Trwa ładowanie...
d1kkk4i
rosja
13-02-2008 12:06

Zakupy i pamiątki

W Petersburgu można kupić wszystko i o każdej niemal porze dnia. Sieć sklepów, bazarów i targowisk jest gęsta, handlowcy zachęcają kupujących do nabycia ich towarów albo wysoką jakością, albo konkurencyjną ceną.

d1kkk4i
d1kkk4i

Sklepy są otwarte codziennie od 10.30 do 20.00, a nawet 22.00 (spożywcze od 6.00). Warto też wiedzieć, że w Rosji każdy towar kupiony w sklepie i poświadczony paragonem sklepowym może być oddany bez podania przyczyny w ciągu 2 tygodni od daty zakupu. Uznawana jest również reklamacja towaru, jeśli wyszła na jaw wada fabryczna w czasie objętym gwarancją. Najlepiej jednak kupować, zwłaszcza towary przemysłowe, w sklepach, które są odpowiedzialne za ich jakość i w razie potrzeby przyjmują reklamacje. Biuro Ochrony Praw Konsumenta, tel.: 271 10 96 i 276 66 62.

W Petersburgu, podobnie jak i w innych miastach, popularnością cieszą się targowiska – rynki, na których sprzedaje się towary krajowe oraz importowane z Chin, Białorusi, Turcji i Polski. Ceny są tu o wiele niższe niż w centrach handlowych czy sklepach firmowych, można się też targować. Petersburg dysponuje 5 dużymi targowiskami. Wszystkie w pobliżu stacji metra.

Dobre pamiątki można kupić w kioskach przy petersburskich muzeach. Sklepiki w Ermitażu oferują albumy, książki, reprodukcje dzieł sztuki zgromadzonych w muzeum, kasety wideo. Sklepik przy Muzeum Rosyjskim zachęca do kupna wspaniale wydanych książek, albumów, reprodukcji i plakatów. Można tu również nabyć oryginalną biżuterię i tekstylia utrzymane w stylu rosyjskim. W pałacu Mienszykowa dominuje biżuteria i bardzo bogaty wybór przeróżnych pamiątek. Największe powodzenie mają matrioszki, wyroby z drewna oraz ozdoby z malachitu. Chętnie kupowane są również samowary. Trzeba jednak pamiętać, że samowary wyprodukowane przed 1945 r. są traktowane jako dzieła sztuki, toteż kupujący musi mieć specjalne zezwolenie na ich wywóz za granicę.

d1kkk4i

Wiele sklepów z pamiątkami oferuje wyroby rzemieślnicze artystów z Chochłomy (miseczki, łyżki, kieliszki, pudełka itace). Zdobione w oryginalne różnokolorowe wzory, nie tylko kwiatowe, cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, taką samą jak cienkie wełniane chusty, skutecznie chroniące przed chłodem. Warto też zajrzeć do komisów, w których można nabyć rzeczy używane oraz nowe.

_ Źródło: Bezdroża _


d1kkk4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kkk4i