Trwa ładowanie...
d370nuv
d370nuv

Eindhoven - Największe atrakcje

Eindhoven to miejsce bardzo przyjazne, tolerancyjne i pełne dobrej energii, którą mieszkańcy chętnie dzielą się z przyjezdnymi iStock
Podziel się

Eindhoven jest położone na południu Holandii w Północnej Barbancji. Miasto ma status magistratu i swój lokalny samorząd. Zajmuje powierzchnie blisko 90 km kw. i liczy sobie ponad 225 000 mieszkańców, co czyni Eindhoven piątym pod względem wielkości miastem w Niderlandach i największym w Północnej Barbancji. Nazwa jest kompilacją dwóch słów: eind – oznaczającego 'koniec' albo 'ostatni' i hoeve, czyli 'cześć powierzchni ziemi, zagroda'.

d370nuv

Eindhoven – co trzeba wiedzieć?

Eindhoven słynie z innowacji i technologii, które symbolizuje żarówka. To nie przypadek, ponieważ pod koniec XIX w. to właśnie w Eindhoven Philips założył pierwszą fabrykę żarówek i już 125 lat temu oświetlił całe miasto. Dzięki temu Eindhoven stało się symbolem sukcesu przemysłowego.

Obecnie jest to miejsce otwartych możliwości, perspektyw i rozwoju. Eindhoven jest pełne dobrej energii, dosłownie i w przenośni, a jego mieszkańcy bardzo chętnie się nią dzielą.

Eindhoven – co warto zobaczyć?

Eindhoven jest miejscem niezwykle przyjaznym dla turystów i obcokrajowców. Zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający to miejsce podkreślają, że międzynarodową atmosferę daje się wprost wyczuć w powietrzu. Być może dlatego jest to miejsce sprzyjające kreatywności i otwierające szerokie perspektywy przed artystami, przedsiębiorcami i wynalazcami. Eindhoven uchodzi za holenderską stolicę dizajnu i nowych technologii, a także, wcale nie gorsze niż Amsterdam, miasto rowerzystów.

d370nuv

Zwiedzanie Eindhoven warto rozpocząć od Marktu, czyli serca miasta. Plac otaczają deptaki zamknięte dla samochodów, tworząc ścisłe centrum. Markt znajduje się zaledwie 450 m od głównej stacji kolejowej w Eindhover. Wystarczy 5 min spaceru, żeby tam trafić. Otaczające Markt uliczki to swoiste centrum zakupowe Eindhover, a przy okazji miejsce obfitujące w kluby, bary i restauracje, w których można doświadczyć nocnego życia w mieście.

Kierując się na południe od Marktu, dojdziemy do rzeki Dommel i otaczającego ją parku Anne Frankplantsoen, czyli jednej z wielu "zielonych wysp" w mieście. Świetnym pomysłem jest wycieczka rowerowa nad Dommel, ponieważ znajdziemy tam wiele nadrzecznych ścieżek, a także miejsce na piknik i długie letnie spacery.

Nieopodal parku Anne Frankplantsoen jest kolejne turystyczne must-see, czyli Van Abemmuseum – centrum sztuki współczesnej w Eindhoven. Udostępniona turystom wystawa jest pełna prawdziwych skarbów. Warto ją zobaczyć, aby na własnej skórze przekonać się, dlaczego Eindhoven uchodzi za holenderską stolicę dizajnu i kreatywności.

Miłośnicy sztuki szukający doznań kulturalnych koniecznie muszą odwidzieć także De Bergen, czyli dzielnicę sztuki w Eindhover. Obfituje ona w klimatyczne sklepiki, najbardziej unikatowe galerie w mieście, a także kafejki i sklepy.

Nie byłoby Eindhoven bez wielkiego rozwoju technologicznego, któremu miasto zawdzięcza sławę. W dawnej fabryce Philipsa jest co prawda dzisiaj klimatyczna restauracja, ale ciągle można podziwiać eksponaty świadczące o przebiegu rozwoju technologicznego w Eindhoven, dzięki Muzeum Philipsa.

d370nuv

Eindhoven – lokalna kuchnia

Międzynarodową atmosferę miasta daje się odczuć również w zakresie kulinariów. Oczywiście w Eindhoven znajdziemy bez trudu lokalne potrawy takie jak:

  • wędzone kiełbaski – kraut,
  • gulasz nazwany stamppotten,
  • pikantne, mięsne kuleczki – gehaktballen,
  • krokiety – kroketten.

Ale Eindhoven potrafi dostarczyć kulinarnych wrażeń z niemal wszystkich zakątków świata. W samym centrum znajdziemy restauracje tureckie, etiopskie, greckie, włoskie pasty i pizzę. Miłosnicy jedzenia powinni koniecznie odwiedzić dzielnicę Het Stratumseind, w której działa ponad 35 restauracji, kilka kawiarni i barów.

d370nuv

Warto wiedzieć również, że Eindhover słynie z wysokiego poziomu kulinarnego, który został odznaczony gwiadką Michelin – najwyższym odznaczeniem, jakie kucharz może osiągnąć w swoim zawodzie. W poszukiwaniu czegoś naprawdę wyjątkowego w Eindhover warto zajrzeć do Karpendonkse Hoeve, czyli gospodarstwo z widokiem na park i rzekę, w którym możemy zjeść potrawy przygotowane z lokalnych, świeżych produktów.

Eindhoven – pogoda

Eindhoven leży w strefie umiarkowanego i ciepłego klimatu z licznymi opadami deszczu. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec, kiedy to średnia temperatura wynosi 16,4 stopnia. Najmniej opadów w Eindhover odnotowuje się jednak w lutym. Najwięcej natomiast w styczniu.

Eindhoven – kiedy polecieć?

Jeśli chcemy cieszyć się wycieczkami rowerowymi nad rzekę, piknikami na trawie i zwiedzaniem w świetle promieni słonecznych – na wyjazd do Eindhoven wybierzmy miesiące wakacyjne. Warto tam polecieć również na ferie zimowe w lutym, zważywszy na najwięcej pogodnych dni, jakie się wówczas odnotowuje w Eindhoven.

d370nuv

Lot z Polski do Eindhoven trwa mniej niż dwie godziny i można się tam dostać z wielu lotnisk, m.in. z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Lublina, Katowic czy Gdańska. Transfer z lotniska w Eindhoven do centru miasta zajmuje zaledwie 20 minut i nie sprawia większych kłopotów, ponieważ lotnisko w Eindhoven jest bardzo dobrze skomunikowane z miastem.

Położenie

Południowa Holandia

Orientacyjna odległość

1200 km

Lotniska
Strefa czasowa

(CEST), UTC +2

Waluta

euro (EUR)

Komunikacja

- komunikacja miejska
- pociągi
- taksówki
- rower

Co warto zobaczyć
Co warto zjeść i wypić

wędzone kiełbaski – kraut
gulasz – stamppotten
pikantne, mięsne kuleczki – gehaktballen
krokiety – kroketten

d370nuv
d370nuv