Trwa ładowanie...

Panathinaiko - pierwszy stadion olimpijski

Stadion Panateński, znany również jako Panathinaiko Stadio lub Kalimarmaro to pierwszy nowożytny stadion olimpijski. W 1896 r odbyła się na nim, od momentu, gdy cesarz Teodozjusz I Wielki w 393 r. wydał zakaz organizowania igrzysk, międzynarodowa impreza sportowa. Panathinaiko wybudowany został w naturalnym zagłębieniu terenu pomiędzy dwoma wzgórzami Agra i Ardettos, nad rzeką Ilisos w latach 330–329 p.n.e. Nic więc dziwnego, że jest to jedna z najbardziej znaczących, zrekonstruowanych budowli w Atenach. Z wyżej usytuowanych trybun można rozpościera się piękny widok na Akropol.

Panathinaiko - pierwszy stadion olimpijskiŹródło: shutterstock.com
d3v7v87
d3v7v87

Stadion Panateński, znany również jako Panathinaiko Stadio lub Kalimarmaro to pierwszy nowożytny stadion olimpijski. Wybudowany został w naturalnym zagłębieniu terenu pomiędzy dwoma wzgórzami Agra i Ardettos, nad rzeką Ilisos *w latach 330–329 p.n.e. Nic więc dziwnego, że jest to jedna z najbardziej znaczących, zrekonstruowanych budowli w *Atenach. Z wyżej usytuowanych trybun rozpościera się piękny widok na *Akropol. *

Stadion w całości jest wybudowany z marmuru. Jego wymiary to ok. 205 metrów długości i 33 metry szerokości. Pod trybunami znajdują się korytarze, a także niewielkie muzeum.

d3v7v87

W 1896 r. na Panathinaiko Stadio odbyły się pierwsze po 1500 latach przerwy igrzyska olimpijskie. Tak długi odstęp czasowy między igrzyskami wynikał z dekretu wydanego przez cesarza Teodozjusza I Wielkiego w 393 r., w którym zakazał on organizowania tego wydarzenia. 120 lat temu obiekt pomieścił aż 80 tys. widzów. W trwającym dziewięć dni wydarzeniu uczestniczyło 245 zawodników z 14 reprezentacji. Oficjalnego otwarcia dokonał król Grecji Jerzy. Pomimo wielu problemów, m.in. krótkiego czasu na przygotowanie obiektów sportowych, późno wysyłanych zaproszeń czy niedostatecznie dużej promocji imprezy, igrzyska uznano za bardzo udane.

Od tamtego momentu letnie igrzyska olimpijskie odbywają się regularnie co cztery lata. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Tegoroczne odbywają się między 5 a 21 sierpnia w Rio de Janeiro, które jest drugim (po São Paulo) największym miastem *Brazylii. *

d3v7v87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v7v87