Trwa ładowanie...
do8xjf5

Ratusz (Poznań)

Największe atrakcje
Ratusz (Poznań)
Kraj
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Ratusz w Poznaniu – perła renesansu

Poznański ratusz gości na pocztówkach, okładkach i znaczkach pocztowych. To bardzo charakterystyczny symbol miasta, który trzeba zobaczyć w Poznaniu na żywo – zdjęcia nie oddają bogactwa poszczególnych stylów architektonicznych, które nałożyły się na siebie w trakcie rozbudowy budynku.

Ratusz w Poznaniu – lokalizacja

Budynek jest określany jako perła renesansu, jest ulokowany na poznańskim Starym Rynku, gdzie codziennie można usłyszeć odgrywany z wieży hejnał miasta Poznań w Wielkopolsce.

Hejnał Poznania jest odgrywany codziennie przy asyście charakterystycznych koziołków, symbolizujących miasto. Pierwsze wzmianki o budynku ratusza w ty miejscu pochodzą już z początku XIV wieku. Budynek kilkakrotnie został uszkodzony, a w 1536 roku spłonął doszczętnie, a w latach 50. tego samego stulecia został odbudowany w formie, którą z niewielkimi zmianami podziwiamy do dzisiaj.

Ratusz w Poznaniu – zwiedzanie

Wewnątrz poznańskiego ratusza ma siedzibę Muzeum Historii Miasta Poznania, czyli oddział poznańskiego Muzeum Narodowego.

W sobotę wstęp do Muzeum i wystawy czasowe jest wolny, normalny bilet kosztuje 7 zł, a ulgowy 5 zł. Muzeum jest nieczynne w poniedziałki, a w pozostałe dni według ustalonych godzin. Od 16 czerwca do 15 września włącznie: 11:00 – 17:00, poza sezonem wtorek-czwartek: 9:00 – 15:00, w piątki muzeum jest czynne do 21.

Ratusz w Poznaniu – warto wiedzieć

Swoją popularność ratusz w Poznaniu zawdzięcza trójkondygnacyjnej loggii, czyli trzem piętrom balkonów. Arkady zdobią parami kobiece sylwetki cnót, gdzie ulokowano parami: Miłość i Sprawiedliwość, Cierpliwość i Roztropność, Wiarę i Nadzieję oraz Męstwo i Umiarkowanie. Na fasadzie poznańskiego ratusza widzimy także sylwetki Piastów i Jagiellonów.

Poznański ratusz to największy renesansowy budynek świecki. Trzy wieloboczne wieżyczki na attyce dodano później, podobnie jak klasycystyczny hełm wieży z XVIII wieku. W środkowej wieżyczce mieści się zegar i mechanizm poznańskich koziołków. Między parterem, a pierwszym piętrem biegnie fryz ze słynnymi postaciami starożytności. Pod samym zegarem środkowej wieżyczki widzimy kartusz z monogramem Stanisława Augusta Poniatowskiego. Budynek poznańskiego ratusza jest bogato zdobiony, a w czasie poszczególnych prac restauracyjnych odkryto liczne inskrypcje na murach z każdej strony budynku - to prawdziwa skarbnica wiedzy o kulturze historycznego Poznania.

Najbardziej rozpoznawalną i reprezentacyjną salą poznańskiego ratusza jest Wielka Sień, zwana też Salą Odrodzenie lub Salą Wielką.

Ratusz w Poznaniu – co jeszcze warto zobaczyć w Poznaniu?

Poznań to wyjątkowe miasto, gdzie historia i klasyczne muzea, przenikają się ze współczesnością, która tętni w nowoczesnych dzielnicach i klubach centrum. Nawet najbardziej wymagający turysta odnajdzie się wśród atrakcji Poznania. Stare miasto w Poznaniu słynie na cały świat. Warto iść na spacer do Parku Cytadela, zobaczyć Palmiarnię i najmłodszy zamek świata. Poznań to miasto rowerów miejskich, gdzie wszędzie możemy wypożyczyć interesujący nas model i oddać go w wybranym miejscu.

W okolicy Poznania odwiedźmy Wielkopolski Park Narodowy.

Ratusz (Poznań)
Czas lotu / jazdy samochodem

Lot z Warszawy 55 minut/samochodem 3 godz.

Strefa czasowa

UTC + 1 godz.

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Muzeum Historii Miasta Poznania
Od 16 czerwca do 15 września włącznie: 11:00 - 17:00
Poza sezonem wtorek - czwartek: 9:00 - 15:00
Piątek: 12:00 - 21:00
Sobota i niedziela: 11:00 - 18:00

Ceny biletów

Normalny 7 zł
Ulgowy 5 zł
W sobotę wstęp wolny, liczne promocje i karnety na terenie Poznania.

Orientacyjna odległość

310 kilometrów

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do8xjf5
do8xjf5
do8xjf5
do8xjf5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj