Trwa ładowanie...
d4kzg3l
porady
20-02-2007 10:00

Veli Losinj

Niegdyś główne miasto Wyspy Losinj, obecnie niewielki, ale bardzo malowniczy kurort, w którym czas jakby stanął w miejscu. Miasteczku udało się zachować atmosferę rybackiego ośrodka, głównie dzięki zamknięciu centrum dla ruchu samochodowego.

d4kzg3l
d4kzg3l

Niegdyś główne miasto Wyspy Losinj, obecnie niewielki, ale bardzo malowniczy kurort, w którym czas jakby stanął w miejscu. Nadmorska promenada łączy go z Mali Lošinj, a nastrojowy stary port, pełen kawiarenek i restauracji, wydaje się wręcz idealnym miejscem na niejeden sympatyczny wieczór. Miasteczku udało się zachować atmosferę rybackiego ośrodka, głównie dzięki zamknięciu centrum dla ruchu samochodowego.

Piękne położenie Veli Lošinj doceniono już w XIX w., kiedy zaczęła przyjeżdżać tu austro-węgierska arystokracja, w tym m.in. arcyksiążę Karol Stefan z Habsburgów. Wybudował on nawet na wybrzeżu, w 1885 r., swoją siedzibę Seewarte.

Zwiedzanie

KOŚCIÓŁ ŚW. ANTONIEGO PUSTELNIKA
(Zupna crkva sv. Antuna Opata Pustinjaka).
Przy porcie - Wybudowany w XVIII w., na miejscu znacznie starszej świątyni, zachwyca imponującą kolekcją włoskich obrazów. Dzieła to dary kapitanów szczęśliwie powracających z rejsów. Cały wystrój kościoła pełen jest zresztą marynistycznych elementów.

d4kzg3l

WIEŻA (Kula).
Zbudowana w 1445 r. była miejscem schronienia mieszkańców podczas ataków Uškoków - piratów z Senj. W czasach współczesnych służy za muzeum. Można się wdrapać na samą górę, widok portu jest tego wart.

DELFINY.
Od 1987 r. naukowcy z Instytutu Badań w Mediolanie prowadzą studia nad Tursips truncates - jedną z ostatnich kolonii delfinów w północnym Adriatyku. W okolicy wyspy żyje ok. 150 osobników tego gatunku. W Velim Lošinju utworzono Plavi Svjet (Błękitny świat), Instytut Badań i Ochrony Morza (www.blue-word.org), którego jednym z projektów jest stworzenie w pobliżu wyspy rezerwatu delfinów. Obecnie pracownicy tego instytutu zajmują się oswajaniem i ochroną tych przemiłych ssaków. Miłośnicy delfinów mogą \"zaadoptować\" jednego z podopiecznych instytutu, w ten sposób wspomagając jego pracę. Delfin jest symbolem wyspy Lošinj.

d4kzg3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kzg3l