Trwa ładowanie...

Turystyczny boom na wyjazdy do szwedzkiej Skanii

Szwecja fascynuje przyrodą, historią, stylem życia mieszkańców, możliwością spędzenia ciekawych i aktywnych wakacji. Skania, jej najbliższa Polsce południowa część, od kilku lat przyciąga coraz więcej turystów z naszego kraju.

Turystyczny boom na wyjazdy do szwedzkiej SkaniiŹródło: Shutterstock.com, fot: imfoto
dez1f9e
dez1f9e

Rok 2017 rozpoczął się kontynuacją rosnącej liczby Polaków odwiedzających w celach turystycznych Malmö oraz cały region Skanii. W pierwszym kwartale br. Szwedzki Urząd Statystyczny (SCB) zanotował już ponad 35 proc. wzrost ilości noclegów gości z Polski, w porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku.

Ten ogromny wzrost zainteresowania atrakcjami Malmö, Ystad, Lund, czy Helsingborga sprawił, że Polska znalazła się na piątym miejscu pod względem liczby turystów spędzających, co najmniej jedną noc w gościnnym regionie Skanii. Po Sztokholmie, pozostaje on w dalszym ciągu drugim miejscem najchętniej odwiedzanym przez naszych rodaków. Prym wśród zagranicznych gości odwiedzających Skanię wiodą Duńczycy (40 984 noclegów), Niemcy (17 602), mieszkańcy Wielkiej Brytanii (17 125), Indii ( 11 979) oraz Polski z 7 752 noclegami.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Jani Riekkinen

Największą popularnością wśród naszych rodaków cieszą się rezerwacje w hotelach. Ale Polacy chętnie śpią też w schroniskach młodzieżowych oraz domach wakacyjnych. W tym roku firmy wynajmujące domy wakacyjne zanotowały wzrost liczby zainteresowanych tą formą odpoczynku o aż 170,6 proc.

dez1f9e

- Z roku na rok zauważamy wzrost zainteresowania polskich klientów zakwaterowaniem wakacyjnym w całej Szwecji. Jednak najciekawsze są zmiany w charakterystyce preferowanej formy urlopu - mówi Anna Kaźmierczak, dyrektor polskiego oddziału firmy NOVASOL, oferenta odmów i apartamentów wakacyjnych. - Do tej pory większość naszych polskich gości wybierających się do Szwecji, stanowili wędkarze, chcący skorzystać z obfitości szwedzkich łowisk. Z każdym sezonem ten trend się jednak zmienia i obserwujemy wzrost zainteresowania wyjazdami rodzinnymi, szczególnie do regionu Skanii.

Doskonałe połączenie

Szwecja szybko zmienia swój wizerunek destynacji zarobkowej, na korzyść kierunku widzianego jako atrakcyjny turystycznie. Dzięki wielu wygodnym połączeniom promowym i lotniczym jest łatwo dostępna, a cenowo bardziej atrakcyjna od sąsiedniej Norwegii. Z wielu polskich miast do Szwecji można polecieć już za 39 zł, a lot trwa ok. 1,5 godziny.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Leonid Andronov

Działająca na rynku bałtyckich przewozów promowych spółka Unity Line eksploatuje promy pasażerskie na linii Świnoujście – Ystad oraz Świnoujście – Trelleborg, goszcząc rocznie około 261 tys. pasażerów i ponad 162 tys. kierowców ciężarówek. W 2016 roku w porównaniu z 2015 odnotowali ponad 6 proc. wzrost przewozów pasażerskich i 8 proc. w zakresie przewozów samochodów osobowych.

dez1f9e

- Jednym z katalizatorów tego pozytywnego trendu jest regularnie poszerzana oferta turystyczna. Polacy coraz częściej wybierają Skandynawię, jako bezpieczny i ciągle nieodkryty kierunek swoich podroży. Szczególną popularnością cieszą się wycieczki do malowniczego Ystad, nowoczesnego Malmö, czy historycznego Lund - mówi Katarzyna Antoń z Unity Line. - Kto zaś chciałby poznać Szwecję od kuchni, niech zdecyduje się na wyjazd do Kivik – czyli krainy jabłka, gdzie spróbuje najlepszego cydru i szarlotki.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: StripedNadin

Polacy chcą zwiedzać i poznawać lokalną kulturę

Rosnący boom na Skandynawię i coraz szersza oferta wycieczek polskich touroperatorów nie dziwi Agnieszki Blandzi, szefowej rządowej organizacji Visit Sweden.

dez1f9e

- Przeprowadzone przez nas w latach 2014-2015 badania rynku pod kątem zainteresowania Szwecją i Skanią wykazały, że Polaków najbardziej interesują wycieczki objazdowe. Jednocześnie jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia, takie jak odwiedzanie atrakcji turystycznych, miejsc związanych z architekturą i wzornictwem, interesują nas muzea, chcemy wspólnie ze znajomymi i rodziną odkrywać lokalną kuchnię i nowe smaki, kupować tradycyjne wyroby rękodzieła. Dlatego oferty wycieczek śladami wikingów czy innowacyjnej architektury cieszą się rosnącą popularnością - mówi Agnieszka Blandzi.

Visit Sweden
Źródło: Visit Sweden

Źróło: Visit Sweden/WP

dez1f9e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dez1f9e