Trwa ładowanie...
d2b75vd

Czy Tutanchamon był ojcem?

Egipscy uczeni planują przeprowadzenie testów genetycznych mumii dzieci znalezionych w grobowcu Tutanchamona. Chcą ustalić, czy to rzeczywiście potomkowie faraona.

Share
d2b75vd

_ Egipscy uczeni planują przeprowadzenie testów genetycznych mumii dzieci znalezionych w grobowcu Tutanchamona. Chcą ustalić, czy to rzeczywiście potomkowie faraona. _

Zmumifikowane szczątki pięcio- i siedmiomiesięcznych płodów spoczywały w grobowcu Tutanchamona w Dolinie Królów. Od czasu jego odkrycia w 1922 r. nie były eksponowane, lecz przechowywano je w Kairskiej Akademii Medycznej.

Pobrane od nich próbki DNA pozwolą ustalić, czy są spokrewnione ze sobą nawzajem. Potem zostaną porównane z materiałem genetycznym samego Tutanchamona, przebadanym w 2005 roku.- Po raz pierwszy będziemy w stanie zidentyfikować rodzinę faraona - powiedział Zahi Hawass, szef egipskiego Departamentu Starożytności, cytowany przez portal BBC.

Według niektórych badaczy matką dzieci mogła być Anchesamon, żona a zarazem przyrodnia siostra Tutanchamona. Była ona córką królowej Nefertiti, sławnej ze swojej niezwykłej urody.

Poszukiwania mumii pięknej królowej to jedno z wyzwań, które rozpalają wyobraźnię archeologów. Dlatego badacze dziejów starożytnego Egiptu mają nadzieję, że planowane testy DNA, których wyniki poznamy zapewne w grudniu, ułatwią to zadanie.

(PAP)

sag/ dki/ yy/

d2b75vd

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b75vd
d2b75vd