Trwa ładowanie...
07-05-2009 09:30

Najlepsze muzea świata

Przeżyjcie inspirującą podróż do najbardziej znanych muzeów na świecie: najstarszych, najbogatszych i najciekawszych. Muzeów, które kryją skarby kultury i sztuki, historie artystów i kolekcjonerów. Nasuwających się na myśl w sposób oczywisty jak Luwr w Paryżu, British Muzeum w Londynie czy Prado w Madrycie.... Potraktujcie to jako zachętę i zaproszenie do podziwiania "na żywo".

Najlepsze muzea świataŹródło: sxc.hu
d3sej6z
d3sej6z

Najważniejsza uwaga na początek: najmniej przytłaczającym sposobem zwiedzania muzeum jest wzięcie mapy przy wejściu i zobaczenie eksponatów tylko tych, które nas interesują. Nie da się wszystkiego "zaliczyć" w pośpiechu w jeden dzień.

1. Luwr w Paryżu **

Spośród wszystkich eksponatów zgromadzonych w przebogatych kolekcjach Luwru nawięcej zwiedzających przyciąga Mona Lisa Leonarda da Vinci i rzeźba "Wenus z Milo" twórcy ze szkoły rodyjskiej.
Kiedy dziś spoglądamy na elegancki, wytworny gmach muzeum, trudno sobie wyobrazić, że dawniej - jeszcze przed pałacem - była to warownia, zbudowana w XII wieku za panowania Filipa II.
Luwr został założony 1793r. i jest jednym z najstarszych muzeów na świecie. Położony na jednej linii z Champs-Élysées wchodzi w skład tzw. osi historycznej Paryża i jest obowiązkowym punktem programu każdego turysty. Jest co ogladać, w sumie muzeum prezentuje gościom 35 tysięcy dzieł. Są to pochodzące z okresu od starożytności do XIX wieku obrazy, rysunki, rzeźby, mumie oraz naczynia. Luwr bije rekordy pod względem liczby odwiedzin: 8 milionów ludzi z całego świata - robi wrażenie.
W latach 80-tych na dziedzińcu wybudowano wielką, szklaną Piramidę, wpuszczającą światło do podziemnej hali wejściowej, z której rozchodzą się wejścia do sal muzealnych. Stąd pada odpowiednie światło na takie arcydzieła jak: obrazy Rubensa, rzeźby Michała Anioła, czy "Autoportret" Albrechta Durera. Na dokładne obejrzenie podczas pojedynczej wizyty z pewnością nie wystarczy sił i czasu. warto więc wrócić.

2. Muzeum Brytyjskie w Londynie

British Museum to kopalnia wiedzy o historii starożytnej. Jego kolekcja sztuki starożytnego Egiptu, Mezopotamii, Grecji i Rzymu nie ma w sobie równych.
Powstało z inicjatywy sir Hansa Sloane'a, lekarza, przyrodnika i kolekcjonera. Znane jest głównie ze znalezisk archeologicznych i wyjątkowych greckich, rzymskich, a także egipskich antyków. British Museum kryje rekordowe liczby: aż 7 mln eksponatów i 5 mln zwiedzających. Najsłynniejsze ze zbiorów to: rzeźby z ateńskiego Partenonu, mumie egipskie i prehistoryczny człowiek z Lidow - bagienne zwłoki z 1 wieku p.n.e.
Warto też wspomnieć o otwartym w 2000 roku Great Court - największym krytytm dziedzińcu w Europie.

d3sej6z

Great Russell Street
London WCIB 3DG
tel. +44 (0) 20 7323 8299
www.therbritishmuseum.ac.uk
www.britishmuseum.org

3. Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie

Madame Tussauds przyciąga tłumy od 1802 roku, gdy zacna madame przybyła do Anglii z Paryża z odlewami głów zgilotynowanych arystokratów. Sama ledwo uniknęła tego losu.
Krótkie spojrzenie w przeszłość: Marie Tussaud (właściwe nazwisko to Marie Grosholtz) przybyła do Londynu po rewolucji francuskiej. Owe odlewy stały się zalążkiem olbrzymiej kolekcji figur woskowych prezentujących znanych ludzi z rozmaitych dziedzin życia.
Mocne wrażenia budziła wówczas tzw. Komnata Horrorów, przedstawiająca twarze ofiar francuskiej rewolucji oraz twarze ówczesnych morderców.
Dziś w Muzeum Madame Tussauds prezentowane są naturalnej wielkości figury gwiazd filmu, muzyki czy sławnych osobistości. Gdyby w woskowe rzeźby tchnąć jeszcze ducha... Znajdziemy tu m.in. Szekspira, Darwina, królową Matkę, Marilyn Monroe, The Beatles, Davida Beckhama, Britney Spears, Seana Connery’ego, Michael Jacksona, Keylie Minogue, Elvisa Presleya, Pavarottiego, Madonnę, Spice Girls, Angelinę Jolie, Van Gogha, Picasso, Dalajlamę, Pelego...
Zwiedzający muzeum Polacy mają satysfakcję, widząc noblistę Lecha Wałęsę i papieża Jana Pawła II.
Niedawno kolekcja wzbogaciła się o figurę nowego prezydenta USA - Baracka Obamy.
Mimo że - bilety są drogie, kukły staroświeckie, a ich podobieństwo wątpliwe - to przed galerią ustawiają się najdłuższe kolejki w Londynie.

Madame Tussauds
Marylebone Road, London
tel. +44 870 400 3000
www.madametussauds.com

4. Metropolitan Museum of Art

Muzeum gości najatrakcyjniejsze wystawy, przyciągając 5 mln zwiedzających rocznie, czyli więcej niż jakakolwiek inna atrakcja NY. Jest to największe muzeum na półkuli wschodniej. W skrócie nazywane Met - posiada unikalną kolekcję malarstwa, rzeźby, dzieł sztuki zdobniczej ze wszystkich epok z całego świata. Zbiory 2 milionów dzieł pochodzą z Ameryki, Europy, Chin, Afryki, Dalekiego Wschodu, a także z kultury islamu oraz starożytnego świata.
Można podziwiać tu m.in. słynne Cyprysy van Gogha, obrazy Rubensa i Renoira oraz bezcenne zbiory sztuki afrykańskiej, etruskiej, greckiej i rzymskiej. Tak naprawdę znajdziecie tu indeks samych sław ich prace: Rembrandta, Giotta, Botticellego, Rafaela, Cézanne'a, Maneta, Moneta, Renoira, Gauguina, van Gogha...
Na zwiedzanie Met warto przeznaczyć cały dzień, chociaż przydałoby się nawet dwa i pół. Aby mieć ogólne pojęcie o zbiorach, warto udać się do Museum High Lights Tour na przekrojową wycieczkę po muzeum.

d3sej6z

Piąta Aleja 1000 przy 82. Ulicy
10028-0198 Nowy Jork
tel. 212-535-7710
www.metmuseum.org

5. Muzea Watykańskie

Budowle, w których mieszczą się jedne z najwspanialszych zbiorów sztuki na świecie, to pałace wzniesione dla papieży z czasów renesansu, dla Sykstusa IV, Innocentego VIII i Juliusza II. Do zespołu muzealnego zalicza się także Kaplicę Sykstyńską i Stanze Rafaela.
Muzea Watykańskie (Viale Vaticano 13) to największy, najbogatszy i najbardziej wyczerpujący zespół muzealny na świecie. Publiczności zbiory zostały udostępnione już w 1787 w celu pogłębienia wiedzy w zakresie sztuki i kultury. Arcydzieł jest na tyle dużo, iż według przewodników, "gdyby poświęcić zaledwie kilkusekundową uwagę każdemu eksponatowi – obejrzenie całej kolekcji zajęłoby ponad 8 lat." W licznych galeriach zgromadzone są zbiory arrasów, map i ksiąg. Kompleks muzealny składa się z ponad 30 odrębnych kolekcji, poczynając od zabytków powstałych na starożytnym Wschodzie 6 tysięcy lat temu, a kończąc na sztuce współczesnej.
Muzea watykańskie obejmują:
muzeum egipskie, muzeum etruskie, muzeum Pio Clementino, komnaty Raffaella, apartamenty Borgia oraz kaplicę Sykstyńską. Jest i akcent polski: w sali Sobieskiego eksponowany jest obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem.
Po wizycie oprócz takich dzieł jak: Przemienienie Pańskie Rafaela czy rzeźby Grupa Laokoona - chyba jednej z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb antycznych, pozostają w pamięci także przepiękne schody w Muzeum Watykańskim.

Muzea Watykańskie
Viale Vaticano 13
Rzym
tel. 00 39 06 6988 3333
www.mv.vatican.va

d3sej6z

6. Muzeum Prado w Madrycie **

To nie tylko najbardziej znane muzeum w Madrycie, ale również jedna z najlepszych na świecie kolekcji sztuki. Jednym z arcydzieł jakimi się szczyci jest obraz Velazqueza Las Meninas.
Mieści się w klasycystycznym budynku z 1785 roku, później kilkakrotnie rozbudowanym. Nazwa: "Prado" oznacza po hiszpańsku łąkę. Stała ekspozycja obejmuje 1500 dzieł z łącznej liczby 7000. Nazwiska artystów "z pierwszych stron gazet" mówią same za siebie: El Greco, Velazqueza, Goi, Rubensa, van Dycka, Bruegela, Bosha, Memlinga, Botticellego, Rafaela, Tycjana, Caravaggia...
Zbiory muzeum obejmują dzieła z kolekcji królewskiej, zbierane od XVI do XIX wieku. Najobszerniej reprezentowana jest twórczość Velázquez'a (niemal 50 dzieł) i Francesco Goya (ponad 140 obrazów). Malarstwo flamandzkie - m.in. dzieła Boscha, Hansa Memlinga. Wśród grafik nie hiszpańskich artystów znajdują się m.in. prace Dürera, dzieła van Dyck'a, Rembrandta. Niestety, Prado w lipcu przypomina dworzec PKP - taki tłok i zgiełk, trudno tu o atmosferę do kontemplacji sztuki.

Paseo del Prado
28014 Madryt
tel. 00 34 913 302 800
lub 00 34 902 107 077
www.museodelprado.es

7. Galeria Uffizi we Florencji **

Przez większość roku we Florencji słychać częściej angielski niż włoski. A latem upał, smog i tłumy! Ale pomimo tego warto odstać 4 godziny w kolejce za biletami do słynnej Galerii Uffizi.
Pałac przekazany miastu przez Medyceuszy w 1743 roku mieści największą kolekcję sztuki włoskiej i florenckiej. Można tu podziwiać m.in. Narodziny Wenus Botticellego i Zwiastowanie Leonarda da Vinci, zachwyca też Święta Rodzina Michała Anioła i Wenus z Urbino Tycjana.
Początkowo muzeum pełniło rolę biura księgowych i magistratów Florencji. Z tym pierwotnym przeznaczeniem wiąże się nazwa obiektu - uffizi w języku włoskim oznacza "urzędy". W sumie w ponad 45 salach znajdują się płótna i rzeźby od średniowiecza do czasów współczesnych. Galeria słynie z kolekcji autoportretów, która wciąż się rozrasta, dzięki zakupom i darom samych artystów. W pamięci pozostają: Primavera Botticellego, Bachus Caravaggia, i "Madonna na tronie“ Giotta. Znajduje się tu także galeria autoportretów słynnych malarzy. Są tu podobizny Rembrandta, Rubensa, van Dycka, Delacroixa i wielu innych. Miłą niespodziankę dla zwiedzających Galerię Polaków stanowią wizerunki polskich władców i książąt.

d3sej6z

Galeria Uffizi
Piazzale degli Uffizi 6
501122 Florencja
tel. 0039 55 23 88 651 (652)
www.virtualuffizi.com
www.firenzemesei.it/uffizi

8. Ermitaż w Sankt Petersburgu

Pierwszym miejscem, gdzie przybywa turysta w Sankt Petersburgu, jest plac Pałacowy (Dworcowaja płoszczad), przy którym wznosi się barkowo-rokokowy Pałac Zimowy (Zimnyj dworiec) Piotra I z 1057 salami! Budowla wyłania się jak miraż spod łuku na początku ulicy. Tutaj kryją się znakomite zbiory Ermitażu.
Bogate zbiory (ponad 3 mln dzieł) to zasługa m.in. carycy Katarzyny, która była kobietą niezwykle przedsiębiorczą, zawierała ciekawe transakcje. Kiedyś udało jej się zamienić własny portret na piętnaście obrazów van Dycka z kolekcji brytyjskiego premiera Sir Roberta Walpole’a. Albo np. w 1766 caryca poprosiła francuskiego filozofa Denisa Diderota by w jej imieniu kupował obrazy z kolekcji francuskich. W ten sposób do Sankt Petersburga trafiły płótna Poussina, Watteau, Rembrandta, Rubensa, Rafaela, Tycjana i wielu innych znakomitych malarzy. Kolekcję Ermitażu znacznie wzbogacił również Mikołaj I, a w okresie porewolucyjnym zbiory dodatkowo rozrosły się trzykrotnie za sprawą konfiskat kolekcji prywatnych. Na własność państwa przeszły i znalazły się w Ermitażu największe kolekcje prywatne: hrabiego Aleksandra Strogonowa, księcia Grigorija Potiomkina, księcia Mikołaja Jusupowa i braci Morozowów.

Ermitaż
Dworcowaja płoszczad 2
(główny kompleks muzealny)
Sankt Petersburg
www.hermitagemuseum.org

d3sej6z

9. Muzeum Pergamonu w Berlinie

Najsłynniejszym z muzeów na Museumsinsel (Wyspie Muzeów) jest bez wątpienia Muzeum Pergamońskie, w którym zrekonstruowano Ołtarz Pergamoński.
Muzeum jest słynne także ze zbiorów starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby. Znajduje się tu m.in. brama Isztar. Obecnie w trzech skrzydłach budowli mieszczą się trzy muzea: Zbiory Sztuki Starożytnej z salami poświęconymi architekturze i rzeźbie, Muzeum Azji Przedniej oraz Muzeum Sztuki Islamskiej.

Muzeum Pergamońskie
Am Kupfergraben 5
10117 Berlin-Mitte
tel. 00 49 (0) 30 2090 5577
www.museumsinsel-berlin.de

10. Rijksmuseum w Amsterdamie

Każdego roku 1,2 mln ludzi odwiedza Rijksmuseum z wartymi miliardy zbiorami. Trzeba zobaczyć najsłynniejsze arcydzieło "Straż nocną" Rembrandta.
Muzeum zajmuje główne miejsce na Museumplein w pobliżu Muzeum Vincenta van Gogha i Stedelijk Museum. Posiada ogromną kolekcję, bo ponad 5000 obrazów reprezentujących wszystkie style obecne w malarstwie holenderskim i światowym z okresu XV-XIX wieku, m. in. cenny zbiór dzieł Rembrandta a także obrazy P.P. Rubensa, A. van Dycka, prace holenderskich pejzażystów –Jacoba van Ruisdela i Mindera Hobbemy.

Jan Luijkenstraat 1, Amsterdam
tel. 00 31 (0) 20 6747000
www.rijksmuseum.nl

_ (M.R.) _

d3sej6z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sej6z