Asyż
Położenie: | w środkowych Włoszech, w regionie Umbria, w prowincji Perugia, na wzgórzu Monte Subasio w Apeninach |
Strefa czasowa: | UTC +1:00 |
Waluta: | EUR |
Asyż – miasto, w którym urodził się święty Franciszek i święta Klara. Odbywają się tutaj również Światowe Dni Modlitw o Pokój.
Asyż – informacje ogólne
Asyż jest położony w regionie Umbria w prowincji Perugia. Zajmuje powierzchnię 186 km2. W Asyżu mieszka ok. 26 000 osób. Budynki w Asyżu są zbudowane z jasnego kamienia (różowego, beżowego i kremowego), które wyróżniają miasto na tle innych miejscowości włoskich.
W Asyżu od 1927 roku odbywa się folklorystyczne Święto Kalend Majowych (Calendimaggio). Festiwal trwa trzy dni, a formułą nawiązuje do średniowiecznego powitania wiosny oraz historii Asyżu, szczególnie podziału miasta na część górną i dolną.
Od 27. października 1986 roku w Asyżu odbywają się zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II Światowe Dni Modlitw o Pokój. W pierwszym zjeździe brali udział m.in. chrześcijanie, muzułmanie, hinduiści, buddyści, santoiści, dżiniści.
Asyż – pogoda
W Asyżu panuje łagodny umiarkowany ciepły klimat. W ciągu roku jest dużo dni deszczowych, a roczna suma opadów wynosi 901 mm. Z tego względu, wybierając się na wycieczkę, warto mieć przy sobie parasolkę lub okrycie wierzchnie z kapturem. Najbardziej deszczowym miesiącem jest listopad (109 mm). Średnia roczna temperatura w Asyżu wynosi +13 stopni. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (+22,3 stopnie), a najzimniejszym – styczeń (+4 stopnie).
Asyż – historia
W starożytności Etruskowie na terenie dzisiejszego Asyżu założyli małą osadę, która w III w. p.n.e. dostała się pod panowanie rzymskie. W XII wieku Asyż został przyłączony do księstwa Spoleto. Miasto miało liczne zatargi z Państwem Kościelnym, w tym z Perugią. Asyż wszedł w skład Zjednoczonego Królestwa Włoch dopiero w 1860 roku.
Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Asyż w 1997 roku, spowodowało zawalenie się sklepienia w bazylice św. Franciszka.
Asyż – zabytki
- Bazylika św. Franciszka – wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W kościele znajdują się relikwie św. Franciszka (w podziemnej kaplicy) oraz liczne freski. Bazylika dzieli się na kościół górny i kościół dolny;
- Kościół św. Klary (Basilica san Chiara) – pod ołtarzem znajduje się bizantyjski krzyż, z którego Chrystus miał przemawiać do św. Franciszka. W kościele znajdują się także relikwie św. Klary;
- Kościół Santa Maria sopra Minerva – przerobiony ze świątyni Minerwy. Stoi na Placu Ratuszowym (Piazza del Comune);
- Bazylika Matki Bożej Anielskiej (Santa Maria degli Angeli) – jedna z największych bazylik. W środku znajduje się Porcjunkula, którą św. Franciszek dostał od bendektywów i przebudował;
- Katedra św. Rufina – pod głównym ołtarzem został pochowany św. Rufin. W kościele znajduje się chrzcielnica, w której został ochrzczony św. Franciszek;
- Zamek Rocca Maggiore – forteca z XIV wieku wybudowana przez Konrada z Lutzen, księcia Spoleto;
- Eremo delle carceri – pustelnia, w której często przebywał św. Franciszek oraz jego uczniowie. Znajduje się 4 km od centrum miasta.
Asyż – lokalne potrawy
Będąc w Asyżu, warto spróbować:
- umbricelli – grube spaghetti ze startym serem owczym i lekkim sosem;
- crostini con rigagli di pollo – tosty posmarowane pastą z kury, przyprawione cebulą, czosnkiem, szałwią, marchewką oraz selerem;
- Rocciata d'Assisi – nadziewane pokrojonymi owocami (np. winogronami) ciasto;
- Biscotti de san Francesco oraz Mostaccioli – ciastka z mąki, miodu, cynamonu, migdałów i skórki pomarańczowej.
Asyż – miasta w pobliżu
Asyż - noclegi
Ceny za nocleg w Asyżu rozpoczynają się od 160 pln za noc. Częściej jednak można otrzymać miejsce w hotelu, którego cena wynosi ok. 250 – 300 pln. W pakiecie jest również śniadanie. Ze względu na wysokie ceny hoteli, pobyt warto rezerwować co najmniej kilka tygodni przed planowaną podróżą do Asyżu.
Asyż – ciekawostki
- Miastami partnerskimi Asyżu są Betlejem w Autonomii Palestyńskiej, Santiago de Compostela w Hiszpanii, Wadowice w Polsce i San Francisco w Stanach Zjednoczonych.
Przykładowe ceny | - Spaghetti Bolognese - 9 euro |
Komunikacja | - PKP |
Co warto zobaczyć | |
Orientacyjna odległość | 1667,9 km od Warszawy |
Komentarze