Trwa ładowanie...

Polacy planują wakacje samodzielnie

Kiedy Polacy zaczynają planować urlop, rezygnują z usług tradycyjnych biur podróży. Wolą samodzielnie zaplanować podróż, ponieważ pozwala to zaoszczędzić ponad 1000 zł – wynika z analizy Tripsta.pl.

Polacy planują wakacje samodzielnieŹródło: Thinstock
d2fqw1v
d2fqw1v

Kiedy Polacy zaczynają planować urlop, rezygnują z usług tradycyjnych biur podróży. Wolą samodzielnie zaplanować podróż, ponieważ pozwala to zaoszczędzić ponad 1000 zł – wynika z analizy Tripsta.pl.

O wakacyjnych wyjazdach warto pomyśleć już teraz, gdyż odpowiednio wczesna rezerwacja biletów lotniczych także niesie ze sobą korzyści finansowe.

Koniec lutego to czas, w którym pracownicy muszą zadeklarować, kiedy planują urlop. Gdy już ustalą
z pracodawcą termin, nie pozostaje im nic innego jak zacząć rozglądać się za atrakcyjnymi cenowo ofertami biletów lotniczych i hoteli. Z badań TNS PENTOR wynika, że aż 85 proc. rodaków organizuje wakacyjne wyjazdy samodzielnie, nie korzystając ze zorganizowanych ofert proponowanych przez tradycyjne biura podróży. Niemal co drugi Polak za główną przyczynę zorganizowania wycieczki „na własną rękę” podaje zbyt wysokie ceny usług w biurach turystycznych.

Z kolei co trzeci mieszkaniec kraju nad Wisłą podróżował na wakacje samolotem, a co drugi rezerwował nocleg w hotelu – wynika z badań Instytutu Turystyki. – Jeśli turysta nosi się z zamiarem zorganizowania samodzielnego wyjazdu, najlepiej by zaczął planować go już teraz – mówi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – Rezerwacja biletów z dużym wyprzedzeniem pozwala zmniejszyć koszty o jedną czwartą – dodaje.

d2fqw1v

Tanie bilety lotnicze
Szukając biletów lotniczych, najlepiej skorzystać z pomocy wyszukiwarek. Takie internetowe rozwiązanie ułatwia znalezienie najkorzystniejszej opcji. Po wpisaniu miejsca wylotu i przylotu, portal podaje wszystkie możliwe połączenia w określonym terminie. – Ustalając zakres dat, dobrze mieć elastyczne terminy. Zdarza się tak, że lot kilka dni wcześniej jest tańszy niż ten, w którym miała być pierwotnie planowana podróż – mówi Marko Brinkmann z Tripsta.pl.

Ważne jest też to, by umieć wybrać odpowiedniego przewoźnika. Tanie linie lotnicze oferują – co prawda – loty w niższych cenach, ale za wiele usług pobierają dodatkową opłatę, np. za bagaż rejestrowany do 140 zł. To korzystna opcja dla tych, którzy podróżują na krótko i nie potrzebują bagażu większego niż 8-10 kg. Ta granica to dopuszczalny limit walizek, które można wnieść na pokład bez dodatkowych kosztów.

*Ile kosztuje nocleg *Planując wakacyjne oszczędności, warto pomyśleć o tym, jak zaoszczędzić na zakwaterowaniu. Ponad 30 proc. Polaków nocuje u krewnych i znajomych. Ci, natomiast, którzy nie mają takiej możliwości, muszą za nocleg zapłacić. – W okresie wakacyjnym doba ze śniadaniem w dwu- i trzygwiazdkowym hotelu kosztuje w Atenach 126 zł, w Pradze 134 zł, w Berlinie 161 zł – mówi Marko Brinkmann z Tripsta.pl. – By nieco obniżyć koszt podróży można skorzystać ze specjalnych programów rabatowych zwanych free nights, które stosują hotelarze. Przy rezerwacji określonej liczby noclegów, najczęściej trzech, klient kolejny dzień w hotelu może spędzić całkowicie za darmo – dodaje.

*Na własną rękę taniej *Dla porównania zestawić należy wyjazdy zorganizowane przez tradycyjne biuro podróży z ceną wyjazdów planowanych „na własną rękę”. Tygodniowa wycieczka ze śniadaniem i kolacją do Włoch u touroperatorów kosztuje od 2700 do 3200 zł, natomiast urlop indywidualny 2100 zł ( samolot tanich linii lotniczych w obie strony 380 zł plus nocleg w hotelu trzygwiazdkowym ze śniadaniem 1720 zł). Tak samo przedstawia się podróż do Hiszpanii. W biurze podróży trzeba za niego zapłacić od 3200 do 3700 zł, indywidualnie natomiast 1900 zł (samolot tanich linii lotniczych w obie strony 580 zł, trzygwiazdkowy hotel ze śniadaniem 1400 zł).

d2fqw1v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fqw1v