Trwa ładowanie...
d2lebe1

Tajlandia

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC +6

Waluta:

baht (THB)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Tajlandia to państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem, Kambodżą, Malezją i Mjanmą. Dawniej państwo nosiło nazwę Syjam.

Najpopularniejsze lotniska: Bangkok Suvarnabhumi (BKK), Bangkok Don Meung (DMK), Pattaya (Chonburi) (UTP), Ko Samui (USM), Phuket (HKT)

Co warto zobaczyć: Bangkok, pływający rynek Damnoen Saduak, Lopburi, Nakhon Pathom, Ayutthaya, Park Narodowy Khao Yai, Kanczanaburi z mostem na rzece Kwai, Pattaya, wyspy: Phuket, Ko Phi Phi, Ko Samui

Tajlandia
Komunikacja

Odradza się podróżowania do Preah Vihear (Khao Phra Vihaan), świątyni znajdującej się w pobliżu granicy Kambodży z Tajlandią. Stanowi ona przedmiot wieloletniego sporu o przynależność zabytku, co jest powodem okresowych starć stale stacjonujących tam wojsk obu krajów. Odradza się podróżowania do Ta Krabey (Ta Muan), kompleksu świątyń usytuowanego 153 km na zachód od świątyni Preah Vihear, gdzie również miały miejsca starcia wojsk Tajlandii i Kambodży. Nie zaleca się podróżowania do czterech południowych prowincji Tajlandii (granica z Malezją), tj. Yala, Songkhla, Narathiwat i Pattani, z uwagi na wybuchające okresowo konflikty etniczne.

Czas lotu / jazdy samochodem

przelot z 1 przesiadką min. 12h 30 min.

Wiza

Od dnia 11 sierpnia 2011 roku obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy wjeździe do Tajlandii na pobyt turystyczny nie dłuższy niż okres 30 dni - dotyczy to jednak wyłącznie wjazdów lotniczym przejściem granicznym. W przypadku przekraczania lądowej granicy z Tajlandią (Kambodża, Laos, Malezja), zwolnienie wizowe wynosi jedynie 15 dni. Przy wjeździe wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest wymóg co najmniej 6-miesięcznego okresu ważności paszportu (liczony od daty wjazdu na terytorium Tajlandii).

Służba zdrowia

Obecnie w Tajlandii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są zatem wymagane specjalne szczepienia. Należy jednak w sposób bardziej rygorystyczny przestrzegać zasad higieny, co jest niezbędne w krajach tropikalnych. Przed wyjazdem zaleca się wykupienie ubezpieczenie zdrowotnego ważnego na Tajlandię.

Bezpieczeństwo

Od wielu lat obserwuje się w Tajlandii stały wzrost przestępczości, który głównie przejawia się w formie kradzieży (środki finansowe, dokumenty zdeponowane w hotelowych sejfach), kradzieży z rozbojem (pobicia, wyrywanie torebek i plecaków przez przestępców na motocyklach i skuterach) oraz ataków niesprowokowanej agresji wobec turystów, szczególnie w porze nocnej.
Nagminne są wyłudzenia i oszustwa w miejscach turystycznych takich jak wyspy Phuket, Samui, Phangan oraz miejscowości Pattaya i Bangkok (zawyżanie cen za usługi turystyczne, żądanie zapłaty zawyżonych odszkodowań za drobne uszkodzenia wypożyczonych skuterów / skuterów wodnych; odmowa zwrotu zdeponowanych w zamian za wypożyczenie sprzętu paszportów, sprzedaż niskiej jakości biżuterii jako cennych okazów z brylantami/szafirami za wielokrotnie wyższe cenny, etc.)

Przydatne informacje

Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej. Sytuację konfliktową może spowodować zlekceważenie majestatu króla Tajlandii, jego rodziny i dworu królewskiego (np. publiczne zniszczenie banknotu, na którym znajduje się wizerunek władcy).
W przypadku sytuacji konfliktowych z Tajami należy starać się łagodzić sytuację, gdyż podnoszenie głosu lub krzyk są uważane za oznakę słabości i z reguły nie prowadzą do rozwiązania problemu, a wręcz pogarszają sytuację. Nie na miejscu jest dyskutowanie podniesionym głosem lub kłócenie się, np. o cenę towaru podczas negocjacji.
Głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała. Należy unikać dotykania głowy Taja (nawet małych dzieci). Każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Nie należy np. wspinać się na posąg, aby zrobić zdjęcie, ani też w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, należy być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty, czy klapki są niedozwolone).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lebe1
d2lebe1
d2lebe1