Trwa ładowanie...
d2buzoo

Ostrawa

Największe atrakcje
Położenie:

Okrąg morawsko - śląski, 10 km od granicy z Polską, 50 km od granicy ze Słowacją, 360 km od Pragi

Strefa czasowa:

UTC +1 – zima; UTC +2 – lato

Waluta:

CZK

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Ostrawa – miasto położone w Czechach, które przyciąga wielu turystów z Polski, ponieważ od granicy jest tylko 10 km do tego urokliwego miasta.

Ostrawa – podstawowe informacje

Ostrawa jest stolicą kraju morawsko – śląskiego. Miasto ma ponad 214 km2 powierzchni, na której mieszka 294 tysiące mieszkańców 23 dzielnicach. Ostrawa jest trzecim największym miastem w Czechach. Położenie na górzystym terenie (między 200 a 335 m.n.p.m.) sprawia, że Ostrawa jest ośrodkiem bardzo często odwiedzanym przez turystów. Choć początkowo kojarzona była głównie z przemysłem ciężkim oraz wydobyciem węgla kamiennego.

Przez Ostrawę przebiega Autostrada D1, która łączy się w Boguminie z Austostradą A1.

Ostrawa – pogoda

Ostrawa leży w strefie klimatu umiarkowanego względnie ciepłego. Średnia temperatura zimą wynosi – 1, natomiast latem + 18. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu w Ostrawie są bardzo wysokie opady deszczu, które rocznie dochodzą do 1200 mm.

Ostrawa – historia

Przez Ostrawę biegł szlak bursztynowy, a następnie szlak handlowy prowadzący z Moraw na Górny Śląsk. Pierwsze wzmianki o dwóch Ostrawach: Ostrawie Śląskiej i Ostrawie Polskiej pochodzą z połowy XIV wieku. W 1945 roku w Ostrawie był obóz dla Niemców, w którym zginęło ponad 200 osób. Pomiędzy 1919 a 1945 rokiem do miasta przyłączono m.in. Przywóz, Witkowice, Morawską Ostrawę, Kończyce Wielkie, Kończyce Małe, Hrabovą oraz Novą Vieś.

Ostrawa – zabytki

W mieście znajduje się wiele zabytków, które warto do zwiedzić. Do najważniejszych można zaliczyć:

 • Wieżę Widokową – zlokalizowaną w Nowym Ratuszu. Szeroka panorama na Beskidy i przygraniczne tereny najchętniej przyciąga turystów;
 • Plac Tomasza Masaryka – rynek znajdujący się w historycznej Ostrawie Morawskiej. Główny trakt został wytyczony w średniowieczu;
 • Muzeum Ostrawskie – zlokalizowane w budynku starego ratusza, który spłonął w 1556 roku. Jednak został odbudowany w II połowie XIX wieku;
 • Katedrę Boskiego Zbawiciela – wybudowaną w 1889 roku. Neobarokowa architektura prezentuje się bardzo pięknie w trzynawowym kościele.

Ostrawa – atrakcje

Ostrawa nastawiona na turystów przygotowała atrakcje zarówno dla starszych, jak i młodszych podróżników:

 • Muzeum Miniatur Miniuni – zlokalizowane nad rzeką Ostrawicą. W parku można zobaczyć różne słynne budynki w skali 1:25 m.in. Sukiennice w Krakowie, Krzywą Wieżę w Pizie, Big Ben oraz siedem cudów świata. Park można zwiedzać od kwietnia do grudnia (poniedziałek – sobota);
 • Kopalnia Michał – zwiedzanie kopalni z przewodnikiem opowiadającym o typowym dniu górnika to gratka dla starszych i młodszych turystów;
 • Basen naturalny – powierzchnia tafli basenu naturalnego wynosi ponad 40 000 m2. Na basenie ustawiono ślizgawki, które mają 55 m.

Ostrawa – lokalne potrawy

Będąc w Ostrawie, spróbujmy mącznych knedlików wersji na słono jako dodatku do dań mięsnych lub na słodko w postaci deserów z bitą śmietaną. Głodni turyści nie przejdą również obojętnie obok polędwicy w śmietanie, golonki przyrządzanej na różne sposoby czy smażonego kalafiora. Warto spróbować również przepyszną zupę czosnkową, która poza tym, że jest smaczna, ma również dobry wpływ na nasze zdrowie.

W Ostrawie zlokalizowany jest browar Ostravar, więc będąc w mieście spróbujmy smacznego czeskiego trunku. Poza tym warto wiedzieć, że będąc w czeskim barze, kelner każde kolejne piwo dolicza do rachunku, stawiając pionową kreskę, a na koniec na podstawie kresek wylicza kwotę do zapłacenia.

Ostrawa - Colours of Ostrava

Od 2002 roku w czeskiej Ostrawie odbywa się wielogatunkowy festiwal muzyczny, który trwa trzy dni. Na imprezie pojawiły się takie gwiazdy jak The Cranberries, The XX, Damien Rice, Apollo 44, Iggy & The Stooges, Clannad, Alanis Morissette, Mogwai. Co roku na scenie występują również polscy artyści (Artur Rojek, Maria Peszek, Brodka czy zespół Hey).

Ostrawa – noclegi

 • hotele w Ostrawie – cena za pokój dwuosobowy zaczyna się 900 koron czeskich za noc;
 • pensjonaty w Ostrawie – cena za pokój dwuosobowy zaczyna się od 700 koron czeskich za noc;
 • hostele w Ostrawie – cena za pokój zaczyna się od 100 koron czeskich za noc.

Ostrawa – ciekawostki

 • Miastami partnerskimi Ostrawy są m.in. Katowice w Polsce, Split na Chorwacji, Donieck na Ukrainie, Uralsk w Kazachstanie czy Miszkolc na Węgrzech;
 • W Ostrawie urodziły się czeskie tenisistki Daja Bedanova i Katerina Bohmova, czescy hokeiści Jiri Klimicek i Lukas Klimek oraz czeski tenisista Ivan Lendl.
Ostrawa
Przykładowe ceny

- spaghetti - 90 koron czeskich;
- piwo litrowe w barze - 45 koron czeskich

Komunikacja

- PKP
- PKS
- tramwaje
- autobusy

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

389 km od Warszawy

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2buzoo
d2buzoo
d2buzoo