Trwa ładowanie...
dnqr6ut

Eindhoven

Największe atrakcje
Położenie:

Południowa Holandia

Strefa czasowa:

(CEST), UTC +2

Waluta:

euro (EUR)

iStock
Źródło: iStock

Eindhoven jest położone na południu Holandii w Północnej Barbancji. Miasto ma status magistratu i swój lokalny samorząd. Zajmuje powierzchnie blisko 90 km kw. i liczy sobie ponad 225 000 mieszkańców, co czyni Eindhoven piątym pod względem wielkości miastem w Niderlandach i największym w Północnej Barbancji. Nazwa jest kompilacją dwóch słów: eind – oznaczającego 'koniec' albo 'ostatni' i hoeve, czyli 'cześć powierzchni ziemi, zagroda'.

Eindhoven – co trzeba wiedzieć?

Eindhoven słynie z innowacji i technologii, które symbolizuje żarówka. To nie przypadek, ponieważ pod koniec XIX w. to właśnie w Eindhoven Philips założył pierwszą fabrykę żarówek i już 125 lat temu oświetlił całe miasto. Dzięki temu Eindhoven stało się symbolem sukcesu przemysłowego.

Obecnie jest to miejsce otwartych możliwości, perspektyw i rozwoju. Eindhoven jest pełne dobrej energii, dosłownie i w przenośni, a jego mieszkańcy bardzo chętnie się nią dzielą.

Eindhoven – co warto zobaczyć?

Eindhoven jest miejscem niezwykle przyjaznym dla turystów i obcokrajowców. Zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający to miejsce podkreślają, że międzynarodową atmosferę daje się wprost wyczuć w powietrzu. Być może dlatego jest to miejsce sprzyjające kreatywności i otwierające szerokie perspektywy przed artystami, przedsiębiorcami i wynalazcami. Eindhoven uchodzi za holenderską stolicę dizajnu i nowych technologii, a także, wcale nie gorsze niż Amsterdam, miasto rowerzystów.

Zwiedzanie Eindhoven warto rozpocząć od Marktu, czyli serca miasta. Plac otaczają deptaki zamknięte dla samochodów, tworząc ścisłe centrum. Markt znajduje się zaledwie 450 m od głównej stacji kolejowej w Eindhover. Wystarczy 5 min spaceru, żeby tam trafić. Otaczające Markt uliczki to swoiste centrum zakupowe Eindhover, a przy okazji miejsce obfitujące w kluby, bary i restauracje, w których można doświadczyć nocnego życia w mieście.

Kierując się na południe od Marktu, dojdziemy do rzeki Dommel i otaczającego ją parku Anne Frankplantsoen, czyli jednej z wielu "zielonych wysp" w mieście. Świetnym pomysłem jest wycieczka rowerowa nad Dommel, ponieważ znajdziemy tam wiele nadrzecznych ścieżek, a także miejsce na piknik i długie letnie spacery.

Nieopodal parku Anne Frankplantsoen jest kolejne turystyczne must-see, czyli Van Abemmuseum – centrum sztuki współczesnej w Eindhoven. Udostępniona turystom wystawa jest pełna prawdziwych skarbów. Warto ją zobaczyć, aby na własnej skórze przekonać się, dlaczego Eindhoven uchodzi za holenderską stolicę dizajnu i kreatywności.

Miłośnicy sztuki szukający doznań kulturalnych koniecznie muszą odwidzieć także De Bergen, czyli dzielnicę sztuki w Eindhover. Obfituje ona w klimatyczne sklepiki, najbardziej unikatowe galerie w mieście, a także kafejki i sklepy.

Nie byłoby Eindhoven bez wielkiego rozwoju technologicznego, któremu miasto zawdzięcza sławę. W dawnej fabryce Philipsa jest co prawda dzisiaj klimatyczna restauracja, ale ciągle można podziwiać eksponaty świadczące o przebiegu rozwoju technologicznego w Eindhoven, dzięki Muzeum Philipsa.

Eindhoven – lokalna kuchnia

Międzynarodową atmosferę miasta daje się odczuć również w zakresie kulinariów. Oczywiście w Eindhoven znajdziemy bez trudu lokalne potrawy takie jak:

  • wędzone kiełbaski – kraut,
  • gulasz nazwany stamppotten,
  • pikantne, mięsne kuleczki – gehaktballen,
  • krokiety – kroketten.

Ale Eindhoven potrafi dostarczyć kulinarnych wrażeń z niemal wszystkich zakątków świata. W samym centrum znajdziemy restauracje tureckie, etiopskie, greckie, włoskie pasty i pizzę. Miłosnicy jedzenia powinni koniecznie odwiedzić dzielnicę Het Stratumseind, w której działa ponad 35 restauracji, kilka kawiarni i barów.

Warto wiedzieć również, że Eindhover słynie z wysokiego poziomu kulinarnego, który został odznaczony gwiadką Michelin – najwyższym odznaczeniem, jakie kucharz może osiągnąć w swoim zawodzie. W poszukiwaniu czegoś naprawdę wyjątkowego w Eindhover warto zajrzeć do Karpendonkse Hoeve, czyli gospodarstwo z widokiem na park i rzekę, w którym możemy zjeść potrawy przygotowane z lokalnych, świeżych produktów.

Eindhoven – pogoda

Eindhoven leży w strefie umiarkowanego i ciepłego klimatu z licznymi opadami deszczu. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec, kiedy to średnia temperatura wynosi 16,4 stopnia. Najmniej opadów w Eindhover odnotowuje się jednak w lutym. Najwięcej natomiast w styczniu.

Eindhoven – kiedy polecieć?

Jeśli chcemy cieszyć się wycieczkami rowerowymi nad rzekę, piknikami na trawie i zwiedzaniem w świetle promieni słonecznych – na wyjazd do Eindhoven wybierzmy miesiące wakacyjne. Warto tam polecieć również na ferie zimowe w lutym, zważywszy na najwięcej pogodnych dni, jakie się wówczas odnotowuje w Eindhoven.

Lot z Polski do Eindhoven trwa mniej niż dwie godziny i można się tam dostać z wielu lotnisk, m.in. z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Lublina, Katowic czy Gdańska. Transfer z lotniska w Eindhoven do centru miasta zajmuje zaledwie 20 minut i nie sprawia większych kłopotów, ponieważ lotnisko w Eindhoven jest bardzo dobrze skomunikowane z miastem.

Eindhoven
Komunikacja

- komunikacja miejska
- pociągi
- taksówki
- rower

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1200 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnqr6ut
dnqr6ut
dnqr6ut