Trwa ładowanie...
dijj78y

Lucerna - zachwycające miasto mostów

Prawdziwym symbolem Lucerny są mosty, na czele z najsłynniejszym Kapellbrücke (Mostem Kaplicznym). Został zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku i jest obecnie najstarszym drewnianym mostem w Europie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lucerna - zachwycające miasto mostów
(Zechal - Fotolia.com)
dijj78y

Położona w Szwajcarii Lucerna to idealny cel urlopowy zarówno zimą, jak i latem. Już samo umiejscowienie nad Jeziorem Czterech Kantonów, w otoczeniu alpejskich szczytów, to magnes przyciągający tu rzesze turystów.

Prawdziwym symbolem Lucerny są mosty, na czele z najsłynniejszym Kapellbrücke (Most Kapliczny) *z charakterystyczną wieżą, pełniącą w swej historii rolę więzienia, sali tortur czy skarbca państwowego. Został zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku i jest obecnie *najstarszym drewnianym mostem w Europie. Pod jego dachem znajdują się XVII-wieczne tablice. Zabytkowy obiekt spłonął w 1993 roku, w ciągu zaledwie 30 minut. Wówczas przy moście mogły cumować łodzie - podejrzewa się, że pożar rozpoczął się od niedopałka, który zamiast do wody wpadł do jednej z łódek. Kapellbrücke spalił się w zastraszającym tempie ze względu na liczne pajęczyny, które obecnie są regularnie usuwane. Most został odbudowany w 8 miesięcy. Z 148 tablic tylko 40 można był odrestaurować. Resztę obrazów, które można dziś podziwiać na moście, przeniesiono z Muzeum Historycznego.

dijj78y

Koniecznie trzeba zobaczyć Spreuerbrücke, czyli Most Młyński. Także tu znajduje się seria obrazów - wszystkie przedstawiają śmierć. Od XII wieku do połowy XIX wieku w Lucernie można było podziwiać jeszcze jeden most, który łączył kościół św. Leodegarda ze Starym Miastem. Zburzono go, gdy zaczęto budowę hotelu Schweizerhof. Uznano, że zasłania turystom widok na Alpy. Do dziś zachowały się drewniane tablice z Mostu Dworskiego, przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu - można je podziwiać w Muzeum Historycznym.

ik/udm

dijj78y

Podziel się opinią

Share

dijj78y

dijj78y