Trwa ładowanie...
d1d8jol

Times Square

Największe atrakcje
Times Square
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Times Square to plac przy skrzyżowaniu Broadwayu z ulicą z Seventh Avenue w okręgu Manhattan w Nowym Jorku. Ikoniczne miejsce w Nowym Jorku, słynące z niezliczonych neonów i reklam świetlnych.

Times Square – historia

Historia Times Square sięga początków XIX wieku, gdy ówczesny właściciel terenu sprzedał sporo ziemi firmom nieruchomościowym. Przez pewien czas działał tam handel końmi i powozami, a plac nazwano Longacre Square, później zaczął się przeobrażać w komercyjne centrum rozrywek i teatru.

W 1904 roku siedziba gazety New York Times została przeniesiona na plac, stąd też wzięła się nazwa Times Square, nadana placowi 8 kwietnia tego samego roku. Przez pewien czas, od lat 60. do 80., plac cieszył się niechlubną opinią ze względu na mieszczące się tam kluby go-go, sklepy erotyczne i teatry dla dorosłych.

Times Square – zwiedzanie

Przy Times Square znajduje się stacja metra Times Square – 42nd Street, na której zatrzymują się linie: 1, 2, 3, 7, N, Q i R.

Times Square to niezwykle popularne miejsce imprez sylwestrowych. Co roku występują tam najbardziej znane gwiazdy muzyczne, a na placu stawia się około miliona widzów – to największa tego typu celebracja Nowego Roku na świecie.

Dziennie przez Times Square przechodzi nawet 330 000 osób, co może równać się 130 milionom przechodniów rocznie, z czego nawet 50 milionów to turyści. Według danych z 2014 roku Times Square był wtedy drugą najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną na świecie (po Las Vegas Strip).

Times Square – punkty orientacyjne

Times Square jest bardzo ruchliwym skrzyżowaniem, gdzie sztuka krzyżuje się z komercyjnymi reklamami. Charakterystycznymi punktami placu są:

  • znak Coca-Coli – rzeźba elektryczna;
  • sklep Disneya;
  • M&M's World – największy w Nowym Jorku sklep ze słodyczami;
  • Planet Hollywood – restauracja;
  • PlayStation Theater – obiekt, w którym odbywają się koncerty, występy na żywo, rozdania nagród i inne wydarzenia;
  • budka TKTS – można tu kupić w promocyjnych cenach bilety na spektakle m.in. wystawiane na Brodwayu.

Times Square – co zobaczyć w okolicy?

  • Na Times Square od 2007 roku odbywa się nieoficjalne święto Good Riddance Day, podczas którego niszczy się złe wspomnienia – ludzie niszczą przedmioty, które symbolizują to, o czym chcą zapomnieć. Ma ono miejsce pod koniec grudnia.
  • Duffy Square – znajduje się w północnej części Times Square, mieści się tam budka TKTS, a także dwa pomniki: żołnierza Francisa Patricka Duffy'ego oraz aktora George'a M. Cohana;
  • Theater District – obszar, w którym znajduje się większość broadwayowskich teatrów;
  • Nagi kowboj z Times Square – artysta uliczny Robert John Burck, który przechadza się po placu z gitarą, ubrany jedynie w slipy, kowbojskie buty i kapelusz.

Times Square w filmach

Times Square pojawił się w takich filmach jak Nocny Kowboj (1969), Taksówkarz (1976) i Times Square (1980). Times Square zamknięto na trzy godziny podczas kręcenia sceny Toma Cruise'a w Vanilla Sky (2001). Plac pojawił się również w filmach: Jestem legendą (2007), Spider-Man (2002) i Captain America: Pierwsze starcie (2011).

Times Square
Czas lotu / jazdy samochodem

9 h

Strefa czasowa

UTC-5:00 / UTC-4:00

Waluta

dolar amerykański (USD) - ok. 3,8 zł

Ceny biletów

wstęp wolny

Orientacyjna odległość

6 862 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d8jol
d1d8jol
d1d8jol