Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
weekend
09-10-2017 10:19

Fenomen escape roomów

Jeszcze z dala od uwagi mediów i nieco z boku rozrywkowego głównego nurtu rośnie gigantyczna siła, która zrzesza tysiące ludzi, a nawet tworzy nowy ruch turystyczny. Mowa tu o escape roomach, czyli tzw. "pokojach ucieczki". W tym roku odbędą się I Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie.

Share
Fenomen escape roomówŹródło: materiały promocyjne
d3t5pjl

Pierwsze tego typu pokoje pojawiły się w Polsce w 2014 roku, w pierwszej kolejności we Wrocławiu, który obecnie wyrasta na escaperoomową stolicę. Pomysł narodził się w Azji i stamtąd trafił do kraju nad Wisłą, w międzyczasie rozprzestrzeniając się po całym świecie. Krótko jednak mówiąc, jest to jeden z najprostszych sposobów, aby nie ruszając się z miasta poczuć się jak Indiana Jones czy Sherlock Holmes.

Pierwsze Mistrzostwa Polski

Osób, dla których wydostawanie się z potrzasku rozwiązując po drodze serię łamigłówek i zagadek stało się rozrywką przybywa. Z jednej strony jest to zasługa dostępności, w zasadzie każde większe miasto ma w tej chwili naprawdę bogatą escaperoomową ofertę, a z drugiej mnogości scenariuszy i poziomów trudności. W tym roku po raz pierwszy w historii odbywają się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Poland Escape`17, których wielki finał odbędzie się w dniach 27-28 października we Wrocławiu.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

- Do pierwszego etapu eliminacji, który był jedynym internetowym etapem mistrzostw, zgłosiło się ponad 1700 osób z całego kraju. W trakcie eliminacji lokalnych przeprowadzanych od czerwca do września w escape roomach w pięciu miastach w Polsce atmosfera była naprawdę gorąca. A poziom rywalizacji, przygotowania uczestników i ich zaangażowania uświadomił nam, z jak bardzo silnym trendem w rozrywce mamy tu do czynienia – tłumaczy Wiola Samborska, dyrektorka Biura Promocji Miasta Wrocław.

d3t5pjl

Podróż w czasie i przestrzeni

Zasady gry w escape roomie są proste – grupa uczestników zostaje zamknięta w pomieszczeniu lub kompleksie pomieszczeń pełnym dziwnych przedmiotów, z którego musi się wydostać. Realizacja tego planu jest już jednak dużo trudniejsza. Na drodze do opuszczenia pomieszczenia uczestników czeka do rozwiązania seria zagadek i łamigłówek w klimacie miejsca. Może to być na przykład szukanie pomocy w postapokaliptycznym świecie, rozwiązywanie tajemnicy starożytnego grobowca, czy próba uwolnienia towarzyszy z lochów.

- Można powiedzieć, że jest to przeniesienie fabularnej gry komputerowej do świata rzeczywistego. Na godzinę uczestnicy całkowicie odcinają się od codzienności i przenoszą się do innego, specjalnie zaadoptowanego miejsca, w którym dzieje się akcja scenariusza. Bywa strasznie, mroczno, ale przede wszystkim ciekawie. Każdy musi odnaleźć swoją rolę i sprostać wyzwaniom, często w kompletnej ciemności, słysząc tylko podejrzane dźwięki i szukając wskazówek – dodaje Grzegorz Cholewa z Exit19.pl, współorganizator mistrzostw.

Zabawa chwyciła do tego stopnia, że obecnie w Polsce można znaleźć prawie 1000 "pokojów ucieczki". W Warszawie jest ich 120, na Śląsku 130, a we Wrocławiu, który uchodzi za kolebkę tego typu zabawy w naszym kraju, 60. Pokojów regularnie przybywa, a te już funkcjonujące co jakiś czas zmieniają scenariusze dając uczestnikom nieskończone możliwości sprawdzania się w różnych "rzeczywistościach".

Powrót do korzeni

Jest to zabawa w zasadzie dla wszystkich, zarówno starych, jak i młodych, kobiet i mężczyzn. W dobie mocno interaktywnej rozrywki, często w wirtualnej rzeczywistości, jest to pewnego rodzaju powrót do korzeni i powiew świeżości stawiający na osobistą interakcję pomiędzy uczestnikami, bezpośrednią współpracę i wspólne radzenie sobie z rozwiązywaniem zagadek w bardzo nieprzewidywalnych okolicznościach. - Organizatorzy escape roomów dbają o każdy szczegół budujący atmosferę miejsca – zapachy, dźwięki w tle, zmienną temperaturę. Po wejściu do takiego pokoju można zapomnieć, w jakim miejscu się jest, bo przenosimy się w czasie i przestrzeni do dżungli, podmiejskich kanałów albo opuszczonego średniowiecznego zamku – wyjaśnia Bartosz Idzikowski z serwisu Lockme.pl, współorganizator mistrzostw.

d3t5pjl

Każdy może jednak liczyć na wsparcie organizatorów. Wszystko odbywa się pod nadzorem kamer i jeśli ktoś utknie w miejscu i nie radzi sobie z rozwiązaniem pewnego etapu zagadki może liczyć na pewne ułatwienia i podpowiedzi. Cała przygoda powinna trwać około godziny i jej zadaniem nie jest przerażenie uczestników, tylko dostarczenie im silnych, ale pozytywnych wrażeń.

Więcej informacji o I Międzynarodowych Mistrzostw Polski Escape Rooms na stronie www.polandescape.com

d3t5pjl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t5pjl