ycipk-qr2bpf
ycipk-qr2bpf

Almeria - Największe atrakcje

Forteca Alcazaba w Almerii pixabay
Podziel się

Almeria leży w Andaluzji, w południowo-wschodniej części Hiszpanii. Jest ważnym ośrodkiem akademickim, z malowniczym portem, skwerami, parkami i licznymi knajpkami z pyszną kawą i tapas. Łagodny, śródziemnomorski klimat pozwala na uprawę cytrusów.

ycipk-qr2bpf

Almeria – pogoda i temperatury

320 słonecznych dni w roku i mała ilość opadów sprawiają, że Andaluzja jest często wybieranym przez turystów kierunkiem. Najwyższym rocznym temperaturom, sięgającym w ciągu dnia w lipcu i sierpniu 31 i 23-24° Celsjusza nocą, towarzyszy wówczas jedynie pięcioprocentowa wilgotność powietrza (często miesiącami w ogóle nie pada). Najchłodniejsze miesiące w Almerii to grudzień i styczeń – temperatura w ciągu dnia nie przekracza wtedy 17-18° Celsjusza.

Almeria – kiedy lecieć?

Szczyt sezonu turystycznego w Almerii przypada na lipiec i sierpień. Rozczarowujące mogą być wówczas niestety stosunkowo wysokie ceny. Dobry czas na przelot i wakacje w Almerii to kwiecień, maj oraz wrzesień, z nieco niższymi temperaturami.

Lotnisko jest oddalone o 9 km od centrum miasta. Jak dostać się z lotniska do centrum Almerii?

ycipk-qr2bpf

Almeria – plaże i kąpieliska

Wybrzeże hiszpańskiej Andaluzji to niemal 300 kilometrów plaż z delikatnym białym piaskiem i parkami narodowymi. Najbliżej centrum Almerii, na południowy-wschód, znajduje się miejska plaża z wieloma kafejkami. Dzika, kilometrowa Plaża Umarłych (Playa de los Muertos), usytuowana 5 km od miejscowości Carboneras, była niegdyś miejscem, do której dryfowały ciała rozbitków.

Bezludne plaże w okolicy Cabo de Gata przyciągają naturystów, a kamienista Playa de las Negras leży w pięknej zatoczce. Jadąc od Almerii, wzdłuż zachodniego wybrzeża, dotrzeć można do plaży przy kurorcie Roquetas de Mar, miejscu typowo turystycznym, z wieloma atrakcjami i ciekawą architekturą.

Almeria – zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć w Almerii?

ycipk-qr2bpf

Będąc w Almerii, zdecydowanie warto zobaczyć:

  • Rezerwat Przyrody Cabo de Gata-Níjar. W tym ogromnym parku narodowym wulkanicznego pochodzenia można spędzić nawet kilka dni na podziwianiu widoków, zróżnicowanej roślinności, dzikiego ptactwa (chociażby różowych flamingów) i plażowaniu.
  • Fortecę Alcazaba, usytuowaną na górze twierdzę obronną Maurów z potężnymi murami i rozciągającym się z niej niesamowitym widokiem na wybrzeże. Z fortyfikacji jeszcze 100lat temu korzystali żołnierze.
  • Zamek San Cristobal, jedenastowieczną twierdzę, wzniesioną przez templariuszy, dziś w ruinie.
  • Mini Hollywood Tabernas, pustynny Dziki Zachód, miejsce na całodzienną wycieczkę, gdzie kręcono amerykańskie westerny.

Almeria – lokalne potrawy

Hiszpańskie knajpki przy plaży to raj zarówno dla mięsożerców, którzy powinni spróbować chociażby polędwiczek wieprzowych po kowbojsku, jak i dla fanów owoców morza i ryb. W Almerii można zjeść świeże, panierowane i smażone ryby oraz pyszne suszone sardele z pieczywem. W lokalach specjalizujących się w napojach alkoholowych i tapas po zamówieniu wina, piwa lub soku winogronowego przystawki są zazwyczaj już wliczone w cenę.

ycipk-qr2bpf

Do lokalnych przysmaków w Almerii i okolicach z pewnością należą:

Położenie

Południowo-wschodnia Hiszpania, nad Morzem Śródziemnym

Orientacyjna odległość

2500 km

Lotniska
Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro

Przykładowe ceny

- kawa: od 6 zł;
- napój bezalkoholowy w barze: od 8 zł;
- litr mleka: 3 zł;
- bułka: 1 zł;
- ser żółty: od 35 zł/kg;
- dwudaniowy obiad dnia z napojem: od 35 zł;
- pizza: od 35 zł;
- taxi: 8 zł za trzaśnięcie drzwiami, 1 km w dzień za 4,50 zł, w nocy za 6 zł;
- benzyna: 6 zł/litr.

Komunikacja

Porty lotnicze Almeria, Grenada-Federico Garcia Lorca (GRX), Alicante (ALC), Jerez (XRY). Podróż samochodem do Almerii, również autostradami, zajmie co najmniej 30 godzin. Na miejscu są taksówki.

Co warto zjeść i wypić

- Ser cuajada;
- Tapas;
- Paella;
- Migas;
- Gazpacho.

ycipk-qr2bpf
ycipk-qr2bpf