Trwa ładowanie...
24-06-2015 12:23

Toruń - Interaktywne Muzeum Piernika

Na mapie turystycznej Europy, Polski, a przede wszystkim Torunia pojawiło się nowe miejsce, które zaprasza w podróż poprzez najsłodszą historię miasta. Interaktywne Muzeum Toruńskiego Piernika, które został otwarte dla zwiedzających 20 czerwca br., wprowadza w niezwykły świat najsłynniejszego toruńskiego specjału, odkrywając tajemnicę jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów, który od ponad 600 jest symbolem miasta.

Toruń - Interaktywne Muzeum PiernikaŹródło: mat. prasowy
d323jl3
d323jl3

Na mapie turystycznej Europy, Polski, a przede wszystkim Torunia pojawiło się nowe miejsce, które zaprasza w podróż poprzez najsłodszą historię miasta. Interaktywne Muzeum Toruńskiego PiernikaPiernika, które został otwarte dla zwiedzających 20 czerwca br., wprowadza w niezwykły świat najsłynniejszego toruńskiego specjału, odkrywając tajemnicę jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów, który od ponad 600 jest symbolem miasta.

Historia o korzennym smaku i zapachu
Być w Toruniu i nie zjeść piernika po prostu nie wypada, w końcu to symbol tego miasta i jeden z lepiej rozpoznawalnych wyrobów w Polsce oraz za granicą. Jego sława sięga każdego krańca kraju, dlatego do Torunia przyjeżdżają rzesze turystów chcących zasmakować jedynych prawdziwych Toruńskich Pierników. Od 20 czerwca br. na miłośników piernika czeka nowa atrakcja - Muzeum Toruńskiego Piernika, które jest nowym punktem na turystycznej mapie miasta, ale także Polski i Europy. Mieści się ono w wyjątkowym miejscu na Starym Mieście, byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese, której mury przesiąknięte są historią najlepszego toruńskiego gościńca. To mariaż Johanna Weese z Dorotheą Schreiber 14 lutego 1763 roku zainicjował powstanie jednego z najbardziej znanych przedsiębiorstw piernikarskich na świecie, Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A, a jego korzenie można poznać właśnie w nowo powstałym muzeum.

d323jl3

Interaktywna podróż miodem płynąca, przyprawami usypana…
Prace nad nadaniem fabryce drugiego życia i otwarciem w jej miejscu muzeum trwały trzy lata. W tym czasie pod ekspozycje przygotowano ponad 1200 metrów kwadratowych powierzchni, na których goście mają możliwość odkrywania tajemnic *toruńskiego piernika – od składników niezbędnych do przygotowania ciasta (wonne przyprawy, słodki miód, najlepszej jakości mąka), poprzez sposoby jego wypieku, aż po dystrybucję na przestrzeni dziejów. W poprzemysłowych wnętrzach utworzona została ekspozycja podzielona na sekcje: *Piernikowe korzenie — od formy do pieca; Zmysłowy świat piernika; Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie, w której odnaleźć można zbiory gromadzone przez Muzeum Okręgowe w Toruniu od stu lat.

Jednak to co czyni muzeum wyjątkowym, a jego zwiedzanie podróżą o korzennym smaku i zapachu to interaktywność, która zaprasza odwiedzającego do aktywnego doświadczania historii na wszystkich trzech poziomach ekspozycji. W piwnicy gości wita wirtualna kramarka, która wprowadza zwiedzających w realia średniowiecznego straganu. Tutaj też znajduje się wystawa prezentująca zabytkowe formy piernikarskie oraz piece do wypieku pierników, wśród których z całym swoim dostojeństwem stoi przekazany przez Fabrykę Cukierniczką „Kopernik” oryginalny piec przemysłowy z lat 60. XX wieku. Z procesem wypiekania goście mogą zapoznać się dzięki multimediom prezentującym jego działanie. Klimat dawnych czasów można poczuć w pracowni snycerskiej z unikatową kolekcją form piernikarskich z okresu od XVII do XX wieku.

Parter to miejsce jeszcze bardziej niepowtarzalne i dalekie od muzealnych wyobrażeń, gdzie każdy, kto przekroczy mury dawnej fabryki, poczuje się niczym jej pracownik. Odbywają się tu warsztaty piernikarskie, podczas których odwiedzający będą mogli upiec własnoręcznie tradycyjne pierniki z oryginalnego ciasta i przypraw. I choć w innych muzeach jedzenie jest surowo zakazane, tu degustacja jest punktem obowiązkowym. Pierwsze piętro to ekspozycje przedstawiające obecność toruńskiego piernika w życiu codziennym. Można wejść do tradycyjnej kuchni, w której wypiekano domowe pierniki, oraz sklepu z przełomu XIX i XX wieku, w którym znajdują się zabytkowe ozdobne puszki i skrzyneczki nieistniejących już toruńskich firm piernikarskich m.in. Herrmanna Thomasa i Jana Ruchniewicza.

Zajrzeć można również do samochodu dostawczego „Żuk”, którym w czasach PRL-u rozwożono do sklepów najsłynniejszy toruński produkt. Dla chętnych udostępniona zostanie klubokawiarnia zaaranżowana w stylu lat 50-80. XX w. Zwiedzanie ekspozycji pozwoli także na zapoznanie się z rodzajami pierników, wyjątkową kolekcją historycznych opakowań, a także produkcją pierników w dawnej i obecnej fabryce.

d323jl3

Kolejnym nowoczesnym elementem ekspozycji jest _ wirtualna garderoba _, dzięki której zwiedzający wezmą udział w zabawie interaktywnej i wcielą się w rolę kramarki czy właściciela fabryki. Oprócz tego można tu również obejrzeć film o tym, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki”, pobrać przepis z interaktywnej książki kucharskiej, czy uczestniczyć w multimedialnej projekcji na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. i „spotkaniu” z dawnym jej właścicielem - Gustawem Weese.

Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4 w Toruniu to miejsce wyjątkowe w skali całego świata, gdzie historia ma smak i zapach. Tu po prostu trzeba być, by zrozumieć fenomen toruńskich pierników. Odwiedzający mogą się w nim rozsmakowywać od 20 czerwca.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-18:00 od maja do września i w godz. 10:00-16:00 w miesiącach październik-kwiecień.

Ceny biletów wstępu:

- zwiedzanie ekspozycji i warsztaty wypieku piernika: normalny: 11 zł, ulgowy: 7 zł
- zwiedzanie ekspozycji: normalny: 8 zł, ulgowy: 5 zł
Bilety są dostępne w kasach Muzeum Toruńskiego Piernika oraz we wszystkich kasach Muzeum Okręgowego w Toruniu.

d323jl3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d323jl3