Trwa ładowanie...
d3o3eq6
d3o3eq6
d3o3eq6
d3o3eq6

Asyż

Największe atrakcje
d3o3eq6
Kraj:
Położenie:

w środkowych Włoszech, w regionie Umbria, w prowincji Perugia, na wzgórzu Monte Subasio w Apeninach

Strefa czasowa:

UTC +1:00

Waluta:

EUR

d3o3eq6
Asyż jest uroczo położonym miastem w centralnej części Włoch Pixabay.com

Asyż – miasto, w którym urodził się święty Franciszek i święta Klara. Odbywają się tutaj również Światowe Dni Modlitw o Pokój.

Asyż – informacje ogólne

Asyż jest położony w regionie Umbria w prowincji Perugia. Zajmuje powierzchnię 186 km2. W Asyżu mieszka ok. 26 000 osób. Budynki w Asyżu są zbudowane z jasnego kamienia (różowego, beżowego i kremowego), które wyróżniają miasto na tle innych miejscowości włoskich.

W Asyżu od 1927 roku odbywa się folklorystyczne Święto Kalend Majowych (Calendimaggio). Festiwal trwa trzy dni, a formułą nawiązuje do średniowiecznego powitania wiosny oraz historii Asyżu, szczególnie podziału miasta na część górną i dolną.

Od 27. października 1986 roku w Asyżu odbywają się zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II Światowe Dni Modlitw o Pokój. W pierwszym zjeździe brali udział m.in. chrześcijanie, muzułmanie, hinduiści, buddyści, santoiści, dżiniści.

Asyż – pogoda

W Asyżu panuje łagodny umiarkowany ciepły klimat. W ciągu roku jest dużo dni deszczowych, a roczna suma opadów wynosi 901 mm. Z tego względu, wybierając się na wycieczkę, warto mieć przy sobie parasolkę lub okrycie wierzchnie z kapturem. Najbardziej deszczowym miesiącem jest listopad (109 mm). Średnia roczna temperatura w Asyżu wynosi +13 stopni. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (+22,3 stopnie), a najzimniejszym – styczeń (+4 stopnie).

Asyż – historia

W starożytności Etruskowie na terenie dzisiejszego Asyżu założyli małą osadę, która w III w. p.n.e. dostała się pod panowanie rzymskie. W XII wieku Asyż został przyłączony do księstwa Spoleto. Miasto miało liczne zatargi z Państwem Kościelnym, w tym z Perugią. Asyż wszedł w skład Zjednoczonego Królestwa Włoch dopiero w 1860 roku.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Asyż w 1997 roku, spowodowało zawalenie się sklepienia w bazylice św. Franciszka.

Asyż – zabytki

 • Bazylika św. Franciszka – wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W kościele znajdują się relikwie św. Franciszka (w podziemnej kaplicy) oraz liczne freski. Bazylika dzieli się na kościół górny i kościół dolny;
 • Kościół św. Klary (Basilica san Chiara) – pod ołtarzem znajduje się bizantyjski krzyż, z którego Chrystus miał przemawiać do św. Franciszka. W kościele znajdują się także relikwie św. Klary;
 • Kościół Santa Maria sopra Minerva – przerobiony ze świątyni Minerwy. Stoi na Placu Ratuszowym (Piazza del Comune);
 • Bazylika Matki Bożej Anielskiej (Santa Maria degli Angeli) – jedna z największych bazylik. W środku znajduje się Porcjunkula, którą św. Franciszek dostał od bendektywów i przebudował;
 • Katedra św. Rufina – pod głównym ołtarzem został pochowany św. Rufin. W kościele znajduje się chrzcielnica, w której został ochrzczony św. Franciszek;
 • Zamek Rocca Maggiore – forteca z XIV wieku wybudowana przez Konrada z Lutzen, księcia Spoleto;
 • Eremo delle carceri – pustelnia, w której często przebywał św. Franciszek oraz jego uczniowie. Znajduje się 4 km od centrum miasta.

Asyż – lokalne potrawy

Będąc w Asyżu, warto spróbować:

 • umbricelli – grube spaghetti ze startym serem owczym i lekkim sosem;
 • crostini con rigagli di pollo – tosty posmarowane pastą z kury, przyprawione cebulą, czosnkiem, szałwią, marchewką oraz selerem;
 • Rocciata d'Assisi – nadziewane pokrojonymi owocami (np. winogronami) ciasto;
 • Biscotti de san Francesco oraz Mostaccioli – ciastka z mąki, miodu, cynamonu, migdałów i skórki pomarańczowej.

Asyż – miasta w pobliżu

 • Perugia (26 km; 22 minuty samochodem);
 • Rzym (188 km; 2 godziny 38 minuty samochodem);
 • Florencja (172 km; 2 godziny 8 minut samochodem).

Asyż - noclegi

Ceny za nocleg w Asyżu rozpoczynają się od 160 pln za noc. Częściej jednak można otrzymać miejsce w hotelu, którego cena wynosi ok. 250 – 300 pln. W pakiecie jest również śniadanie. Ze względu na wysokie ceny hoteli, pobyt warto rezerwować co najmniej kilka tygodni przed planowaną podróżą do Asyżu.

Asyż – ciekawostki

d3o3eq6
Asyż
Przykładowe ceny

- Spaghetti Bolognese - 9 euro
- Zupa dnia - 4 euro
- Cannelloni z owocami morza - 20 euro

Komunikacja

- PKP
- PKS

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1667,9 km od Warszawy

d3o3eq6
d3o3eq6
d3o3eq6
d3o3eq6
d3o3eq6