Trwa ładowanie...
27-10-2010 13:15

Działoszyn

Działoszyn leży nad Wartą, na Wyżynie Wieluńskiej. W mieście rozpoczyna się jeden z najbardziej malowniczych odcinków rzeki.

DziałoszynŹródło: Hachette Polska
de45wa1
de45wa1

Działoszyn leży nad Wartą, na Wyżynie Wieluńskiej. W mieście rozpoczyna się jeden z najbardziej malowniczych odcinków rzeki.

Działoszyn powstał na szlaku handlowym, ze Śląska na Ruś. W dokumentach z 1412 roku jest wymieniany jako miasto. W miejscowości rozwijały się handel wełną i tkactwo. W XIX wieku założono tu fabrykę tytoniu i cygar. Miejscowi stolarze słynęli z wyrobu skrzyń wianowych oraz kufrów, popularnych jeszcze w okresie międzywojennym. Zniszczony w czasie potopu szwedzkiego oraz w 1939 roku, Działoszyn dopiero dzisiaj odzyskuje dawną świetność. Dowodzi tego gruntowna renowacja renesansowego pałacu Męcińskich z XVII wieku. Kiedyś była to rezydencja kasztelana wieluńskiego Andrzeja Męcińskiego, której rangę podkreślały ogrody francuskie, dzisiaj pieczołowicie odtwarzane. Przy działoszyńskim rynku wznosi się kościół Marii Magdaleny z 1787 roku. W świątyni zachowało się późnobarokowe wyposażenie.

Wyżyna Wieluńska

To północny fragment płyty jurajskiej, której Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, zawdzięcza swój unikatowy krajobraz. W wielu wąwozach nad Wartą znajdują się charakterystyczne wapienne ostańce i wychodnie skalne. W pobliżu Działoszyna, na południowym brzegu Warty, leży jeden z najpiękniejszych fragmentów Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. To masyw wzgórz z Górą Zelce (246 m n.p.m.), który chroni rezerwat geologiczny „Węże”. Jego najciekawsza część znajduje się wewnątrz góry, w której natura wyrzeźbiła sieć korytarzy. Jest tutaj sześć jaskiń, w których odkryto szczątki zwierząt zamieszkujących te tereny w pliocenie i plejstocenie. Można wejść do Jaskini Za Kratą, do której prowadzi głęboka studnia krasowa. Również na górze Draby znajduje się, udostępniona do zwiedzania, jaskinia, nazwana „Jaskinią Ewy”. Choć odcinka Warty za Działoszynem, zwanego Przełomem Działoszyńskim, nie można porównywać do górskich przełomów rzek, to jednak występują tu, zwieszające się nad nurtem, kilkunastometrowe urwiska. Niestety, z
powodu nadrzecznych drzew często są one mało widoczne. Jednym z takich miejsc jest skalna brama za wsią Bobrowniki, utworzona przez skały gór Wapiennik i św. Genowefy. Pomiędzy przełomami Działoszyńskim i Krzeczowskim Warta zatacza kilkukilometrowy łuk, zwany Łukiem Załęczańskim. Ten piękny obszar warto obejrzeć zarówno z wody, jak i z lądu.

Okolice

Ruda - kościół św. Wojciecha wzniesiony w stylu romańskim ok.1142 roku. Łaszew - drewniany kościół św. Jana Chrzciciela z I połowy XVI wieku, zachowane renesansowe polichromie.
Wieluń – na rynku klasycystyczny ratusz z 1842 roku, z wkomponowanymi fragmentami wieży bramnej z XIV wieku. Klasztor poaugustiański wzniesiony w 1217 roku. Ożarów – drewniany dwór z połowy XVIII wieku, z ekspozycją Muzeum Wnętrz Dworskich.

Punkt Informacji Turystycznej
ul. Piłsudskiego 19, Działoszyn (043) 841 31 77

Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Zakątki na urlop i weekend Autor: Dariusz Jędrzejewski

de45wa1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de45wa1