Trwa ładowanie...
d491k0m

Roger Eberhard – standardowy pokój z (nie)standardowym widokiem

Sfotografował pokoje hotelowe w 32 krajach na całym świecie, po czym zestawił ich zdjęcia z widokami roztaczającymi się z okien. Efekt zaskakuje!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roger Eberhard – standardowy pokój z (nie)standardowym widokiem
(rogereberhard.com, Fot: Roger Eberhard)
d491k0m

„Zacząłem projekt z myślą, że pokoje hotelowe wyglądają wszędzie tak samo i tylko patrząc przez okno, jesteś w stanie powiedzieć, w jakim miejscu na świecie aktualnie jesteś. Było wręcz przeciwnie” – mówi Roger Eberhard. Szwajcarski fotograf w swoim albumie „Standard” zaprezentował zdjęcia zrobione przez siebie w standardowych, dwuosobowych pokojach hotelowych sieci Hilton, w różnych metropoliach w 32 krajach na 6 kontynentach. Zestawił je z widokami, które rozpościerają się z okien. Co zadziwiło artystę?

rogereberhard.com
Podziel się

W trakcie swoich podróży Eberhard zaobserwował, że nie tylko hotele stały się “standardowe”. Po odsłonięciu zasłon w pokoju w Szanghaju fotograf zobaczył przez okno grupę drapaczy chmur, które łudząco przypomniały mu to, co już widział w São Paulo w Brazylii, Tokio w Japonii czy Bangkoku w Tajlandii. „W hotelach zauważyłem kilka rzeczy, które sprawiały, że zyskiwały one ‘lokalny’ charakter. Czasami to była tapeta czy firany, które nawiązywały do lokalizacji czy kultury. Jednocześnie im więcej miejsc odwiedziłem, tym trudniej było mi na podstawie widoku z okna powiedzieć, gdzie obecnie się znajduję” – opowiada fotograf.

Aby uwidocznić te zależności, w swoim albumie Eberhard celowo nie podpisał zdjęć nazwami miast, w których zostały zrobione (pełen spis został umieszczony na końcu książki). W ten sposób chciał sprawdzić, czy czytelnik odniesie podobne wrażenia. Oczywiście, fotograf przyznaje, że ta generalizacja nie dotyczy wszystkich miejsc, które odwiedził: „Nairobi wyglądało bardzo autentycznie z tymi kolorowymi autobusami, ludźmi na ulicach i charakterystycznymi budynkami. Z kolei Wenecja ma pocztówkową, turystyczną panoramę. Myślę, że to miasto jako pierwsze ludzie rozpoznają na moich zdjęciach”.
A czy ty potrafisz rozpoznać miasta na podstawie zdjęć widoków z okien? Rozwiąż nasz quiz!. Ostrzegamy, nie jest łatwo.

d491k0m

Podziel się opinią

Share

d491k0m

d491k0m