Trwa ładowanie...
d6adbsb

Perm

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Perm leży w środkowo-zachodniej części Rosji, u podnóża gór Ural, nad rzeką Kamą.

Strefa czasowa:

UTC+04:00

Waluta:

rubel (RUB)

iStock
Źródło: iStock

Perm jest stolicą Kraju Permskiego, jednostki administracyjnej Rosji. Zamieszkuje go niecały milion osób (1,8 miliona w całej aglomeracji). Miasto założono w połowie XVIII wieku, w związku z otwarciem w okolicy kopalni miedzi. Przez wiele lat Perm był niedostępny dla turystów z uwagi na rozwijający się tam przemysł zbrojeniowy.

Perm – położenie

Perm, dzięki lokalizacji nad rozległą rzeką Kamą (odpływem Wołgi), posiada port przeładunkowy, przez co łączy handlowo Syberię z resztą Rosji.

Ciekawostką dotyczącą Permu jest fakt, że od nazwy miasta powstał termin 'perm' określający jeden z okresów geologicznych w historii Ziemi. Nazwa została nadana w 1840 przez szkockiego geologa, Rodericka Murchisona, po tym jak w okolicy miasta odsłonięto warstwy geologiczne sprzed 280 milionów lat.

Przez Perm przejeżdża Kolej Transsyberyjska.

Perm – pogoda

Miasto Perm leży w zasięgu klimatu kontynentalnego suchego. Oznacza to, że panują tam upalne lata i srogie zimy. Najwyższą temperaturą odnotowaną w Permie były 33°C, a najniższą -47°C.

Zazwyczaj jednak w najcieplejszych miesiącach w Permie (czerwcu, lipcu i sierpniu) odnotowuje się około 21°C, a zimą od -14°C do -11°C. W miesiącach przejściowych, wiosną i jesienią, temperatury wahają się od 3°C do 9°C.

W Permie nie jest wietrznie, a opady utrzymują się na poziomie 65 mm/m2 w lecie i 25 mm/m2 zimą.

Perm – kiedy lecieć?

Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Permu są czerwiec, lipiec i sierpień. Są to miesiące, w których jest najsłoneczniej i najcieplej. Warto pamiętać, że 20°C odczuwalne jest w inny sposób niż w Polsce – brak wiatru i suchość powietrza wzmagają uczucie ciepła.

Podróż do Permu zimą to przygoda raczej dla lubiących chłód, ale może dostarczyć wielu ciekawych wspomnień.

Perm – zabytki i atrakcje

Perm zamieszkują ludzie różnych narodowości i wierzeń, przede wszystkim Rosjanie oraz Tatarzy, ale też przedstawiciele byłych Republik Radzieckich. W Permie łączą się religie chrześcijańskie, przede wszystkim prawosławie, a także islam. Ślady tego widoczne są w architekturze Permu.

Najciekawszymi zabytkami są obiekty sakralne:

  • Sobór Katedralny Trójcy Świętej,
  • Katedra Petropavlovskaya,
  • Zespół Klasztorny Św. Jana Chrzciciela,
  • Kompleks Biskupi ze Świątynia Wniebowstąpienia,
  • Meczet Permski,
  • Wielki Meczet w Permie,
  • Meczet Biskaya.

Będąc w Permie, warto zwiedzić również Dworzec Portowy nad rzeką Kamą, a także budynek Teatru Baletowego.

Perm – jedzenie

Kuchnia permska, lub ogólniej uralska, czerpie z kuchni słowiańskiej tradycyjnych kuchni byłych Republik Radzieckich. Opiera się na skarbach tego regionu – cielęcinie, wołowinie, warzywach, takich jak kapusta, buraki czy kasza gryczana. Jednak podstawą kuchni Kraju Permskiego są zsiadłe mleko i śmietana.

W Permie zjemy dania typowo rosyjskie, między innymi pielmieny (rodzaj pierogów) czy bliny (naleśniki na słono lub słodko), a także zupę soliankę, kotlet pożarski czy przystawki na bazie śledzia.

Będąc w Permie, nie możemy nie wypić herbaty z samowara z konfiturami czy sbitiena – słabego wina z miodem, melasą, cukrem i przyprawami. Na deser zaś powinniśmy zjeść prianiki, czyli pierniczki.

Daniami, które są typowe dla okolic Uralu, w tym także dla Permu, są sziszi (kapuśniak z mięsem, cebulą, sokiem z jabłek lub z kapusty) i wyriezka po tajożnomu (polędwica z tajgi – kawałki steku obsypane ziołami).

Perm
Przykładowe ceny

- chleb 2,20 zł
- piwo 3,40 zł
- wino 25 zł
- obiad w restauracji 35 zł

Komunikacja

Port Lotniczy w Permie (Sawino Wielkie), tramwaje miejskie, port na rzece Kama.

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

2 700 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6adbsb
d6adbsb
d6adbsb
d6adbsb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj