Trwa ładowanie...

Odprawa on-line - co, gdzie, kiedy?

Wielu podróżnych chce pobrać i wydrukować swoje karty pokładowe prosto z domu. Często zdarza się jednak, że odprawa w sieci nie jest dostępna, gdy podróżny ma wolny czas. Skyscanner przyjrzał się przepisom regulującym internetowe odprawy w największych liniach lotniczych. Sprawdźcie, na ile dni przed wylotem, podróżni otrzymują dostęp do odprawy online.

Odprawa on-line - co, gdzie, kiedy?Źródło: PAP
d2u0xk3
d2u0xk3

Najwcześniejsze odprawy u tanich przewoźników
W przypadku klasycznych linii lotniczych, podróżni najczęściej mogą się odprawiać prawie na ostatnią chwilę, np. Lufthansa (23 godz.), Emirates (23 godz.), British Airways (24 godz.). Tymczasem tańsi przewoźnicy, tacy jak chociażby Ryanair i EasyJet, zapewniają o wiele większa elastyczność w tym temacie. W ich przypadku odprawić można się nawet na 30 dni przed wylotem. Podróżnym oferuje się ponadto możliwość pobrania i wydrukowania kart pokładowych na podróż w obie strony na domowy komputer, ponieważ za granicą dostęp do internetu może być ograniczony. Linie te zazwyczaj pobierają jednak dodatkowe opłaty, jeśli odprawy dokonujemy na lotnisku, czego nie robią linie klasyczne.

fot. infografika.wp.pl/Marta Sitkiewicz
fot. infografika.wp.pl/Marta Sitkiewicz

Dlaczego istnieją tak duże różnice w czasie udostępniania odpraw? Dostępność odpraw w sieci wynosi od 23 godz. do 30 dni przed wylotem. Krótszy czas, w którym można dokonać odprawy w sieci, uzależniony jest od sposobu wydawania biletów przez niektóre linie lotnicze i ma zapobiec sytuacji, w której podróżny odprawi się na zły lot. Dodatkowo, linie lotnicze same chcą pozostać elastyczne i dzięki skracaniu daty rozpoczęcia internetowej odprawy, chcą zapewnić sobie możliwość reagowania na zwiększony popyt na bilety, również w klasie biznes. Na różnice w dostępności internetowej odprawy wpływ mają także przepisy obowiązujące w poszczególnych krajach lub konieczność posiadania paszportu albo wizy przez osobę podróżującą.

Pięć porad dla podróżujących od eksperta Skyscanner
1. Zdobywaj wiedzę wcześniej
Podróżni powinni jak najszybciej dowiedzieć się, jakie możliwości odprawy oferuje linia lotnicza, którą będą podróżowali. Jeśli spodziewamy się, że będziemy mieli ograniczony dostęp do internetu, warto wcześniej pobrać aplikację swojej linii lotniczej, jeśli jest ona oferowana.

d2u0xk3

2. Wydrukuj lub pobierz karty pokładowe w domu
Jeśli tylko jest to możliwe, oszczędź czas dzięki pobraniu i wydrukowaniu kart pokładowych we własnym domu. Jeśli korzystasz z mobilnych kart pokładowych, warto mieć na urządzeniu mobilnym aplikacje takie jak Passbook (iOS) lub PassWallet (Android).

*3. Używaj aplikacji, a nie przeglądarki *
Kiedy podróżujesz z mniejszymi lub międzynarodowymi liniami lotniczymi, spróbuj zawczasu pobrać ich aplikację mobilną. Powinna nie tylko być prostsza w obsłudze od strony internetowej, ale i pobierać mniej danych. Pamiętaj jednak, że lecąc z linią, taką jak Lufthansa czy British Airways, kartę pokładową z łatwością dostaniesz również na stanowisku odprawy na praktycznie każdym lotnisku.

4. Internet za granicą, nie jest tak drogi, jak myślisz
Przepisy wprowadzone przez Unię Europejską w czerwcu 2014 r. ograniczają ceny internetu mobilnego wewnątrz Unii Europejskiej. Maksymalnie możemy zapłacić 0,20 euro za megabajt przesłanych danych (naliczane co kilobajt). Często można korzystać z internetu jeszcze taniej, wystarczy sprawdzić ofertę swojego operatora telefonii komórkowej. Większość z nich oferuje specjalne pakiety do wykorzystania na urlopie za granicą. Pakiety te mogą być bardzo tanie.

5. Korzystaj z darmowego Wi-Fi
Nie martw się, jeśli twój hotel nie oferuje darmowego Wi-Fi. W przestrzeni publicznej powinieneś znaleźć darmowe punkty dostępu do internetu (tzw. hotspoty), także na głównych ulicach miast, w urzędach, na dworcach czy lotniskach. Również wiele popularnych sieci sklepów, kawiarni czy restauracji oferuje tę usługę za darmo. Bądź jednak ostrożny, nie zaleca się, by w publicznie dostępnych hotspotach korzystać z bankowości internetowej lub innych usług, w których podajesz poufne dane.

d2u0xk3
d2u0xk3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u0xk3