Trwa ładowanie...
d2nxz9g

Skania

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

UTC+02:00

Waluta:

1 korona szwedzka = 100 öre (SEK)

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Skania to południowa kraina historyczna i region administracyjny Szwecji. Położona jest na południu kraju, ma łagodniejszy klimat niż na północy, a także lepszą ziemię i plony. To najbliżej Polski położona kraina Skandynawii, doskonale skomunikowana z wieloma Państwami za pomocą mostu nad cieśniną Öresund.

Skania – położenie

Skania leży w południowej Szwecji, w pobliżu cieśniny Öresund nad Bałtykiem. Jest to prowincja historyczna, wypełniona urokliwymi miejscami. Na drugim brzegu cieśniny Öresund leży Kopenhaga - stolica Danii.

Skania - kraina Wikingów

Skania to kraina Wikingów, w jej regionie spotkamy skanseny i wydarzenia kulturalne związane ze średniowiecznymi wojownikami. A kiedy znudzą nam się pokazy rzemiosła i bitew – możemy pospacerować malowniczymi uliczkami małych nadbałtyckich miasteczek lub nad bulwarami tętniącego życiem Malmö.

Skania - lokalne przysmaki

Bliski dostęp do bogatych łowisk morskich ryb morskich zachęca do ich spożycia. W okolicznych restauracjach zadowoli nas możliwość zjedzenia świeżo złowionego szczupaka, łososia lub pstrąga. Nie wolno zapomnieć o słynnych szwedzkich klopsikach z wieprzowiny oraz zupie rybnej - to także przysmaki Skanii.

Skania – z czego słynie?

Skania słynie z pięknych krajobrazów, doskonałej kuchni opartej o ryby morskie, średniowiecznych zamków i nowoczesnej architektury. W położonym na południu regionu Malmö, stolicy regionu, można zobaczyć słynną, nowoczesną wieżę mieszkalną Turning Torso, a rownocześnie zwiedzić średniowieczny zamek Malmöhus.

Skania – transport

Skania jest doskonale skomunikowana – a więc to pomysł na szybką wycieczkę do Skandynawii. Ten region Szwecji dzieli od Szczecina zaledwie 200 km. To niedalekie miasto do zwiedzenia na przykład w czasie długiego weekendu - podobno to własnie w Skandynawii mieszkają najszczęśliwsi na świecie ludzie.

Od miasta położonego w urokliwej okolicy dzieli od nas tylko niedługa wycieczka promem lub szybki lot na Lotnisko w Malmo przez Bałtyk - trwa tylko 1,5 godziny.

Stolica regionu Skanii - Malmö

Stolicą regionu Skanii jest Malmö – to tętniące życiem miasto ma ponad 300 tys. mieszkańców. Jeśli jednak mamy ochotę na nieco historii – polecamy zwiedzić średniowieczne miasteczko Lund. Tuż za mostem, który komunikuje państwa leżące nad cieśniną jest słynna Kopenhaga - miasto rowerów, więc atrakcji nie zabraknie.

Skania to także ponad 200 kilometrów plaż. Znajdziemy tu zarowno plaże piaszczyste, jak i kamieniste. Wzdłuż wybrzeża Bałtyku możemy podziwiać malownicze miasteczka, z których większość ma porty i zabytki średniowieczne. Dodatkową atrakcją Skanii są szlaki piesze i aż 800 km tras rowerowych.

Skania
Przykładowe ceny

- butelka wody mineralnej 1,5 l - ok. 7 zł
- bułka - 42 gr
- pomidory 1 kg - 7,5 zł

Komunikacja

Autobusy, samochody, samoloty, taksówki

Co warto zjeść i wypić

Szwedzkie klopsiki z wieprzowiny
Zupa rybna
Śledzie

Co warto zobaczyć
Położenie

Południe Szwecji

Wiza/paszport

UE

Orientacyjna odległość

650 km od Warszawy, 200 km od Szczecina

Czas lotu / jazdy samochodem

1 h 30 min / 20 h samochodem ze Szczecina

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nxz9g
d2nxz9g
d2nxz9g