Trwa ładowanie...
d68tfry

Mannheim

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Badenia-Wirtembergia, Niemcy Południowe, region Rhein-Neckar

Strefa czasowa:

UTC/GMT + 2:00

Waluta:

Euro

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Mannheim to drugie co do wielkości miasto położone w Badenii-Wirtembergii, czyli południowej krainie Niemiec. Region ten graniczy z Francją. Liczy sobie nieco ponad 300 tys. mieszkańców i jest znanym ośrodkiem kulturalnym i naukowym południa Niemiec.

Mannheim - położenie

Miasto jest położone malowniczo u ujścia rzeki Neckar do Renu, czyli jednej z najdłuższych rzek Europy – Ren ma ponad 1233 km. Mannheim to siedziba regionu Rhein-Neckar. Leży około 70 km na południe od Frankfurtu nad Menem. Mannheim leży na prawym brzegu Renu, z kolei na lewym mieści się miasto partnerskie Ludwigshafen am Rhein, z którym tworzą wspólny organizm miejsko-przemysłowy.

Mannheim – barokowe zabytki

Niewątpliwie największą atrakcją Mannheim jest jego unikalny układ urbanistyczny. Zabytkowa zabudowa Mannheim to kwadratowe miasto złożone ze 144 pól podzielonych prostopadłymi ulicami. Zabudowa ta powstała w I poł. XVIII wieku. Ulice w tym układzie urbanistycznym nie mają nazw tylko oznaczenia pól literami i cyframi, na przykład B5, C6 czy H2.

Mannheim - lokalne potrawy

Kuchnia niemiecka słynie z tłustych potraw, jak np. golonka w piwie, na szczęście bliskie sąsiedztwo Szwajcarii i Francji pozwala zjeść w Mannheim lżejsze potrawy. Warto pamiętać o tradycyjnym deserze Apfelstrudel oraz spróbować tradycyjnych lokalnych, domowych wędlin i dziczyzny z okolicznych lasów.

Mannheim – co warto zobaczyć?

W Mannheim warto odwiedzić jeden z największych w Niemczech Zamek, rezydencję Palatynatu, czyli historycznej krainy niemieckiej. Obecnie większość pałacu zaadaptowana jest na Uniwersytet, a turystom udostępnia się jedynie jego część.

Pałac ten w części środkowej – dostępnej dla zwiedzających – mieści wyjątkową, zabytkową kaplicę z okresu baroku, zdobioną freskami przez wybitnego Cosmasa Damiana Asama. Warto odwiedzić w Mannheim także termy miejskie oraz kościół jezuitów, a także pójść do miejskiego planetarium.

Mannheim – piękny park cesarskiej córki

Zdecydowanie jedną z największych atrakcji Mannheim jest Luisenpark – założony dla Luizy von Baden, córki cesarza Wilhelma I na przełomie XIX i XX wieku.

Park Luizy w Mannheim ma 42 hektary, w tym jezioro powierzchni czterech hektarów po którym można pływać gondolami i obserwować pływające w nim karpie. Dodatkową atrakcją parku w Mannheim są różowe flamingi, które podkradają turystom kanapki.

Mannheim – kiedy jechać?

Do Mannheim warto przyjechać wiosną. Park Luizy zachwyca wtedy turystów, kwitnie tu wtedy ponad 400 tys. kwiatów różnych gatunków. Warto skorzystać z oferty kulturalnej Mannheim oraz bogatej oferty edukacyjnej. Większość obiektów turystycznych można zwiedzać bez przewodnika, z odsłuchem po angielsku, niemiecku lub francusku.

Będąc w okolicy, odwiedźcie także Schwarzwald.

Mannheim – kultura

Mannheim było w XVII wieku jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych Europy. Odbywało się tutaj wiele prestiżowych wydarzeń muzycznych. Do miasta wielokrotnie przyjeżdżał z Salzburga Wolfgang Amadeusz Mozart, chętnie współpracując z orkiestrą mannheimską. Miasto Mannheim było miejscem powstania tzw. szkoły mannheimskiej zrzeszającej muzyków i kompozytorów tworzących dla elektora Palatynatu Reńskiego rezydującego w Mannheim.

Mannheim to także główny ośrodek literackiego nurtu Sturm und Drang, czyli okresu burzy i naporu, słynnego niemieckiego nurtu literackiego skierowanego przeciwko rozbiciu państwa niemieckiego na małe państewka feudalne oraz przeciwko upadkowi gospodarczemu i kulturalnemu.

Mannheim - ludzie

Obecnie ludność Mannheim to głównie Niemcy. Mniejszości narodowe to przede wszystkim emigranci z Turcji i Włoch, na ulicach Mannheim spotkamy także Polaków.

Czas w Mannheim to również aktywny wypoczynek: w 2007 i 2010 odbywały się tutaj mistrzostwa świata w piłce ręcznej oraz w hokeju na lodzie.

Mannheim – transfer z lotniska do centrum

Transfer z lotniska Mannheim do hotelu to prosta sprawa: kolej, autobus, taksówki, kolejka miejska, wypożyczalnia samochodów - każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie macie dużo bagażu, a lubicie spacery - to możecie zrobić sobie spacer. To tylko 4 kilometry.

Transport w Mannheim i sąsiednim Heidelbergu usprawnia szybka kolejka miejska S-Bahn Ren-Neckar – to niedrogi i pewny środek transportu. W mieście wypożyczymy także samochód oraz zamówimy taksówkę. Dworce w Mannheim to Mannheim Hauptbahnhof oraz Mannheim-Handelshafen. Piękne parki i zabytkowa, zadbana architektura Mannheim sprzyjają spacerom i zwiedzaniu pieszo.

Mannheim
Przykładowe ceny

- Woda 1,5l - 0,85 gr;
- Coca cola 2l - 5,46 zł;
- Piwo 0,5l - 2,5 zł;
- Papierosy - 25 zł.

Komunikacja

- Kolejka miejska;
- Autobusy;
- Taksówki;
- Metro.

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1 150 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d68tfry
d68tfry
d68tfry