Trwa ładowanie...
d44v0co

Kraków jest w kosmosie

Kraków jest w kosmosie, poinformował "Dziennik Polski" prof. Stanisław Zoła, zastępca dyrektora ds. badań, kierownik Zakładu Astronomii Gwiazdowej i Pozagalaktycznej w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Share
d44v0co
(fot. JupiterImages/EAST NEWS)
Źródło: (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

_ Kraków jest w kosmosie, poinformował \"Dziennik Polski\" prof. Stanisław Zoła, zastępca dyrektora ds. badań, kierownik Zakładu Astronomii Gwiazdowej i Pozagalaktycznej w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. _

W najnowszym numerze \"Minor Planet Circular\", będącym organem komisji ds. małych planet z Międzynarodowej Unii Astronomicznej, znajduje się informacja o nadaniu planetoidzie o numerze 46977 nazwy \"Kraków\". Jej odkrywcą jest belgijski łowca asteroid Eric Walter Elst. Do tej pory Elst ma na koncie odkrycie ponad 3,6 tys. planetoid.

Z naukowego punktu widzenia odkrycie \"Krakowa\" ma marginalne znaczenie, ale polski astronom zwraca uwagę na to, że do tej pory bardzo niewiele ciał niebieskich nosi polskie nazwy.

- Znalazłem tylko trzy: Toruń, Kraków i Wolszczyk (od nazwiska polskiego astronoma) oraz Tatry, ale w ten sposób planetoidę mogli nazwać również Słowacy, wylicza prof. Zoła. Zastrzega jednak, że być może lista polskich nazw w kosmosie jest dłuższa, bo samych planetoid znanych dzisiaj jest ok. 230 tys. w tym 2 tys. w Układzie Słonecznym.

(PAP)

mp/

d44v0co

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44v0co
d44v0co