Trwa ładowanie...
d38ujno

Sycylia

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

UTC +1

Waluta:

euro

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Sycylia to jedna z najchętniej odwiedzanych wysp w Europie. Wczasy na Sycylii to nie tylko gwarancja udanej pogody, ale też dobrego jedzenia i wielu atrakcji turystycznych.

Sycylia – położenie

Sycylia jest największą wyspą położoną na Morzu Śródziemnym. Sycylia jest autonomicznym regionem Włoch, położonym w kierunku południowym od Półwyspu Apenińskiego. Od półwyspu Sycylię dzieli jednak Cieśnina Mesyńska. W 2015 roku Sycylię zamieszkiwało niewiele ponad 5 milionów osób, z których większość skupiona jest w regionach zwanych Metropolią Palermo i Metropolią Katanii.

Sycylia – pogoda

Na Sycylii panuje klimat śródziemnomorski, który gwarantuje ponad 300 słonecznych dni w ciągu roku. Temperatury na Sycylii zwykle nie schodzą poniżej 20 stopni Celsjusza w okresie od kwietnia do października, a pomiędzy czerwcem a wrześniem znacznie przekraczają 30 stopni.

Sycylia – kuchnia

Sycylijska kuchnia jest słynna na całym świecie. Mianem miejscowego fast foodu możnaby określić panini con panelle, czyli bułkę sezamową z plackami z ciecierzycy. Słynnym sycylijskim deserem są cannoli, a więc rurki smażone na tłuszczu z nadzieniem z ricotty.

Na Sycylii, podobnie jak w całych Włoszech, robi się najlepsze na świecie lody. Poza tym sycylijskie dania zależą od miasta, w którym jesteśmy. Np. będąc w Katanii, warto spróbować caponaty, czyli potrawki z bakłażana.

Sycylia – miasta

Stolicą Sycylii jest Palermo, które uchodzi też za główną siedzibę słynnej sycylijskiej mafii zwanej cosa nostrą. W głównych dzielnicach Palermo, które są przepełnione turystami, jest jednak całkowicie bezpiecznie.

W Palermo, nie licząc przyległej doń prowincji, zamieszkuje na co dzień 676 tysięcy osób, o ponad 350 tysięcy więcej niż w Katanii, która jest drugim najludniejszym miastem na Sycylii. Inne większe sycylijskie miasta to np. Trapani i Marsala, jednak liczba ich mieszkańców nie przekracza nawet 100 tysięcy.

Sycylia - atrakcje

Najwyższe wzniesienie na Sycylii to górujący nad Katanią wulkan Etna, którego wysokość wynosi nieco ponad 3300 metrów n.p.m. Mimo że Etna jest wciąż czynnym wulkanem, to każdego roku wdrapują się na niego tysiące turystów.

W Agrigento na Sycylii warto zwiedzić ruiny miasta Akragas, które zostało zbudowane przez Starożytnych Greków. Będąc w Syrakuzach koniecznie trzeba odwiedzić miejscową katedrę. O atrakcyjności katedry w Syrakuzach świadczy fakt, że od 2005 roku jest ona na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W zwiedzaniu Sycylii warto też uwzględnić atrakcję zwaną Scala dei Turchi, która jest białym klifem położonym niedaleko Porto Empedocle. Fantastyczne doznania zapewnią turystom także Wyspy Cyklopów położone na wybrzeżu miejscowości Aci Trezza.

Sycylia – lotniska

Katania-Fontanarossa to największe lotnisko na Sycylii i jeden z największych portów lotniczych w całych Włoszech. W 2016 roku przez to katańskie lotnisko przewinęło się prawie 8 mln osób. Jednak połączenia z całej Europy obsługuje również lotnisko w Palermo, nazywane na Sycylii Lotniskiem Falcone-Borsellino – na część śledczych, którzy zginęli w walce z sycylijską cosa nostrą. Lotniska międzynarodowe na Sycylii znajdują się także w Trapani i Comiso.

Sycylia
Przykładowe ceny

W hotelu i restauracji: obiad – od 12 EUR, wino – od 9 EUR, woda mineralna – od 1,5 EUR, piwo – od 3 EUR, pizza: 7-12 EUR, pokój 2-os. od 30 EUR/doba, wynajem samochodów od 60 EUR/dzień, jednorazowy bilet komunikacji miejskiej - 1,30 EUR, taxi: "trzaśnięcie drzwiami" od 2,50 EUR + od 0,80 EUR/km

Komunikacja

Na Sycylii komunikacja jest słabo rozwinięta. O ile po Palermo i Katanii można się poruszać komunikacją miejską, to im dalej od wybrzeża, tym możliwości mniej. Najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu lub skutera.

Co warto zjeść i wypić

- panini con panelle,
- canolli,
- ricotta,
- lody,
- caponata.

Co warto zobaczyć
Położenie

Wyspa wysunięta na południe od Półwyspu Apenińskiego, położona na Morzu Śródziemnym

Wiza/paszport

Możliwy wjazd bezwizowy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Orientacyjna odległość

2600 km

Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 3h, jazda autem: 26 h

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38ujno
d38ujno
d38ujno