Trwa ładowanie...
d4bknsm

Muzeum Toruńskiego Piernika

Największe atrakcje
Muzeum Toruńskiego Piernika
Kraj
d4bknsm
Zabytkowy budynek Muzeum Toruńskiego Piernika Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Muzeum Toruńskiego Piernika to jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu, w którego kasach można kupić bilety wstępu. Obiekt wyróżniono, zaliczając go m.in. do 40 najlepszych europejskich muzeów.

Toruńskie pierniki są najsłynniejszym produktem regionalnym, z których wysokiej jakości oraz smaku nie do podrobienia Toruń słynie na całym świecie. W Muzeum Toruńskiego Piernika prowadzi się również badania nad historią piernikarstwa i przedstawia losy piernika oraz jego miejsce w dziejach Torunian.

Muzeum Toruńskiego Piernika - atrakcje

Muzeum Toruńskiego Piernika otwarto w 2015 roku, po około stuleciu gromadzenia pamiątek z branży. Można tutaj poznać tajemnice i historię wypieku pierników w Polsce, zgłębia się także sekrety ich doprawiania (przede wszystkim miodem, kardamonem, goździkami, anyżem) i pochodzenia przypraw. Multimedialne projekcje przybliżają muzeum najmłodszym, atrakcją jest spotkanie z Gustawem Weese, który posiadał dawną fabrykę.

Największy tego rodzaju europejski obiekt to również największa kolekcja wysokiej klasy form do piernika, wykonanych z drewna pomiędzy XVII a XX wiekiem, piec z lat 60-tych XX wieku, szesnastowieczne miotły i zbiór już nieużywanych opakowań. Za część oprowadzania po Muzeum Toruńskiego Piernika odpowiada wirtualna kramarka, można też skorzystać z wirtualnej przebieralni, chociażby ze strojem pracownicy straganu czy właściciela fabryki. Zagląda się również do tradycyjnej kuchni, książki kucharskiej z dawnymi przepisami, biura zarządcy oraz wsiada do Żuka, którym pierniki rozwożono po okolicznych sklepach.

Muzeum Toruńskiego Piernika - warsztaty

Muzeum Toruńskiego Piernika usytuowane jest przy ulicy Strumykowej, niedaleko Rynku Staromiejskiego, w zabytkowej fabryce pierników rodziny Weese z XIX wieku. Można tutaj urządzić urodziny w cenie 300 złotych za grupę 2-10 dzieci bądź piernikową, dwugodzinną biesiadę dla grupy 5-30 osób za 800 złotych (ekspozycja, warsztaty, poczęstunek z piernikami oraz miodem pitnym).

Warsztaty własnoręcznego przygotowywania ciasta na pierniki i ich wypieku są niesamowitą atrakcją dla turystów. Samodzielnie zrobione w interaktywnej, nowoczesnej placówce o powierzchni 1,2 tysiąca metrów kwadratowych produkty to najlepsza pamiątka z Torunia. Prawda historyczna aranżacji Muzeum Toruńskiego Piernika jest najważniejszą sprawą na terenie obiektu, pracownicy ściśle trzymają się więc faktów, nawet podczas pieczenia pierników.

Polecamy także odwiedzenie Żywego Muzeum Piernika w Toruniu.

Muzeum Toruńskiego Piernika
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 35 min jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Przykładowe ceny

Oprowadzanie grup anglojęzycznych i niemieckojęzycznych: 60 zł za grupę

Godziny otwarcia

Styczeń – kwiecień: oprócz poniedziałków 10.-16., maj – czerwiec: przez cały tydzień 10.-18., lipiec – sierpień: oprócz poniedziałków 10.-18., październik – grudzień: oprócz poniedziałków 10.-16.

Ceny biletów

Zwiedzanie z warsztatami: 12 i 8 zł, zwiedzanie: 9 i 6 zł, warsztaty: 7 i 5 zł

Orientacyjna odległość

261 km

d4bknsm
d4bknsm
d4bknsm
d4bknsm