Trwa ładowanie...
d82ckf9

Almeria

Największe atrakcje
Położenie:

Południowo-wschodnia Hiszpania, nad Morzem Śródziemnym

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro

pixabay
Źródło: pixabay

Almeria leży w Andaluzji, w południowo-wschodniej części Hiszpanii. Jest ważnym ośrodkiem akademickim, z malowniczym portem, skwerami, parkami i licznymi knajpkami z pyszną kawą i tapas. Łagodny, śródziemnomorski klimat pozwala na uprawę cytrusów.

Almeria – pogoda i temperatury

320 słonecznych dni w roku i mała ilość opadów sprawiają, że Andaluzja jest często wybieranym przez turystów kierunkiem. Najwyższym rocznym temperaturom, sięgającym w ciągu dnia w lipcu i sierpniu 31 i 23-24° Celsjusza nocą, towarzyszy wówczas jedynie pięcioprocentowa wilgotność powietrza (często miesiącami w ogóle nie pada). Najchłodniejsze miesiące w Almerii to grudzień i styczeń – temperatura w ciągu dnia nie przekracza wtedy 17-18° Celsjusza.

Almeria – kiedy lecieć?

Szczyt sezonu turystycznego w Almerii przypada na lipiec i sierpień. Rozczarowujące mogą być wówczas niestety stosunkowo wysokie ceny. Dobry czas na przelot i wakacje w Almerii to kwiecień, maj oraz wrzesień, z nieco niższymi temperaturami.

Lotnisko jest oddalone o 9 km od centrum miasta. Jak dostać się z lotniska do centrum Almerii?

Almeria – plaże i kąpieliska

Wybrzeże hiszpańskiej Andaluzji to niemal 300 kilometrów plaż z delikatnym białym piaskiem i parkami narodowymi. Najbliżej centrum Almerii, na południowy-wschód, znajduje się miejska plaża z wieloma kafejkami. Dzika, kilometrowa Plaża Umarłych (Playa de los Muertos), usytuowana 5 km od miejscowości Carboneras, była niegdyś miejscem, do której dryfowały ciała rozbitków.

Bezludne plaże w okolicy Cabo de Gata przyciągają naturystów, a kamienista Playa de las Negras leży w pięknej zatoczce. Jadąc od Almerii, wzdłuż zachodniego wybrzeża, dotrzeć można do plaży przy kurorcie Roquetas de Mar, miejscu typowo turystycznym, z wieloma atrakcjami i ciekawą architekturą.

Almeria – zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć w Almerii?

Będąc w Almerii, zdecydowanie warto zobaczyć:

  • Rezerwat Przyrody Cabo de Gata-Níjar. W tym ogromnym parku narodowym wulkanicznego pochodzenia można spędzić nawet kilka dni na podziwianiu widoków, zróżnicowanej roślinności, dzikiego ptactwa (chociażby różowych flamingów) i plażowaniu.
  • Fortecę Alcazaba, usytuowaną na górze twierdzę obronną Maurów z potężnymi murami i rozciągającym się z niej niesamowitym widokiem na wybrzeże. Z fortyfikacji jeszcze 100lat temu korzystali żołnierze.
  • Zamek San Cristobal, jedenastowieczną twierdzę, wzniesioną przez templariuszy, dziś w ruinie.
  • Mini Hollywood Tabernas, pustynny Dziki Zachód, miejsce na całodzienną wycieczkę, gdzie kręcono amerykańskie westerny.

Almeria – lokalne potrawy

Hiszpańskie knajpki przy plaży to raj zarówno dla mięsożerców, którzy powinni spróbować chociażby polędwiczek wieprzowych po kowbojsku, jak i dla fanów owoców morza i ryb. W Almerii można zjeść świeże, panierowane i smażone ryby oraz pyszne suszone sardele z pieczywem. W lokalach specjalizujących się w napojach alkoholowych i tapas po zamówieniu wina, piwa lub soku winogronowego przystawki są zazwyczaj już wliczone w cenę.

Do lokalnych przysmaków w Almerii i okolicach z pewnością należą:

Almeria
Przykładowe ceny

- kawa: od 6 zł;
- napój bezalkoholowy w barze: od 8 zł;
- litr mleka: 3 zł;
- bułka: 1 zł;
- ser żółty: od 35 zł/kg;
- dwudaniowy obiad dnia z napojem: od 35 zł;
- pizza: od 35 zł;
- taxi: 8 zł za trzaśnięcie drzwiami, 1 km w dzień za 4,50 zł, w nocy za 6 zł;
- benzyna: 6 zł/litr.

Komunikacja

Porty lotnicze Almeria, Grenada-Federico Garcia Lorca (GRX), Alicante (ALC), Jerez (XRY). Podróż samochodem do Almerii, również autostradami, zajmie co najmniej 30 godzin. Na miejscu są taksówki.

Orientacyjna odległość

2500 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d82ckf9
d82ckf9
d82ckf9