Trwa ładowanie...
daqjbm8

Saragossa

Największe atrakcje
Położenie:

Miasto leży w północno-wschodniej Hiszpanii, w regionie Aragonia. Usytuowane jest u ujścia rzek Huerva i Gallego do rzeki Ebro.

Strefa czasowa:

UTC+01:00

Waluta:

euro (EUR)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Saragossa jest stolicą Aragonii, regionu Hiszpanii. Usytuowana jest przy ujściu rzeki Huerva i Gallego do Ebro, pośród górzystych krajobrazów. Saragossa leży na trasie między Barceloną a Madrytem.

Saragossa – co warto wiedzieć?

Dawniej znajdowała się pod panowaniem rzymskim, potem arabskim, a po rekonkwiście podlegała panowaniu królów katolickich. Wszystkie te wpływy mają swoje odzwierciedlenie w architekturze Saragossy.

W 1529 roku w Saragossie został podpisany dokument dopełniający traktat z Tordesillas, według którego Hiszpania i Portugalia podzieliły Nowy Świat między swoje wpływy. Natomiast w 2008 roku Saragossa była gospodarzem Wystawy Światowej Expo, co przyniosło jej sławę i prestiż.

W Saragossie urodził się sławny malarz, grafik i rysownik, Francisco Goya. Zwiedzając miasto nie da się nie spotkać wielu jego śladów.

Saragossa – pogoda

Saragossa leży w strefie klimatu subkontynentalnego suchego. Średnia roczna temperatura nie spada tam poniżej 15°C.

Najcieplej w Saragossie jest w miesiącach letnich: czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu, gdy w ciągu dnia temperatura utrzymuje się w granicach 27-30°C, a w nocy 15-19°C. Lato w Saragossie wyróżnia się także niewielką ilością opadów.

Najwyższe opady występują na wiosnę i jesienią, ale są to ilości niewielkie – maksymalnie 40 mm/ m2. Temperatury zimą spadają do 10°C za dnia i 2°C nocą.

Saragossa – kiedy lecieć?

Saragossa to idealny kierunek turystyczny w lecie, między czerwcem a wrześniem. W tych miesiącach temperatury są wysokie, ale przyjemne. Jest to również okres, w którym niebo jest bezchmurne nawet 15 dni w miesiącu.

Saragossa – zabytki i atrakcje

Stare Miasto Saragossy przedstawia styl mudéjar, w którym krzyżują się wpływy architektury arabskiej oraz chrześcijańskiej (stylu romańskiego i gotyckiego). Dzięki temu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Saragossa wydaje się miastem przyjemnym i z klasą. Wiele tu szerokich alei, zadbanych ulic i udekorowanych kwiatami placów.

Najważniejszymi zabytkami Saragossy są:

 • Nuestra Señora del Pilar – bazylika z przełomu XVII i XVIII wieku, z freskami Francisco Goi; cel pielgrzymek do figury NMP na Kolumnie, patronki Hiszpanii,
 • La Catedral del Salvador (La Seo) - katedra, budowana od XII do XVII wieku, z wpływami gotyku, stylu mauretańskiego i baroku,
 • La Lonja - giełda,
 • Aljaferia – pałac arabski z XI wieku,
 • Puente de Piedra - most łączący na rzece Ebro,
 • ruiny rzymskie z resztkami teatru, łaźni, murów i portu rzecznego,
 • Camon Anzar - muzeum ze szkicami i grafikami Francisco Goi.

Saragossa – jedzenie

Kuchnia Saragossy to kuchnia aragońska, która cechuje się prostotą składników i przygotowania. Najwykwintniejszymi produktami okolic Saragossy są trufle i brzoskwinie.

Lokalne dania Saragossy to:

 • ternasco al horno – jagnięcina z pieca, posmarowana z dodatkiem czosnku, natki pietruszki i tymianku,
 • pollo al chilindrón – kurczak w sosie warzywnym z dodatkiem miejscowej papryczki,
 • bacalao al ajoarriero – dorsz okraszony sosem z czosnku, oliwy z oliwek i kurzych jaj, z dodatkiem ziemniaków,
 • frutas de Aragón – owoce (jabłko, morela, brzoskwinia, gruszka, wiśnia, pomarańcza, śliwka lub arbuz) macerowane w syropie cukrowym lub likierze, czasem zanurzone w czekoladzie.
Saragossa
Przykładowe ceny

- kawa: 4 zł
- danie główne w restauracji: 45 zł
- bilet autobusowy: 6 zł
- taksówka: taryfa dzienna – 7,50 zł opłaty początkowej, 3,30zł za km; taryfa nocna – 11 zł opłaty początkowej, 5 zł za km
- benzyna: 6 zł/ litr

Komunikacja

Sieć autobusowa (Avanza Zaragoza)

Orientacyjna odległość

2600 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daqjbm8
daqjbm8
daqjbm8