Trwa ładowanie...
d3yacwt

Wyspa Ilovik

Pokryta pagórkami wyspa archipelagu Lošinjskiego z wioską rybacką o tej samej nazwie. Położenie wioski jest wyjątkowo ładne – w niewielkiej zatoce chronionej przez Wysepkę sv. Petar, na której znajduje się benedyktyńskie opactwo św. Piotra z XI w. oraz wenecka baszta. Na wysepce tej odkryto wiele amfor i starożytnych monet.

d3yacwt
d3yacwt

Najbardziej na południe wysunięta, pokryta pagórkami i zamieszkana wyspa archipelagu Lošinjskiego z wioską rybacką o tej samej nazwie (obecnie mieszka tu 145 osób). Dzisiejsza osada powstała 200 lat temu, kiedy przybyli tu rolnicy z Velog Lošinja. Wejścia do miasteczka strzeże czterokątna baszta z 1597 r.

Położenie wioski jest wyjątkowo ładne – w niewielkiej zatoce chronionej przez WYSEPKĘ SV. PETAR, na której znajduje się cmentarz miejski, benedyktyńskie opactwo św. Piotra (sv. Petra) z XI w. oraz wenecka baszta. Na wysepce tej odkryto wiele amfor i starożytnych monet.

Z powodu bujnej roślinności Ilovik zwany jest Wyspą Kwiatów. Niedaleko miasteczka oraz na pobliskiej wysepce Sv. Petra znajdują się piaszczyste plaże. W kanale między obiema wyspami również odkryto starożytne znaleziska, m.in. amfory. Wyspa wygląda jak wielki ogród, bo prawie przed każdym domem kwitną oleandry, róże, eukaliptusy i inne kwiaty.

_ Źródło: Bezdroża _


d3yacwt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yacwt