Trwa ładowanie...
12-11-2012 14:33

Szkocja, jaką warto poznać

Pierwsza myśl, która pojawia się, gdy pomyślimy o Szkocji to bez wątpienia whisky, kobza, spódniczki w kratę, owiane tajemnicą zamki oraz gra w golfa. Ale należy pamiętać, że to również państwo o bardzo bogatej historii, które mimo kiepskiej aury pogodowej co roku przyciąga liczne grupy turystów.

Szkocja, jaką warto poznaćŹródło: Travel Channel
d7ggm4i
d7ggm4i

Pierwsza myśl, która pojawia się, gdy pomyślimy o Szkocji to bez wątpienia whisky, kobza, spódniczki w kratę, owiane tajemnicą zamki oraz gra w golfa. Ale należy pamiętać, że to również państwo o bardzo bogatej historii, które mimo kiepskiej aury pogodowej co roku przyciąga liczne grupy turystów.

Kilka … tysięcy lat wstecz

Temat historii Szkocji został podjęty przez niejednego specjalistę w tej dziedzinie. Żądni wiedzy w tym zakresie mogą przeczytać, iż Szkocja jest zamieszkała przynajmniej od 7 tysięcy lat. W porównaniu do mocarstw tego świata może nie wydawać się to dużo, ale należy mieć na uwadze to, że te kilka stuleci było bardzo istotne i burzliwe. Szkocja niemalże od samego początku istnienia była miejscem walk. Początkowo tereny Szkocji zamieszkiwane były przez liczne ludy reprezentujące różnorodne kultury. Byli to m.in. Piktowie, Celtowie, Normanowie, Rzymianie oraz Anglicy. Pierwsze stałe osady w Szkocji powstały co najmniej 5000 lat p.n.e. Kim są współcześni Szkoci? Niewiele osób wie, ale to głównie Celtowie, mimo że wielu z nas utożsamia ich z Anglikami. Podobno obywatele tego kraju, nie przepadają za takim porównaniem. Ponoć nie jest to kwestia zuchwalstwa, ale ma ścisły związek z aspektem historycznym. Nie ma się co dziwić, w końcu w XIII wieku Szkocję na krótko podbili właśnie Anglicy, przez co Szkoci na długo
nie mogli pogodzić się z angielską dominacją. Jednak warto tutaj nadmienić, że monarchia szkocka powstała przed angielską.

A co jeżeli chodzi o język? W wyniku wielu sporów, do których doszło na przestrzeni tych kilku wieków wyodrębniły się dwa: szkocki i będący już na wymarciu gaelic. Tym drugim posługuje się około 58 tys. mieszkańców. Popularny jest zwłaszcza w północno-zachodniej części kraju, a jego powstania można doszukiwać się z języka irlandzkiego.

Nie ma palm, ale i tak jest pięknie

O Szkocji można powiedzieć, że to enigmatyczna kraina, w której w przeważającej części krajobraz stanowią tereny wyżynne i górzyste. Zobaczyć tam można wiele jezior i potoków. Mimo, że klimat jest umiarkowanie ciepły, planując podróż do Szkocji najlepiej wcześniej zaopatrzyć się w kalosze i parasol. Mimo że pogoda momentami może bardziej zniechęcić niż zachęcić, Szkocja i tak jest krajem często odwiedzanym przez turystów. Zamiast opalania na plaży pod palmami, można pożeglować po słynnym jeziorze Loch Ness, jednym z najpopularniejszych atrakcji turystycznych tego kraju. Chociaż, jak sami Szkoci przyznają, wcale nie najładniejszym. Jezioro jest drugim co do wielkości szkockim jeziorem, jego łączna powierzchnia to 56,4 km kw. W najgłębszym miejscu mierzy ono 226 m. Warto tutaj zaznaczyć, że jezioro Loch Ness zdobyło swoją popularność dzięki legendzie o potworze „Nessie”, który zamieszkiwał tutejsze głębiny. Mit ten owiany jest wielka tajemnicą i niewiele wiadomo na ten temat, oprócz tego, że zwierzę
straszy do dziś.

d7ggm4i

Mówiąc o atrakcjach Szkocji, nie można nie wspomnieć o dużej liczbie zamków, a już na pewno o dwóch słynnych: Dunnottar Castle oraz Glamis Castle. Pierwszy, Dunnottar Castle to jeden z najpiękniejszych zamków Szkocji, który powstał około IV wieku naszej ery. Zamek swoją urodę zawdzięcza głównie położeniu. Trudno się dziwić, bowiem usytuowany jest na wzgórzu nad Morzem Północnym, z którego rozciągają się wspaniałe krajobrazy. Spoglądając w północną stronę można zobaczyć miasteczko Stoneheaven z niewielkim, ale zachwycającym portem rybackim. Natomiast u podnóża skały od strony wschodniej dostrzec można malowniczą i niezwykle uroczą zatoczkę. Nazwa zamku wywodzi się prawdopodobnie od piktyjskiego wyrazu "Dun", które oznacza siłę.

Zamek Glamis to również wielka atrakcja dla turystów odwiedzających Szkocję, ale tylko dla tych … odważnych, ponieważ jak głosi legenda zamek jest nawiedzony i straszy tam do dziś. Glamis Castle znajduje się w szkockim hrabstwie Angus, niegdyś był domem z lat dziecięcych Królowej Matki i miejscem narodzin księżniczki Małgorzaty. Obecnie raczej kojarzy się z mrocznymi tajemnicami, w których w roli głównej występowały duchy i potwory. Z opisu można wywnioskować, że zamek jest mroczną, zaniedbaną i ponurą posiadłością, jednak paradoksalnie jest wprost odwrotnie. Glamis Castle to przepiękny obiekt, utrzymany w stylu nawiązującym do renesansowych zamków francuskich, nazywanym złośliwie przez zazdrosnych Anglików "Scottish Baronial". Malownicze ogrody, przepełnione piękną roślinnością sprawiają, iż zamek zachwyca nawet te najbardziej krytyczne gusta.

Więcej o Szkocji można dowiedzieć się oglądając program „Smaki Szkocji” tylko na Travel Channel!

d7ggm4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ggm4i