Trwa ładowanie...
d3x5jba
porady
06-09-2007 10:05

Komunikacja w regionie

Wybierający się nad Adriatyk turyści najczęściej korzystają z samochodu. Od granicy Chorwacji do Zagrzebia i dalej na Istrię, Kwarner czy do Zadaru można poruszać się autostradami, na których płaci się za pokonanie poszczególnych odcinków.

d3x5jba
d3x5jba

[

Samochód Wybierający się nad Adriatyk turyści najczęściej korzystają z tego środka transportu. Od granicy Chorwacji do Zagrzebia i dalej na Istrię, Kwarner czy do Zadaru można poruszać się autostradami, na których płaci się za pokonanie poszczególnych odcinków (najlepiej płacić kunami, choć można też euro), a co roku do użytku oddawany jest nowy odcinek, gdyż nakłady na drogi w Chorwacji są ogromne. Dziś, udając się do Dalmacji, możemy już dostać się autostradą aż do Splitu: należy skorzystać z autostrady A1 z Zagrzebia do Zadaru, a potem dalej, nowo wybudowanym odcinkiem do zjazdu na Split w miejscowości Dugopolje. Główna droga, tzw. Magistrala Adriatycka (Jadranska magistrala), prowadząca wzdłuż wybrzeża od Rijeki, przez Zadar, Szybenik, Split, Makarską po sam Dubrownik jest bardzo kręta i bywa niebezpieczna – szczególnie podczas
deszczu. Widoki są przepiękne, ale prędkość jazdy zazwyczaj nie przekracza 50 km/h. Należy również uważać na miejscowych kierowców, którzy jeżdżą bardzo brawurowo. Niektóre fragmenty trasy to jazda między przepaścią z lazurowym morzem w tle, a zboczami wzgórz. Leżące w przepaściach wraki nie zawsze oznaczają tragedię, czasami jest to po prostu złom porzucony przez właścicieli. Ceny i aktualny stan chorwackich autostrad można sprawdzić na stronie ]( \"http://bezdroza.pl\" )www.hac.hr.
Oto przykładowe ceny za przejazd autostradą samochodem osobowym: Zagrzeb – Karlovac: 16 HRK,
Zagrzeb – Goričan – odcinek Popovec – Breznički Hum: 14 HRK,
Zagrzeb – Macelj – odcinek Zaprešić – Krapina: 10 HRK,
Zagrzeb – Zadar – odcinek Gornja Ploča – Zadar 2: 24 HRK,
Zagrzeb – w kierunku na Split – odcinek Žuta Lokva – Gospić: 23 HRK,
Rijeka – Vrbovsko: 23 HRK,
Zadar – odcinek Zadar 1 – Split (Dugopolje): 52 HRK.

d3x5jba

Na terenie samej Chorwacji działa całodobowo chorwacki Autoklub (Hrvatski Autoklub, pomoc na drogach, tel.: 987, centrum informacyjne: 1 4640800, e-mail: info@hak.hr, www.hak.hr)
, oferujący informacje o aktualnym stanie na drogach oraz zapewniający pomoc techniczną. W razie wypadku drogowego należy powiadomić policję (tel.: 92), zabezpieczyć miejsce wypadku (postawić trójkąt), a jeżeli doszło do jakiegokolwiek uszkodzenia pojazdu, należy żądać od policji specjalnego protokołu powypadkowego (potvrdu o oštećenju vozila), bez którego nie będzie można przekroczyć granicy kraju. Informacje o serwisach i częściach samochodowych dostępna jest również na stronie www.autoonline.info.

Sieć stacji benzynowych jest dobrze rozbudowana. Prawie wszystkie czynne są w godz. 7.00–19.00, a w lecie nawet do 22.00. Na większych drogach przelotowych stacje są czynne 24 godziny. Sprzedawane paliwa to: Eurosuper plus 98, Eurosuper 95, bezołowiowa 91, Super 98, Eurodizel, Diesel .


[

Chorwacja. W kraju lawendy i wina Prezentowane materiały pochodzą z przewodnika turystycznego po Chorwacji opublikowanego nakładem wydawnictwa Bezdroża. ]( \"http://bezdroza.pl\" )

[

Prom Większość dużych nadmorskich miast chorwackich połączona jest siecią promów i statków, kursujących między lądem i wyspami. Jest to jedyny sposób, w jaki można dostać się na wyspę. Można również przepłynąć z jednego końca Chorwacji na drugi, choć nie będzie to tanie rozwiązanie. W sezonie letnim ruch linii promowych jest wzmożony, kursują także wodoloty. Wszystkie informacje o cenach i rozkładzie promów można znaleźć na stronie Chorwackiej Kompanii Morskiej Jadrolinia (głównego
przewoźnika, obsługującego większość linii): ]( \"http://bezdroza.pl\" )www.jadrolinija.hr
lub stronach poszczególnych regionów:
region Lošinjski www.losinjska-plovidba.hr,
region wyspy Rab www.rapska-plovidba.hr,
region korčulanski www.korcula.net/grad/pitanja.

d3x5jba

Można również skorzystać z usług innych przewoźników:
Sem marina www.sem-marina.hr,
Adriatica www.adriatica.it, www.jadroagent.hr,
SNAV www.snav.it,
C/F Azzurra www.azzurraline.com.

Więcej informacji dotyczących przejazdów promami znajduje się przy opisach poszczególnych miejscowości.

[

Pociąg Większe miasta w Chorwacji, z wyjątkiem Dubrownika, połączone są siecią kolejową (Zagrzeb, Pula, Rijeka, Zadar, Split, Szybenik, Knin, Metković, Ploče). Ostatnią stacją w Dalmacji jest Split. Zaletą tej formy transportu jest niższa cena biletu na przejazd pociągiem osobowym od autobusu czy nawet samochodu oraz brak stresów związanych z oglądaniem przepaści, ale niestety podróż trwa znacznie dłużej. • ]( \"http://bezdroza.pl\" )Powrót do strony głównej

[

Autobus W samej Chorwacji dosyć często między większymi miastami i wewnątrz regionów kursują autobusy lokalne (linia intercity, Zagrzeb, Rijeka, Rovinj, Poreč, Pula, Cres, Krk, Crikvenica, Zadar, Biograd, Vodice, Szybenik, Trogir, Split, Makarska, Metković, Ploče, Korčula, Dubrovnik). Nie ma więc problemów z podróżowaniem w ten sposób. • ]( \"http://bezdroza.pl\" )Powrót do strony głównej

[

Samolot Chorwackie linie Croatia Airlines ( ]( \"http://bezdroza.pl\" )www.croatiaairlines.hr)
prowadzą regularne loty między Zagrzebiem a innymi dużymi miastami Chorwacji i Europy.

d3x5jba

Głównym lotniskiem jest port lotniczy w Zagrzebiu, położony 17 km od miasta, Pleso bb, p.p. 40, 10150 Zagreb, tel.: +385 1 6265222 – informacja, 1 4562222, 1 6265222 – centrala, www.zagreb-airport.hr (w godz. 7.30–16.30 z terminalu i 7.00–17.00 z lotniska kursują autobusy na dworzec autobusowy w Zagrzebiu, ul. Držićeva, przejazd ok. 25 min)
.

W Chorwacji jest wiele innych lotnisk międzynarodowych oraz sporo lotnisk sportowych. Największe to: Split (położone 25 km od miasta), ul. Kaštelanska cesta 96, p.p. 2, tel.: +385 21 203555, www.split-airport.hr, Dubrownik (18 km od miasta), 20117 Ćilipi – Konavle, tel.: +385 20 773100, www.airport-dubrovnik.hr, Osijek (20 km od miasta), ul. Vukovarska 67, Klisa, tel.: +385 31 514440, www.osijek-airport.hr, Zadar (8 km od miasta), Zračna Luka d.o.o, p.p. 367, tel.: +385 23 205 800, www.zadar-airport.hr, Rijeka (27 km od miasta), 51513 Omišalj (wyspa Krk), p.p. 29, tel.: +385 51 842132, www.rijeka-airport.hr, Pula (7 km od miasta), Valtursko polje bb, p.p. 89, tel.: +385 52 530105, www.airport-pula.hr, wyspa Brač, Terminal bb, tel.: +385 21 648615, 21 648601, www.airport-brac.hr, Lošinj, Privlaka bb, tel.: +385 51 231666, www.airportmalilosinj.hr.

_ Źródło: Bezdroża _

d3x5jba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x5jba