Trwa ładowanie...

Język Majów. Co zrobić, żeby nie zaginął?

Władze Meridy w Meksyku apelują do rodziców, by uczyli je swojego języka bez obaw przed dyskryminacją. Choć na półwyspie Jukatan blisko 60 procent osób mówi w języku Majów, to starsze pokolenie nie przekazuje go młodszemu. Czy język Majów zaginie?

Język Majów. Co zrobić, żeby nie zaginął?Źródło: f9photos - Fotolia.com
d1br494
d1br494

Szefowa instytutu działającego na rzecz rozwoju kultury Majów, Elizabeth Gamboa Solís przyznaje, że istnieje ryzyko wyginięcia tradycji oraz zwyczajów charakterystycznych dla tej społeczności. Jej zdaniem mieszkańcy Jukatanu *powinni być dumni ze swojej mowy i uważać tę zdolność za przywilej, a nie obciążenie. Rząd podkreśla, że utrata ojczystej mowy jest również uszczerbkiem dla lokalnej tożsamości mieszkańców *Meksyku.

W piątek będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z tym świętem zaplanowano ponad 150 wydarzeń, większość z nich na Jukatanie - w regionie, w którym starsze pokolenie używa języka Majów.

W Meksyku istnieje około 360 języków i lokalnych dialektów, którymi posługuje się co dziesiąty mieszkaniec kraju. Język Majów jest drugim najbardziej popularnym wśród Indian. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba jego użytkowników spadła o blisko 12 proc.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Sylwia Mróz, Meksyk/to/

d1br494
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1br494