Trwa ładowanie...

Beskid Mały. Podróż do wnętrza góry

"Kolos z PRL-u" - tak o elektrowni Porąbka-Żar mówią ci, którzy mieli okazję obiekt zobaczyć na żywo. Ta konstrukcja to jedyna w Polsce elektrownia podziemna, wydrążona w sercu góry - Góry Żar.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Góra Żar kryje w swoim sercu niezwykłą konstrukcjęGóra Żar kryje w swoim sercu niezwykłą konstrukcjęŹródło: Wikimedia Commons, fot: Ongrys
d3ilqb4
d3ilqb4

Góra Żar w kierunku północno-wschodnim biegnie do Kiczery, a jej zachodnie stoki opadają do Jeziora Międzybrodzkiego. To miejsce wyjątkowe na mapie Polski. Kryje w swoim sercu niezwykłą konstrukcję. Mowa o najwyżej w kraju położonej elektrowni szczytowo-pompowej i jedynym takim obiekcie niemal w całości ukrytym pod ziemią.

Elektrownia Porąbka-Żar

Zewnętrznym śladem funkcjonowania uruchomionej w 1979 r. elektrowni Porąbka-Żar jest zbiornik wodny, który możemy podziwiać na szczycie. Ma on kształt zbliżony do elipsy (krótsza oś ma ok. 250 m, a dłuższa ok. 650 m) i jest pozbawiony dopływu naturalnego. Różnica wysokości między zbiornikiem a turbinami wynosi 440 m.

Niezwykłej budowli nie można pominąć w trakcie pobytu w Beskidzie Małym.

Do wnętrza prowadzi długi na 480 m, podziemny tunel. To sztolnia komunikacyjna elektrowni, która pełni również rolę szybu wentylacyjnego. Po minięciu szybu trafia się do serca elektrowni, ogromnej hali wysokiej na 40 i długiej na 124 m. A tam już tylko generatory, pompy, turbiny – słowem: wszystko to, co może zafascynować umysły techniczne.

d3ilqb4

Obecnie elektrownia nie jest dostępna dla zwiedzających - do odwołania.

Góra Żar

Ci, którzy bardziej od cudów inżynieryjnych wolą te przyrodnicze, powinni wiedzieć, że na górę Żar warto wejść (lub wjechać kolejką linowo-terenową) także z innego powodu. To doskonały punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniała panorama na Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim. Ze szczytu można także polecieć na paralotnii lub tylko popatrzeć, jak startują inni.

Wjazd góra-dół kosztuje 19 zł. Ze względu na przegląd techniczny w dniach 26 październik - 6 listopada Kolej Góra Żar będzie nieczynna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Spectra Lightning w odc. nr 2 programu Remont w prezencie

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3ilqb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ilqb4