Trwa ładowanie...
16-11-2012 11:17

Praga - miasto rozmaitości

W jaki sposób można krótko opisać miasto z tysiącletnią architekturą i historią, związane ze znanymi osobistościami i dziejami państwa czeskiego, miasto, którego piękno olśniewało przybyszy już w średniowieczu?

Praga - miasto rozmaitościŹródło: Czech Toursim
d4ikubz
d4ikubz

W jaki sposób można krótko opisać miasto z tysiącletnią architekturą i historią, związane ze znanymi osobistościami i dziejami państwa czeskiego, miasto, którego piękno olśniewało przybyszy już w średniowieczu?

*Praga *magiczna, kamienna, o stu wieżach, złota, ale przede wszystkim pełna rozmaitości. Obok pełnych zachwytu poetyckich określeń, nazywa się Pragę także europejskim podręcznikiem stylów architektonicznych. Spotkamy tu bowiem zarówno romańskie rotundy, jak i gotyckie wieże, katedry, renesansowe domy, pałace, synagogi żydowskie, barokowe kościoły i klasztory czy kubistyczne i secesyjne budowle.

Jeśli mamy pecha i zdarzy się nam być w Pradze tylko jeden dzień, nie traćmy czasu i wyruszmy, aby zwiedzić najsłynniejsze zabytki przy tzw. Trakcie Królewskim. Przyjemny spacer po centrum miasta rozpoczniemy przed Miejskim Domem Reprezentacyjnym (www.obecni-dum.cz). Bez wątpienia najpiękniejsza i najdroższa praska budowla secesyjna jest także popularnym miejscem koncertów i wystaw. Po przejściu przez Bramę Prochową (Prašna brána) czeka na nas zaskoczenie: malarstwo kubistyczne jest nam oczywiście znane, ale kubistyczne domy? Jednym z pierwszych przykładów architektury kubistycznej na świecie jest dom Pod Czarną Madonną (U Černé Matky Boží) (www.ngprague.cz), gdzie znajdziemy wystawę czeskiego kubizmu.

Przejdziemy ulicą Celetną z zabytkowymi pałacami i znajdziemy się w bajkowej scenerii Rynku Starego Miasta. Tutaj w średniowieczu odbywały się słynne turnieje, tu w czasie wojny trzydziestoletniej straciło życie 27 czeskich szlachciców, tu zgromadzeni ludzie wysłuchali wiadomości o powołaniu pierwszego rządu komunistycznego w roku 1948. Tak, rynek był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Dziś turyści podziwiają gotycki Týnský chrám, ale przede wszystkim Ratusz Starego Miasta ze słynnym zegarem astronomicznym (orlojem), na którym co godzinę pojawiają się figurki apostołów. Ulica Karlova zaprowadzi nas na Most Karola - jeden z symboli Pragi, łączący brzegi Wełtawy już od roku 1357. W XVIII wieku ozdobiony został dziełami słynnych rzeźbiarzy. Podziwiając figurę czeskiego świętego Jana Nepomucena nie zapomnijmy wypowiedzieć życzenia. Jeśli położymy swą dłoń na mosiężny krzyż w taki sposób, aby każdy palec dotykał jednej z gwiazd, podobno życzenie się spełni!

d4ikubz

Podziwiajmy widok z mostu na rzekę i przejdźmy na Małą Stranę. Na ulicy Nerudy spójrzmy na poetyckie napisy na domach (Pod Trzema skrzypeczkami, Pod Dwoma słońcami). Na placu Hradczańskim przyjrzyjmy się zmianie warty, następnie wejdźmy na dziedziniec największego na świecie kompleksu zamkowego, Zamku Praskiego (www.hrad.cz). Tutaj z pewnością pożałujemy, że nie pozostało nam dużo czasu: przed nami bowiem zwiedzanie monumentalnej gotyckiej katedry św. Wita, Wacława i Wojciecha, Starego Pałacu Królewskiego, w którym znajdziemy ciekawą ekspozycję Dzieje Zamku Praskiego.

Jeszcze w pierwszej połowie minionego stulecia Praga była miejscem, w którym obok siebie rozwijały się i wzajemnie przenikały trzy kultury: czeska, niemiecka i żydowska, czego znakomitym przykładem jest twórczość Franza Kafki, żydowsko-niemiecko-czeskiego pisarza. Trwającą przez kilka wieków koegzystencję (nie zawsze niestety przyjazną) definitywnie zakończyła druga wojna światowa. Udajmy się na spacer do starego Miasta Żydowskiego (www.jewishmuseum.cz) i spróbujmy sobie wyobrazić getto, które powstało tu już w średniowieczu. Jego częścią była Synagoga Staronowa z XIII wieku, jedna z najstarszych czynnych synagog w Europie. Znacznie nowsze czasy przypomina Synagoga Hiszpańska zbudowana w stylu hiszpańsko-mauretańskim, popularnym w XIX wieku. W Pradze znajdziemy także inne synagogi (np. Jubileuszową – jedyną na świecie z wystrojem w stylu secesji wiedeńskiej) oraz cmentarze.

Wszyscy miłośnicy kultury, sztuki i muzyki odwiedzający Pragę powinni przygotować się na prawdziwy maraton kulturalny. Spośród setki galerii możemy wybrać na przykład: czeską i światową sztukę nowoczesną prezentowaną przez Rudolfinum (www.galerierudolfinum.cz), przegląd czeskiej sztuki od okresu romańskiego aż po współczesność w Galerii Narodowej (www.ngprague.cz). Ekskluzywnymi pomieszczeniami wystawowymi dysponuje Galeria Miejska w Pradze (www.citygalleryprague.cz). Mistrzowie, tacy jak Dvořák, Janáček czy Smetana zapewnili nieśmiertelność czeskiej muzyce. Teraz mamy okazję posłuchać dzieł sławnych kompozytorów w ich ojczyźnie. Pięknymi salami muzycznymi dysponuje Rudolfinum, Miejski Dom Reprezentacyjny, Teatr Stanów czy Opera Narodowa. W Pradze miłośnicy teatru nie muszą się obawiać bariery językowej - unikatowa koncepcja czarnego teatru łączy film, taniec lub pantomimę. Polecamy wizytę w jednym z wielu czarnych teatrów (www.divadlometro.cz).

W dzień zwiedzanie, wieczorem zabawa. Nocą Plac Wacława i przylegające uliczki z dziesiątkami restauracji i barów tętnią życiem. Kluby jazzowe i musicbary na Starym Mieście często mieszczą się w zabytkowych pomieszczeniach i zadziwiają swych gości niezwykłym połączeniem nowoczesności z historią. Ulubionym miejscem rozrywki stały się niedawno także Vinohrady ze znakomitymi restauracjami lub kluby G&L. Turyści, którzy wybrali tańsze zakwterowanie w dzielnicy Žižkov, z pewnością nie będą żałować. Znajdą tu mnóstwo restauracji i gospod.

d4ikubz

Razem z festiwalem Bohemian Carnevale (www.carnevale.cz) powróciło do Pragi po latach karnawałowe szaleńswo, nawiązujące do dawnych tradycji. Festiwale muzyczne przekazują sobie sztafetę w ciągu całego roku: Praska Wiosna (www.festival.cz), Prague Proms (www.pragueproms.cz), Struny Jesieni (www.strunypodzimu.cz), festiwale wielkanocne i bożonarodzeniowe… Pogodną muzykę i nastrój przynosi na praskie wyspy festiwal United Islands (www.unitedislands.cz). Miłośnicy filmu mają okazję obejrzeć prawdziwe perełki światowej kinematografii w kinach, takich jak Světozor, Aero, Lucerna. Perełki gastronomiczne serwuje natomiast Prague Food Festival (www.praguefoodfestival.com) lub Czeski Festiwal Piwny (www.ceskypivnifestival.cz). Imprezą sportową numer jeden jest Prague International Marathon (www.praguemarathon.com).

W centrum rzadko natrafimy na nowoczesne budynki. Architektoniczny boom przesunął się trochę dalej, gdzie wyrosły nowe centra biznesowe czy wielkie galerie handlowe. Znane budynki architekta Jeana Nouvela (Anioł) czy Franka Gehryho (Tańczący dom) są raczej wyrazem odwagi prywatnych inwestorów, niż magistratu. W sercu miasta spotkamy się ze sztuką nowoczesną. W przewodnikach turystycznych pojawiły się informacje o dziełach czeskiego artysty Davida Černego, który na rozpoczęciu czeskiego przewodnictwa w UE szokował swą pracą Entropa. Jego niemowlęta raczkujące po betonowej konstrukcji wieży telewizyjnej na Žižkovie, odwrócony koń w pasażu Lucerna czy mężczyźni z brązu sikający do jeziorka o kształcie Republiki Czeskiej już od dawna należą do popularnych atrakcji turystycznych.

W żadnym innym miejscu w Czechach nie znajdziemy tylu hoteli i restauracji, co w Pradze. Oprócz luksusowych hoteli, takich jak Four Seasons, Hillton, Sheraton, Mandarin Oriental czy Kempinski, zakwaterowanie oferują setki innych pięcio-, cztero- i trzygwiazdkowych hoteli i pensjonatów. Miłośników dobrej kuchni zainteresuje z pewnością praska restauracja Allegro, która otrzymała pierwszą w środkowej Europie gwiazdkę Michelin. O wysoką jakość gastronomii czeskiej starają się także inne restauracje, w których spotkamy czeskich i zagranicznych szefów kuchni.

d4ikubz

Zakupy w Pradze robi się niezwykle łatwo. Na Placu Wacława i przy sąsiedniej ulicy Na Příkopě znajdziemy sklepy czołowych światowych marek, przy ulicy Pařížskiej natomiast luksusowe butiki. W pobliżu metra ulokowane są duże galerie handlowe, które pod jednym dachem oferują wszystko, od gastronomii po meble. Wszystkim, którzy poszukują oryginalnych prezentów a w czeską biżuterię, kryształy czy zabawki drewniane zaopatrzyli się podczas wcześniejszych pobytów, proponujemy czeską modę i design. W centrum miasta zajrzyjmy do butików czeskich projektantek mody zrzeszonych w Czech Fashion Centre (www.czechfashion.cz) a także do sklepów takich jak Kubista (www.kubista.cz) lub Futurista (www.futurista.cz).

Wystarczy wyjechać tramwajem z centrum, by za parę minut odkryć całkiem inną Pragę. Miejscem otoczonym wieloma legendami jest Wyszehrad, pierwotna siedziba czeskich książąt. Możemy tu zwiedzić kościół św. Piotra, i Pawła z bogatym wystrojem secesyjnym, romańską rotundę św. Marcina, kazamaty (wąskie korytarze podziemne wybudowane przez armię francuską w XVIII wieku) lub udać się na spacer po okolicznych sadach. Podobny program proponujemy w spokojnej dzielnicy Pradze 6. Na początek możemy odwiedzić zrekonstruowaną funkcjonalistyczną willę Loosa (Müllera), następnie pojechać tramwajem na końcowy przystanek do zwierzyńca Hvězda i po obejrzeniu renesansowego pałacyku letniego Hvězda, wyruszyć na spacer w okolice břevnovskiego klasztoru.

Na całodzienną wycieczkę udajmy się do dzielnicy Trója. Sztuka i architektura czekają na nas we wspaniałym barokowym Zamku Trojskim, egzotyczne rośliny w szklarni tropikalnej w ogrodzie botanicznym (www.botanicka.cz) a setki gatunków zwierząt w praskim ZOO (www.zoopraha.cz). Zamiast z komunikacji miejskiej skorzystajmy z transportu statkiem parowym! W sezonie pływa z centrum aż do ZOO. Do niedawno udostępnionych dla zwiedzających zabytków praskich należy zamek Ctěnice (www.zamekctenice.cz), pierwotna twierdza, która w wyniku licznych przebudowań na przestrzeni stuleci, zmieniła się w zamek a następnie w siedzibę szlachecką.

d4ikubz

Skąd pochodzą najpiękniejsze zdjęcia Pragi? Najlepszy widok na mosty praskie jest z parku Letna, na Stare Miasto natomiast z Zamku Praskiego lub ze szczytu praskiej wieży Eiffla – Petřínskiej wieży widokowej. Przy dobrej pogodzie aż do 100 km rozciąga się widok z wieży telewizyjnej w dzielnicy Žižkov (www.tower.cz), piękne widoki oferuje także Wyszehrad. Zamek Praski polecamy podziwiać z pokładu statku. Według statystyk do Pragi najwięcej turystów przyjeżdża w lecie. Wiosną lub jesienią jednak wycieczka może być równie udana, w dodatku unikniemy tłoku. W okresie przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem w mieście zapanuje świąteczna atmosfera dzięki popularnym jarmarkom i imprezom kulturalnym w centrum.

Oficjalne wydanie internetowe: NajlepszeImprezy.eu

d4ikubz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ikubz