Trwa ładowanie...
dal2lq1

Łódź

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Polska środkowa

Strefa czasowa:

UTC + 1 godz.

Waluta:

PLN

CC BY-ND 2.0
Źródło: CC BY-ND 2.0

Łódź jako miasto turystyczne przechodzi w ostatnich latach wielką przemianę. Stopniowo znika etykietka miasta gdzie, nie ma gdzie iść. Miasto jest zlokalizowane w środkowej olsce, 20 kilometrów na południe od drogi A2 łączącej Poznań z Warszawą.

To w tym mieście od lat mieści się elitarna „filmówka” i kręcono słynny film Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana" o historii tego miasta. To w Łodzi niegdyś funkcjonował imponujący ośrodek włókienniczy związany z bajecznie bogatymi rodzinami fabrykanckimi, a teraz gdzie dział jedno z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych: Manufaktura. Jest czego zazdrościć. Zapraszamy do zwiedzania atrakcji Łodzi.

Łódź – największe atrakcje

Oiasto ostatniosporo uwagi poświęca promocji atrakcji turystycznych miasta, między innymi inwestujac w nowoczesne klipy promujące atrakcyjność Łodzi.

Łódź to przede wszystkim historyczny ośrodek przemysłowy. W XIX wieku w Łodzi zamieszkiwały zamożne rodziny fabrykantów, którzy zbudowali ogromne kompleksy fabryk i słynne pałace. Przykładem słynnych łódzkich familii jest rodzina Poznańskich, na terenie fabryki których funkcjonuje obecnie ogromne centrum Manufaktura, będące równocześnie wielką atrakcją Łodzi.

Koniecznie trzeba też odwiedzić pałac Poznańskiego, w którym mieści się Muzeum Historii Miasta i gdzie zachowało się wiele malowideł, sztukaterii, pieców, kominków i detali z poprzedniej epoki. Do dyspozycji zwiedzających jest sala balowa, pokoje, salony i buduary, w pełni wyposażone w akcesoria z epoki. To miejsce przyciąga turystów do Łodzi i pobudza wyobraźnię.

Wśród** łódzkich atrakcji **znajdują się także ulica Piotrkowska skupiająca życie miasta, piękny Ogród Botaniczny, Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Fabryki i liczne parki i ogrody. Co ciekawe w Łodzi istnieją plany odtworzenia historycznych biegów rzek, aby urozmaicić krajobraz miasta. Z czasem coraz więcej zaniedbanych pałaców zostaje wyremontowanych, jak na przykład pałac Steinertów.

Warto wybrać się po zwiedzaniu do aquaparku lub łódzkiego planetarium.

Łódź – co warto zjeść, będąc w Łodzi?

Kuchnia okolic Łodzi to proste potrawy, które często kojarzymy z kuchnią ogólnopolską. Kopytka jedli chyba wszyscy, podobnie jak ciasto marchewkowe - to potrawy regionalne okolic Łodzi. Trzeba zjeść kluski tzw. żelazne, zwane tak od szarego koloru ciemniejących, startych ziemniaków oraz zalewajkę z ziemniakami. Nazwa zalewajki pochodzi od sposobu przygotowania tej zupy, w którym najpierw gotowano ziemniaki, a dopiero potem zalewano je kwasem. Tu warto zjeść także knedle z truskawkami, groch z kapustą i śledzie pod pierzynką.

Łódź – kiedy warto jechać do Łodzi

Łódzkie atrakcje są całoroczne, więc nasz wyjazd nie musi być uzależniony od pory roku, tak jak ma to znaczenie w przypadku wyjazdu nad morze. Warto wiedzieć, że w Łodzi odbywają się cykliczne wydarzenia związane z kulturą, nauką i sztuką. Lokalnych festiwali jest aż kilkadziesiąt, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

W szczególności warto pojawić się w Łodzi na cyklicznym wydarzeniu Manufaktura Fashion Week oraz na licznych festiwalach i przeglądach filmowych. Wybrane wydarzenia, które warto odwiedzić to Festiwal Czterech Kultur we wrześniu, Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa w marcu, Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w kwietniu, Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Transatlantyk Festival w lipcu oraz i wiele różnorodnych imprez dotyczących filmów w każdym gatunku.

Łódź
Przykładowe ceny

Bilet do muzeum 8-12 zł.
Danei główne w restauracji - od 19 zł.
Piwo w barze w centrum - od 8 zł.

Komunikacja

Tramwaje, autobusy, taksówki.

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

136 km od Warszawy

Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dal2lq1
dal2lq1
dal2lq1