sile. Mieszkańcy wierzą w jej magiczną siłę - według nich oczyszcza duszę i ciało, a także „zmywa” z ludzi zły los.

_ W trakcie święta Songkran mieszkańcy oblewają się wodą, Ko Samui, Tajlandia (fot. Kuz'min Pavel / Shutterstock.com)
_

W centrach miast urządza się prawdziwe "bitwy na oblewanie". W społeczeństwie, w którym kładzie się nacisk na maniery i nienaganne zachowane, Songkran to możliwość odstresowania się. Jest to też jedyna okazja w roku, gdy bez konsekwencji możemy oblać wodą swojego nauczyciela czy szefa.

Coraz więcej turystów z różnych zakątków świata bierze udział w tej zabawie. Podczas święta w całej Tajlandii odbywają się liczne koncerty, występy teatralne, pokazy związane z symboliką światła i dźwięku czy wybory Miss Songkran. Tradycyjnie, w wielu miastach można uczestniczyć w kolorowych procesjach z posągiem Buddy. Niesamowitym widokiem jest również noworoczny pochód z udziałem słoni.

wg/udm

Źródło artykułu:WP Turystyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)