Trwa ładowanie...
d3n8ks8

Praga

Największe atrakcje
Położenie:

Zachodnia część państwa, nad rzeką Wełtawą.

Strefa czasowa:

UTC+1

Waluta:

Korona czeska (CZK); 1 korona czeska = ok. 0,16 zł

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Praga to stolica sąsiadujących z Polską Czech i miasto wydzielone na prawach kraju (jednostki administracyjnej Czech). Praga mieści się w zachodniej części państwa, nad rzeka Wełtawą. Znajdują się w niej siedziby władz czeskich (m.in. parlament), siedziby związków wyznaniowych, licznych stowarzyszeń oraz uczelni, tj. Uniwersytet Karola, Akademia Sztuk Scenicznych, a także mnóstwo wartych zobaczenia zabytków, które zostały wpisane na listę UNESCO.

Praga – charakterystyka ogólna

Współczesna Praga powstała w 1784 r. po połączeniu Starego Miasta, Nowego Miasta, Małej Strany, Josefova i Hradczan. W 1918 roku została stolicą Czechosłowacji, a w latach 1939-1945 okupowana była przez III Rzeszę.

Praga jest obficie zaludnionym miastem: według danych z 2017 roku stolicę Czech zamieszkuje ponad 1 200 000 ludzi.

Praga – kiedy lecieć?

Praga położona jest zaledwie ok. 700 km od Warszawy, więc lot bezpośredni trwa nieco ponad godzinę. Warto więc zwiedzić to miasto nie tylko podczas długiego urlopu czy wakacji, ale także w wolny weekend o każdej porze roku.

Praga – atrakcje turystyczne

*Atrakcyjna architektura Pragi *przyciąga co roku liczną rzeszę turystów, a jej zabytki są uważane za jedne z najpiękniejszych w Europie. W tym mieście znajduje się przede wszystkim mnóstwo mostów, w tym jeden z najczęściej odwiedzanych: Most Karola na rzece Wełtawie, wybudowany w stylu gotyckim. Ponadto warto zwiedzić liczne świątynie, w tym np. Klementinum, kościół św. Mikołaja i synagogi w dzielnicy Josefov.

Nie można również pominąć jednego z najważniejszych kompleksów zabytków w Pradze – dzielnica Hradczany, położona na zachodnim brzegu miasta, w której znajdują się np. Zamek Królewski, Katedra św. Wita czy Stare Probostwo (kompleks zamkowy na Hradczanach).

Ponadto odwiedzając Pragę, miejmy na uwadze również zabytkowe ośrodki kulturalne, jak. np. zbudowany w stylu renesansowym Teatr Narodowy, którego zwie się również „Almą Mater czeskiej opery”, Galerię Narodową, a także słynną Ścianę Johna Lennona, obficie wymalowaną graffiti inspirowanym muzyką The Beatles.

Co jeszcze warto zobaczyć? Złotą Uliczkę, Ratusz Staromiejski z zegarem astronomicznym, Katedrę Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, Rudolfinum, Tańczący dom, Josefov, Stary Cmentarz Żydowski.

Praga – kuchnia

Praga, tak jak zresztą całe Czechy, znana jest z knedli, czyli ciasta na bazie ziemniaków bądź mąki pszennej, które najczęściej podaje się z mięsnym gulaszem. Prócz tego warto spróbować naleśników (palačinky), racuchów (lívance), smażonego sera i golonki. Nie możemy również zapomnieć o tradycyjnym, znanym na całym świecie czeskim piwie, np. Radegaście.

Godną polecenia* restauracją w Pradze* jest wykwintne Portfolio Restaurant, które serwuje przede wszystkim dania kuchni europejskiej, zarówno mięsne, jak i wegetariańskie oraz wegańskie. Średnio ceny za obiady bądź lunche w tej restauracji wynoszą od 31 zł do aż 2 084 zł. Tańszą, ale równie godną polecenia opcją jest Nase Maso: przytulna praska knajpka z bardzo szerokim wyborem mięs i alkoholi, w której to goście decydują o tym, na bazie jakiego mięsa chcą mieć przyrządzone danie.

Będąc w Pradze, warto również zajrzeć do Yori Restaurant, czyli miejsca z azjatyckim jedzeniem, którego ceny wahają się od 15 zł do 31 zł, a także do baru Hostinec U Vodoucha, w którym zapłacimy ok. 30 zł za duże danie.

Praga
Przykładowe ceny

- bilet jednorazowy komunikacji miejskiej (30 minut): 3,84 zł;
- czeskie piwo w barze: od 4 zł do 8 zł;
- smażony ser: ok. 11 zł
- coca cola 2 l: ok. 4,60 zł
- mleko 1 l: ok. 2,50 zł;
- najtańszy pokój w hostelu: ok. 190 zł.

Komunikacja

Autobusy, tramwaje, metro (3 linie); obowiązuje jeden bilet.

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

ok. 700 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n8ks8
d3n8ks8
d3n8ks8