Trwa ładowanie...
30-01-2009 14:24

Wspaniałe warunki na narty w całej Europie

Duże opady śniegu w Ameryce Północnej. Niewielkie opady śniegu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Wietnamie. Coraz większe opady w Andorze i Hiszpanii, a także w Szwecji.

Wspaniałe warunki na narty w całej EuropieFot: Skiinfo
d24qami
d24qami

www.Skiinfo.pl donosi, że w Północnej Ameryce - na zachodzie Gór Skalistych, w końcu po paru ciepłych i suchych dniach spadł śnieg. Opady te znacznie polepszyły warunki narciarskie. W Europejskich Pirenejach śnieg ciągle prószy niemal każdego dnia. Najlepsze warunki od początku sezonu ma obecnie północna Szkocja - niemal wszystkie trasy są tutaj otwarte. Również w Szwecji odnotowano dużą zwyżkę grubości białej powłoki. Ku zaskoczeniu śnieg pojawił się również w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Wietnamie.

Największe opady w Austrii, w przeciągu paru ostatnich dni, były w Nassfeld, gdzie w chwili obecnej grubość śniegu wynosi już 3,3 m.
Przez ostatni tydzień Serfaus-Fiss-Ladis miało 50cm śniegu, Seefeld 47cm, a Axamer - Lizum powyżej 35cm. Mölltaler Glacier posiada obecnie najgrubszą śnieżną powłokę w kraju, wynoszącą 320 cm na wyższych zboczach.

W północnych Niemczech spadło w ubiegłym tygodniu w sumie 27 cm świeżego śniegu, a najwięcej jest go w tym kraju na lodowcu Zugspitze - 2 m.

Słynne szwajcarskie zawody St Moritz Cartier Polo World Cup rozpoczęły się wczoraj 29 stycznia na zamarzniętym jeziorze St. Moritz. Potrwają do niedzieli. Przybędzie tam 20.000 widzów. W Zermatt śnieg w dalszym ciągu prószy. W przeciągu ostatniego tygodnia spadło tu kolejne 44 cm śniegu. Łączna grubość zbitego białego puchu na lodowcu wynosi już 679 cm, najwięcej w Europie, a może nawet i na całym ziemskim globie.

d24qami

W północnych Włoszech śnieg ciągle prószy, www.Skiinfo.pl przez ostatnie 24 godziny wysłało z tego kraju sześć PowderAlarm'ów. Największe opady zanotowano w Cortina d'Ampezzo - 80 cm oraz w Limone Piemonte - 50 cm. Arabba Marmolada nadal pozostaje miejscem z najgrubszą pokrywą śnieżną w tym kraju, wynoszącą 480 cm na wyższych zboczach. Alagna Valsesia w Monterosa Ski Region oraz Passo Tonale doczekały się zaledwie kilkanaście centymetrów świeżego, białego puchu.

We Francji zaczyna odczuwać się podekscytowanie przed World Alpine Skiing Championships w Val d'Isere, który ma zacząć się w przyszłym tygodniu. Po zeszłotygodniowych opadach we francuskich Alpach, bogowie śniegu zwrócili jednak uwagę miłośników zimowych sportów na Pireneje, skąd wysłano dwa dni temu 13 PowderAlarm'ów. Cauterets otrzymało w ubiegłym tygodniu ogromną dawkę 145 cm świeżego śniegu. Najwięcej, bo aż aż 320 cm białego puchu w tym kraju znajduje się w Piau Engaly.

"Grubość śniegu oraz jego jakość są doskonałe, ale zagrożenie lawinowe jest niestety wysokie. Bardzo mocno zaleca się więc pozostanie na oznaczonych trasach narciarskich" - powiedział Vincent Doutres, menadżer firmy z Cauteret-Lys.

W innej partii Pirenejów, na terenie Andory spadło w poniedziałek kolejne 50 cm świeżego śniegu, polepszając i tak już świetne warunki we wspaniałym dla tego obszaru sezonie. „Tej zimy spadło na tyle dużo śniegu, że mam nadzieję, że narciarze będą nas odwiedzali aż do pierwszego maja" - powiedziała dla Skiinfo.pl Marta Rotes z Andory.

d24qami

Narciarstwo zimowe w Hiszpanii również ma się dobrze. W Baqueira Beret, gdzie stwierdzono największą akumulację świeżego śniegu w tym kraju, suma opadów wyniosła 95 cm. Większość ośrodków znajdujących się na wyższych zboczach górskich pokrytych jest ponad dwoma metrami białego puchu. Sierra Nevada szczyci się najgrubszą bazową ilością śniegu, która wynosi 350 cm. Formigal, który oferuje jedne z najdroższych opłat za wyciągi narciarskie w całej Europie do końca sezonu oferuje je bezpłatnie dla obywateli Wielkiej Brytanii.

Po cieplejszym okresie i mniejszych opadach śniegu Szwecja została w końcu doświadczona potężnymi zimowymi burzami śnieżnymi, które przyniosły wielkie ilości świeżego, białego puchu na obszarze prawie całego kraju.

Na terenie ośrodka narciarskiego Kungsberget w ciągu ostatniego tygodnia spadło 61 cm białego puchu. Rezultatem są bardzo dobre warunki narciarskie, którymi szczycą się teraz Szwedzi.

d24qami

"Po miesiącach przygotowań i prób z maszynowo-wytwarzanym śniegiem, długich dni i nocy spędzonych na dopieszczaniu szczegółów, jesteśmy szczęśliwi, że możemy w końcu otworzyć nasz nowy, wielki snow park" - powiedział szczęśliwy tubylec z Kungsfjället.

W naszej części Europy w dalszym ciągu problemy sprawia ciepła pogoda. Pomimo takiego stanu rzeczy Czechy i Słowacja mają wspólnie ponad 200 otwartych ośrodków narciarskich. Próbują one przyciągnąć polskich uczniów, którzy obecnie mają ferie zimowe. Całej sytuacji szkodzi niestety silne euro, które Słowacja przyjęła na początku tego roku w stosunku do złotego. Efektem takiego stanu rzeczy są zniżki w ofercie słowackich ośrodków. Na weekend zapowiadane jest ochłodzenie oraz opady świeżego śniegu, które z pewnością poprawią panujące warunki.

W Polsce do ośrodków narciarskich zlokalizowanych w tatrach wracają ujemne temperatury oraz opady śniegu. Na Gubałówce w czwartek spadło 10 cm świeżego puchu. Generalnie warunki w tatrach możemy określić jako dobre. Sytuacja wygląda trochę gorzej w Beskidach. Nie miej jednak w większości ośrodków narciarskich można jeździć na nartach w lepszych bądź gorszych warunkach.

d24qami

Ośrodek narciarski Ryterski Raj w czwartek ogłosił Powder Alarm informując o 30 cm świeżego śniegu. Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla informują o 5 cm nowego puchu przy całkowitej pokrywie śnieżnej osiągającej 70 cm na trasach. W ośrodku Czarna Góra spadło 10 cm świeżego śniegu przy całkowitej pokrywie 60 cm.

Lepsza pogoda na narty jest natomiast w Bułgarii, gdzie ośrodki wzbogaciły się przez ostatni weekend o 20 cm białego puchu.

W Szkocji obecnie są najlepsze warunki narciarskie od początku sezonu. Duże opady przyniosły ze sobą kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu. Glencoe, które zostało otwarte w ubiegłym tygodniu oferuje już 5 km tras, pozostałe cztery ośrodki również są w pełni otwarte.

d24qami

W zachodniej Północnej Ameryce pełen niespodzianek sezon w dalszym ciągu waha się pomiędzy cieplejszymi temperaturami, które dominowały przed świętami i w środku stycznia oraz dużymi opadami śniegu, jak w końcówce grudnia, które ponownie powróciły w tę część Ameryki.

W kalifornijskich górach Mammoth spadło 1,5 m śniegu w przeciągu czterech dni, od początku tego tygodnia. W Colorado Steamboat donosi, że tonie w śniegu. Chris Diamond, prezydent oraz szef operacyjny Steamboat Ski & Resort Corporation powiedział: "Steamboat posiada obecnie najlepsze warunki narciarskie w Górach Skalistych, największa akumulacja śniegu w tym rejonie wynosi prawie 2 metry."

zeszłym tygodniu naturalne opady śniegu nawiedziły również z reguły bardzo ciepłe kraje - Wietnam i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Taka anomalia pogodowa zdarza się tutaj jeden raz na pokolenie.

d24qami

W Wietnamie cienka warstwa śniegu osiadła na Mau Son Mountain w północnej prowincji Lang Son 23-24 stycznia, podczas gdy temperatura spadła do -1 C.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, północny emirat Ras al Khaimah donosi, że na szerokim na 5 km terenie gór Jebel Jais spadło w piątek 10 cm śniegu. „Taki ewenement jest na tyle rzadki, że lokalny dialekt nie ma na niego nawet słownego odpowiednika" - jak donosi lokalna prasa.

Crown Prince Sheikh Saud Bin Saqr Al Qasimi, który planuje zbudowanie centrum śniegu i sportów zimowych, większego niż ten w Dubaiu, odwiedził góry Jebel Jais aby zobaczyć śnieg.

Ponownie w Europie i Północnej Ameryce, gdzie opady śniegu zwiększyły drastycznie ciężar białej powłoki, ryzyko lawinowe jest często wysokie. Bardzo stanowczo zaleca się ostrożność i trzymanie się oznaczonych tras narciarskich. W ubiegłym tygodniu z powodu lawin zginęły trzy osoby w Szkocji oraz dziesięć w Turcji.

[

SKI INFO
SKI INFO

]( http://www.skiinfo.pl )

d24qami
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24qami