Trwa ładowanie...
d64hl08
d64hl08

Turcja - Największe atrakcje

Zdjęcie
Podziel się

Turcja położona jest w Azji Zachodniej na półwyspie Azja Mniejsza, i częściowo w Europie Południowo-Wschodniej.
Najpopularniejsze lotniska: Stambuł Ataturk (IST), Antalya (AYT),
Dalaman (DLM), Bodrum (BJV)
Co warto zobaczyć: Stambuł: Hagia Sophia, Topkapi; Troja, Kapadocja, Pamukkale, Góry Taurus, Halikarnas, Myra, Selimiye, starożytny Pergamon, Riwiera Turecka: Side, Antalya, Alanya, Marmaris, Oludeniz, Fethiye

d64hl08
d64hl08
Czas lotu / jazdy samochodem

4 godziny

Strefa czasowa

UTC+2

Języki

turecki, w miejscowościach turystycznych możliwa komunikacja w języku angielskim

Wiza

Od obywateli polskich wymagane są: wiza uprawniająca do wjazdu i pobytu na terenie Turcji oraz paszport, którego okres ważności wynosi co najmniej 6 miesięcy od daty upływu ważności posiadanej wizy. W paszporcie musi pozostać co najmniej 1 (jedna) wolna strona w celu uzyskania wizy wjazdowej. Brak wolnej strony w paszporcie powoduje automatyczną odmowę wjazdu do Turcji. Nie ma możliwości wjazdu do Turcji za okazaniem dowodu osobistego

Komunikacja

Osoby podróżujące indywidualnie mogą korzystać z rozwiniętej sieci połączeń lotniczych, nielicznych połączeń kolejowych (www.tcdd.gov.tr) oraz bardzo popularnej komunikacji autobusowej. Ponadto na miejscu można wypożyczyć samochód. Uprzedza się, by nie korzystać z improwizowanych wypożyczalni ulicznych, które nie posiadają swojego biura, ubezpieczeń, i których działalność nie jest oficjalnie zarejestrowana. Najczęściej pojazdy udostępniane przez takie wypożyczalnie nie są w pełni sprawne i nie mają ważnych, i kompletnych dokumentów. Należy absolutnie unikać pozostawiania paszportu. Brak rozwiniętej bazy turystycznej na wschodzie Turcji. Nie zaleca się tam podróżowania indywidualnie. Podróżowanie autostopem nie jest popularne, dlatego zalecamy wyjątkową ostrożność (szczególnie kobietom) przy korzystaniu z tego środka transportu.

Bezpieczeństwo

W dużych miastach zdarzają się przypadki rozboju (wyrywanie torebek) lub przyjacielskie zapraszanie do lokali, gdzie pod groźbą przemocy trzeba zapłacić wygórowany rachunek za zamówione napoje. Można spotkać się też z propozycjami nabycia narkotyków lub ich przewozu.

Religia / obyczaje

Turcja jest krajem muzułmańskim, co wymaga od cudzoziemców przestrzegania określonych zachowań, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego (w meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach). Również podczas podróżowania po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg, ramion. Kobiety poruszające się samotnie mogą być narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.

d64hl08
d64hl08