Trwa ładowanie...

Lans czy patriotyzm?

Dlaczego Polacy postanowili spędzić wakacje w rodzimych kurortach? Jednym z powodów są oszczędności. Ale co z naszymi celebrytami, które stać na zagraniczne wakacje – za granicą ich nikt nie rozpozna – tłumaczą socjologowie.

Lans czy patriotyzm?Źródło: AKPA
d42hpqn
d42hpqn

Dlaczego Polacy postanowili spędzić wakacje w rodzimych kurortach? Jednym z powodów są oszczędności. Ale co z naszymi celebrytami, które stać na zagraniczne wakacje – za granicą ich nikt nie rozpozna – tłumaczą socjologowie.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w połowie wakacji przez „Rzeczpospolitą”, 60% Polaków spędziło wakacje w Polsce. Tylko 16% wyjechało za granicę. Wśród osób, których urlop przypadł w drugiej połowie wakacji, wyjazd zagraniczny planuje tylko 10%. W Polsce pozostanie aż 71 % ankietowanych.

Dlaczego Polacy postawili, w tym roku na wakacje w kraju? Nie jest to spowodowane, jak można by przypuszczać, kwestiami finansowymi. Tylko 4% ankietowanych uważa, że wakacje w kraju są tańsze od tych za granicą. Przeciętny Polak na tegoroczny letni wypoczynek wyda 1400 zł.

d42hpqn

W takim razie czym jest to spowodowane? Otóż Polacy cenią sobie piękno naszego kraju. Aż 53% pytanych uważa, że w Polsce jest tak samo ładnie jak za granicą. Dla części (10%) barierą wyjazdu jest nieznajomość języka obcego. Polacy cenią sobie również sprawdzone i ulubione miejsca wypoczynku. Wielu rodaków, zamiast jechać do wybranego w biurze podróży, kurortu, woli polskie jezioro polecone przez znajomych.

Co jest powodem wyjazdów zagranicznych? To proste – pogoda, która w Polsce jest bardzo kapryśna. Dla 36% ankietowanych to jest głównym powodem wyboru np. gorącego Egiptu, zamiast mokrego Bałtyku. Dla wielu (29%) dodatkowym powodem jest większa ilość zagranicznych atrakcji. Ponadto cześć ankietowanych twierdzi, że Polskę zna wystarczająco dobrze i chce odwiedzić nowe miejsca.

Nad Bałtykiem jasno od gwiazd

W tym roku grupa spędzających wakacje w kraju celebrytów jest znaczna. W kolorowych czasopismach możemy oglądać zdjęcia znanych Polaków podczas leniuchowania na plaży w Chałupach, czy pod żaglami na mazurach.

Dlaczego polscy celebryci postawili w tym roku na Polskę, choć stać ich na dalekie i luksusowe kierunki. „Ta najważniejsza przyczyna wynika chyba z naturalnej potrzeby odmiany. Kto mógł, zjeździł już świat wszerz i wzdłuż i egzotyka nie jest już dla niego tak pociągająca. Młodsi odkrywają Polskę, jakiej nie znali, dla starszych to często podróże sentymentalne, powrót do lat młodości. Pozostałe powody mogą być praktyczne, bo albo ktoś zainwestował w apartament w kurorcie czy siedlisko na Lubelszczyźnie i nie opłaca mu się jechać za granicę, albo po prostu uprawia letni PR” – mówi „Rzeczpospolitej” Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

d42hpqn

Czy to oznacza, że polskie gwiazdy wybierając krajowy wypoczynek, dają wyraz patriotyzmu? Raczej nie. Lans to jeden z powodów krajowego urlopu celebrytów. „Jeśli ktoś pyta, dlaczego Doda odpoczywa w Łebie, a nie na Kajmanach, to pewnie warto by było się zastanowić, czy ktoś na tych Kajmanach by ją rozpoznał” –mówi „Rzeczpospolitej” Paweł Śpiewak, socjolog i politolog. „Jeśli rzeczywiście mówimy o modzie na Polskę, to można by to tłumaczyć tym, że Polacy masowo zaczęli bywać w zagranicznych kurortach, do niedawna dostępnych tylko m.in. dla celebrytów, więc ci, chcąc zachować odrębność, musieli wykreować nową modę” – dodaje.

Oczywiste jest, że na celebrytów najłatwiej natknąć się przy okazji licznych gal i festiwali odbywających się w większości nadmorskich miejscowości. Jednak coraz częściej w polskich kurortach nie tylko w nocy możemy podziwiać gwiazdy.

(sc)

d42hpqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42hpqn